Chaotické první čtvrtletí na světových trzích je charakterizováno malými vítězstvími
Na trzích panovaly v prvním čtvrtletí výkyvy, protože se množila různá prohlášení centrálních bank a způsobovala zmatek. Některá „malá vítězství“ bylo proto možná snadné přehlédnout. Jádrový index cen výdajů na osobní spotřebu za březen přinesl úlevu – a získal důvěru od předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella.
Přehled trhů za první čtvrtletí
První čtvrtletí bylo až na výjimky pro akcie na celém světě silné. Nejvýrazněji se dařilo japonským akciím, které zaznamenaly dvouciferné zisky. Následovaly Spojené státy, kde index S&P 500 rovněž posílil o více než 10 %. Také evropské akcie zaznamenaly solidní zisky, ale u britských akcií byly vlažnější. Mírné zisky zaznamenaly také akcie rozvíjejících se trhů, zatímco zejména čínské akcie v prvním čtvrtletí mírně ztrácely, což přispělo k přeprodaným podmínkám.
Dluhopisy s pevným výnosem v tomto čtvrtletí obecně zklamaly (s výjimkou dluhopisů rozvíjejících se trhů). Globální dluhopisy však měly v březnu lepší výkonnost. Volatilita u dluhopisů s pevným výnosem nebyla překvapivá vzhledem k některým velkým výkyvům, které zažil výnos desetiletého amerického státního dluhopisu. Ten se v průběhu čtvrtletí pohyboval pod 4 % a nad 4,3 %.
Alternativní třídy aktiv měly v prvním čtvrtletí různý vývoj. Globální realitní investiční fondy ve čtvrtletí oslabily, i když v březnu zažily silný měsíc. Komodity, zejména energie, prožily silné čtvrtletí. Průmyslové kovy byly za čtvrtletí relativně stabilní, ale v březnu pocítily výrazný nárůst. Zlato během čtvrtletí rostlo, stejně jako bitcoin. Hlavní měny byly vůči dolaru slabší.
Trhy očekávají začátek snižování sazeb
Na trhu jsme byli svědky výkyvů, které způsobily zmatky pramenící z projevů centrálních bank. Co se tedy stalo? Stručně řečeno, celkově se jednalo o čtvrtletí "risk on", protože trhy navzdory některým počátečním negativním reakcím do značné míry přehlížely neuspokojivá data a jestřábí řeči centrálních bankéřů. Trhy diskontovaly to, co předpokládají, že se stane v tomto roce – tedy, že dezinflace v západních vyspělých ekonomikách bude pokračovat a že centrální banky začnou snižovat sazby. Trhy také diskontují mírné a krátké zpomalení světové ekonomiky, po kterém bude následovat opětovné zrychlení. Proto se domnívám, že jsme v posledních týdnech byli svědky rozšíření trhů.
Malá vítězství na počátku druhého čtvrtletí
První čtvrtletí roku 2024 skončilo několika malými vítězství:
- Spojené jsou stále ve "vlaku D", protože i v březnu pokračovala dezinflace. Po neuspokojivých inflačních datech z poslední doby panovaly obavy o vývoj inflace v USA, takže jádrový index cen výdajů na osobní spotřebu (PCE) za březen přinesl úlevu. Jádrový PCE dosáhl meziroční hodnoty 2,8 %, což je mírný pokles oproti únorové hodnotě 2,9 %. Tato data získala důvěru předsedy Federálního rezervního systému USA Jaye Powella, který řekl, že jsou "spíše v souladu s tím, co chceme vidět". Pokračoval také: "Je dobré pozorovat, že se něco blíží očekávání.“ Powell také uvedl, že stále čeká, že „inflace bude klesat, někdy po hrbolaté cestě až ke dvěma procentům.“
- Ve Spojeném království a eurozóně došlo k většímu posunu u inflace. Inflace v eurozóně také nadále klesá a nyní je na dostřel od 2% cíle Evropské centrální banky. Inflace ve Spojeném království v poslední době zaznamenala ještě větší pokrok – poslední data za únor dělala 3,4 % meziročně, což je nejnižší hodnota od roku 2021 a pod očekáváním.
- Inflační očekávání se stávají lépe ukotvená. Jak jsem již uvedl, inflační očekávání – zejména spotřebitelská inflační očekávání – jsou pro centrální banky důležitým faktorem. A tak bylo potěšující vidět konečný březnový průzkum spotřebitelů, který dělala Michiganská univerzita. Vzhledem k tomu, že inflační očekávání na pět let dopředu se snížila na 2,8 % a inflační očekávání na jeden rok dopředu se posunula na 2,9 %, myslím, že je přesné říci, že inflační očekávání jsou "dobře ukotvena" - což je důležitý lakmusový papírek pro Fed. Podobně je tomu ve Velké Británii, kde nedávný průzkum Bank of England ukázal, že medián inflačních očekávání na rok dopředu činí 3 %, což je méně než 3,3 % v předchozím průzkumu. Dlouhodobější spotřebitelská inflační očekávání klesla na 3,1 %, čímž se přiblížila cíli Bank of England. To podpořil i průzkum Citi/Yougov, který rovněž ukázal pokles spotřebitelských inflačních očekávání v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.
To vše naznačuje, že některé z hlavních západních vyspělých centrálních bank by mohly začít snižovat sazby do konce druhého čtvrtletí.
Malá vítězství navíc pokračovala i na začátku druhého čtvrtletí:
- Pozitivní ekonomické překvapení pro Čínu. Zaznamenali jsme silnou reakci trhu na nedávno zveřejněné údaje o čínském indexu nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu Caixin, které byly lepší, než se očekávalo. Jak jsem již uvedla dříve, domnívám se, že čínské akcie byly přeprodané, takže jakékoli pozitivní překvapení by se mohlo ukázat jako silný katalyzátor, který by akcie posunul výše.
- Data z amerického zpracovatelského průmyslu jsou lepší, než se očekávalo. Americký výrobní index PMI ISM překvapil růstem a poprvé od září 2022 se posunul do oblasti expanze. Zvláště silný byl subindex nových zakázek, což je dobrým příslibem do budoucna.
Ne všechno je ale zalité sluncem:
- Index ISM PMI ve zpracovatelském průmyslu v USA trhy vítaly negativně. Je pravda, že cenový subindex se také posunul výše, ale zdá se, že to bylo do značné míry způsobeno cenami komodit, které mohou být velmi volatilní. Dílčí index zaměstnanosti sice vzrostl, ale zůstává vlažný. Nic v této zprávě nemění můj názor na to, kdy Fed začne snižovat sazby.
Zpráva Japonské centrální banky (BOJ) Tankan – krátkodobý ekonomický průzkum podniků podávající informaci o vývoji japonské ekonomiky byla smíšená. Jednou z oblastí zklamání byl pokles nálady v podnicích. To údajně způsobilo určité vybírání zisků, ale to se dalo očekávat po tak silné výkonnosti akcií v prvním čtvrtletí. Co je možná důležitější, průzkum ukázal, že společnosti očekávají, že inflace zůstane v příštích pěti letech nad 2% cílem BOJ. Je zřejmé, že důvěra v BOJ a japonskou ekonomiku existuje.
Kristina Hooper, vedoucí stratéžka pro globální trhy, Invesco Ltd
Invesco
Invesco Asset Management Deutschland GmbH, Invesco Asset Management Österreich – pobočka pobočky Invesco Asset Management Deutschland GmbH- jsou součástí Invesco Ltd., společnosti pro správu aktiv se spravovanými aktivy v hodnotě více než 1 593 miliard USD (k 31. říjnu 2021).
Více informaci na: www.invesco.com/cz/
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Kalkulačka přídavků na děti 2024: 2.660 Kč měsíčně dostanou na 2 malé děti rodiče s čistým příjmem 45.000 Kč měsíčně.
- SAFINA za první čtvrtletí prodala 130 kg investičního zlata a jeho prodej rozšiřuje i na další trhy - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Čínský AI start-up drtí americkou konkurenci, akcie se propadají
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Po měsících poklesů přišel růst: Co stojí za prudkým růstem cen kukuřice?
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Miroslav Novák, AKCENTA