Okénko investora  |  11.04.2024 10:11:46

Co právě řekl šéf největší americké banky svým akcionářům?

Jamie Dimon si zachovává skeptický přístup k ekonomice USA a nevylučuje znovu rostoucí úrokové sazby ani dlouhodobě zvýšenou inflaci nad 2 %.

 

Jamie Dimon je zkušený generální ředitel a předseda představenstva největší americké banky JPMorgan Chase. Dimonův pondělní dopis akcionářům je v podnikatelském světě hojně čten díky jeho postavení jednoho z nejúspěšnějších lídrů v oblasti financí. Dopis se dotýká široké škály témat a jeho citace jsou uvedeny dále v článku. Generální ředitel uvedl, že má trvalé obavy z vysoké inflace, a zopakoval své varování, že svět možná vstupuje do nejrizikovějšího geopolitického období od druhé světové války. Dále řekl, že ačkoli se klíčové ekonomické ukazatele zdají být silné a míra inflace se snižuje, vidí mnoho potenciálních rizik. Trhy jsou v současné době podle něj příliš optimistické a re-inflační a potenciální recesní scénáře jsou nyní podceňované. Dodal, že investoři věnují příliš mnoho pozornosti měsíčním statistikám a tomu co komunikuje Fed a málo pozornosti se věnuje dlouhodobým geopolitickým a fiskálním záležitostem. Místo toho by investoři měli přemýšlet o tom, co se může stát za rok či dva. "Malé změny úrokových sazeb v současnosti mohou mít v budoucnu menší dopad na inflaci, než si mnozí myslí," uvedl. Dimon se již dříve vyjádřil ke svým obavám z vysoké úrovně zadlužení USA, fiskálních stimulů a deficitních výdajů, jakož i k účinkům kvantitativního zpřísňování. "Dopady těchto geopolitických a ekonomických sil jsou velké a poněkud bezprecedentní," napsal. "Možná je plně pochopíme až poté, co se zcela projeví v průběhu několika let."

 

Níže jsou nejdůležitější výňatky z Dimonova dopisu:

Inflace

"Mnoho klíčových ekonomických ukazatelů je dnes stále v dobré kondici a pravděpodobně se nyní zlepšují, což podporuje inflaci. Při výhledu na další měsíce je však třeba vzít v úvahu faktory, které ovlivní budoucnost. Jako inflační se jeví všechny následující faktory: pokračující fiskální výdaje, remilitarizace světa, restrukturalizace světového obchodu, kapitálové potřeby nové zelené ekonomiky a v budoucnu možná i vyšší náklady na energie (přestože v současné době existuje přebytek nabídky plynu a dostatek volných kapacit ropy) v důsledku nedostačujících investic do energetické infrastruktury."

Dimon poukazuje na mnohé strukturální změny v posledních několika letech, které mohou dlouhodobě přiživovat inflaci. Proto se nyní zdá být nepravděpodobné, že by úrokové sazby měly v dalších letech spadnout zpět na nulu, nebo poblíž ní. Navíc v období silných deficitních politik má centrální banka na ekonomiku poněkud menší vliv.

 

O měkkém přistání (soft-landing)

"Hodnoty akcií jsou podle většiny měřítek na horní hranici oceňovacího rozpětí a úvěrové rozpětí je extrémně úzké. Zdá se, že tyto trhy oceňují až 80% šanci na měkké přistání – to znamená mírný ekonomický růst spolu s klesající inflací a úrokovými sazbami. Domnívám se, že šance jsou reálně mnohem nižší." Dimon uvedl, že banka JPMorgan je připravena přečkat širokou škálu okolností, včetně úrokových sazeb od 2-8 % a případné recese či expanze. Varoval také před přílišným soustředěním se na měsíční údaje o inflaci nebo mírné změny úrokových sazeb, neboť důležitější faktory jako vysoké vládní výdaje a restrukturalizace světového obchodu mohou spíše udržet inflaci na vysoké úrovni. Dimon však varoval, že pokud dojde k opětovnému zvýšení úrokových sazeb nebo k recesi, dojde k velkému pnutí – nejen v bankovním systému ale v celém finančním systému.

Ačkoli se nyní další zvyšování úrokových sazeb zdá být velmi nepravděpodobné, pokud inflace začne v dalších měsících znovu růst, centrální banky nebudou mít na výběr. To je to před čím se snaží Dimon varovat, ačkoli se jedná o méně pravděpodobnou variantu, podniky a banky by na tuto variantu měly být připravené, aby se neopakoval březen 2023.

 

Úrokové sazby a komerční nemovitosti

"Pokud se dlouhodobé výnosy státních dluhopisů zvýší nad 6 % a toto zvýšení bude doprovázeno recesí, dojde k velkému stresu nejen v bankovním systému, ale i u společností využívajících finanční páku a dluh. Nezapomeňte, že pouhé zvýšení výnosů o 2procentní body v podstatě snížilo hodnotu většiny finančních aktiv o 20 % a některá nemovitostní aktiva, konkrétně kancelářské nemovitosti, mohou mít kvůli dopadům recese a vyššímu počtu neobsazených míst ještě nižší hodnotu. Nezapomeňte také, že úvěrové rozpětí má tendenci se v době recese rozšiřovat, někdy i výrazně."

Zde se Dimon odvolává na silné a široké výprodeje finančních aktiv v roce 2022, kdy například výnos 10letého státního dluhopisu USA během roku vzrostl z 1,5 % na 3,5 % na konci daného roku. Ačkoli je třeba dodat, že to bylo doprovázeno skutečným kvantitativním utahováním, které je již více než kompenzováno fiskální politikou, a to zhruba od počátku roku 2023. Od počátku roku 2024 výnosy těchtýž státních dluhopisů vzrostly o více než 0,5 %, ale na trhy to nemělo dosud negativní dopad.

 

Rostoucí geopolitická rizika

"Ruská invaze na Ukrajinu a následný útok na Izrael a pokračující násilí na Blízkém východě čím dál více narušují iluzi o tom, že je svět bezpečné a mírové místo. Amerika a svobodný západní svět si již nemohou udržovat falešný pocit bezpečí založený na lži, že diktatury a utlačovatelské národy nevyužijí své ekonomické a vojenské síly k prosazení svých cílů. To zejména proti tomu, co považují za slabé, neschopné a neorganizované západní demokracie. V neklidném světě si připomeňme, že národní bezpečnost je a vždy bude prvořadá, i když se zdá, že v klidných dobách její význam ustupuje."

 

Role umělé inteligence

V souvislosti s prudkým nárůstem poptávky po umělé inteligenci Dimon zdůraznil "zásadní dopad" této technologie a uvedl, že banka JPMorgan podnikla řadu kroků k rozšíření svých schopností v oblasti umělé inteligence.

Dimon uvedl, že společnost v současné době využívá AI více než 400 různými způsoby, od odhalování podvodů až po hledání nových marketingových strategií, přičemž plánuje prozkoumat, zda by jí mohlo pomoci využití generativní AI pro věci, jako je zákaznický servis nebo vývoj softwaru. "Ačkoli neznáme plný účinek ani přesné tempo, jakým AI změní naše podnikání – nebo jak ovlivní společnost jako celek, jsme zcela přesvědčeni, že důsledky budou mimořádné a možná stejně transformační jako některé významné technologické vynálezy posledních několika set let, mezi nimiž jsou například tiskařský lis, parní stroj, elektřina, výpočetní technika a internet.

Pavel Hubáček

Mgr. Timur Barotov

analytik BHS

Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.


BH Securities a.s.

BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.

Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již téměř 30 let.

BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.

Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 15:13  Pohonné hmoty dále zlevní. Kolik budeme tankovat v létě? Petr Lajsek (Purple Trading)
St 12:51  Průlomové partnerství: Microsoft a Stockholm Exergi budou dekarbonizovat Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Po 10:04  Spotřebitelská inflace (duben 2024) Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Po   9:59  Inflace atakuje horní hranici tolerančního pásma Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Po   9:26  Gamestop roste o 100 % za 2 týdny. Jsou meme akcie zpět? Petr Lajsek (Purple Trading)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688