Patria (Patria Finance)
Investice  |  10.04.2024 09:02:45

Rally na ropě - býčí fundamenty vs jestřábí Fed - Rozbřesk

Zatímco v minulém roce se ceny komodit stabilizovaly, od začátku letošního roku dochází k jejich opětovnému růstu. Vedle vybraných agro komodit a kovů zažívá slušnou rally také ropa – za poslední tři měsíce se její cena zvýšila o téměř 20 % a poprvé od října pokořila hranici 90 dolarů za barel.

Globální ropný trh se v posledních měsících dostává pod intenzivnější tlak, jak ostatně ilustruje i pohled na prohlubující se backwardaci forwardové křivky. Hlavním důvodem je rozhodnutí aliance OPEC+ znovu prodloužit těžební škrty v rozsahu 2,2 mil. barelů denně do konce druhého čtvrtletí. Nad rámec kolektivních škrtů přitom Saúdská Arábie dobrovolně omezuje produkci o dodatečných 1 mil. barelů denně, Rusko pak přibližně o půl milionů barelů denně. Právě Saúdové, de facto lídr kartelu OPEC+, tlumí svou těžbu nejvýznamněji – jejich domácí produkce se pohybuje jen okolo 9 mil. barelů denně, více než 3 mil. barelů pod maximální produkční kapacitou.

K růstu cen přispěla i volatilní geopolitika. V poslední době zejména ukrajinské útoky na ruské rafinérie, společně s narušením tankerové dopravy v Rudém moři. To má dopad zejména do zvýšeného napětí na trhů se středními ropnými destiláty v regionu Blízkého východu. Přeliv vyšších rafinérských cen u dieselů do Evropy není vzhledem ke konci topné sezóny vážným rizikem.

Těžební restrikce OPEC+ by měly samy o sobě – při stále solidní kondici ropné poptávky – udržet tržní bilanci ve druhém čtvrtletí v deficitu. V nejbližších měsících by proto měly zůstat ceny solidně povzbuzeny býčími fundamenty. Ty by mohly ropě dopomoci k dalším ziskům na cestě k hranici 100 dolarů, k ještě významnějšímu růstu by však musel přijít dodatečný impuls. Tím mohou být například poruchy na straně nabídky v kontextu napjaté geopolitické situaci, které jsou však z podstaty těžko predikovatelné.

Také výhled na druhou polovinu letošního roku má ve svých rukou OPEC+. Minimálně částečné prodloužení těžebních škrtů je pravděpodobné (v závislosti na ceně ropy), bez něhož by se bilance ropného trhu vrátila zpátky do přebytku. Důležitou roli sehraje v cenovém vývoji také politika Fedu. Pokud by se totiž nedostavilo očekáváné uvolnění měnové politiky, resp. výrazně by zaostalo za očekáváním trhu, jednalo by se o špatnou zprávu pro riziková aktiva. A to včetně ropy, která by se – při absenci dodatečných nabídkových šoků – jen horko těžko držela v rozmezí 90-100 dolarů za barel.

TRHY

Koruna

Koruna během včerejšího obchodování ztrácela a podívala se na 25,40 EUR/CZK. Dnes bude českou měnu zajímat výsledek březnové inflace - my očekáváme mírný meziroční pokles na 1,9 % (+0,1 % meziměsíčně), kosmeticky níže než očekává trh (2,0 %). Z pohledu ČNB půjde znovu o výraznější pozitivní překvapení, důležitou roli však sehraje i výsledek jádrové inflace. Celkově toho však dnešní inflační čísla pro ČNB příliš nezmění (v květnu bude na stole další 50bps cut) a ani korunový trh by tak nemusel pocítit větší míru volatility. Tu by však v odpoledních hodinách mohl rozvířit výsledek americké inflace, zvláště pokud by vyšší celková inflace měla dále snížit sázky na červnové snížení sazeb v podání Fedu (viz eurodolar).

Eurodolar

Eurodolar by dnes odpoledne konečně mohla probudit americká inflační data za měsíc březen. Inflační vývoj v USA v tomto roce není příznivý a trh je tudíž oprávněně nervózní, jak březnové číslo dopadne. Co se týká jádrové složky, tak zde souhlasíme s trhem, že by mohlo dojít ke kosmetickému snížení z 3,8 % na 3,7 %. Odtud by tedy k velkému překvapení nemělo dojít. Jisté riziko podle nás ale skýtá výsledek celkové inflace, která by mohla růst meziměsíčně stejným tempem jako v únoru (tj. o 0,4 %), což by řečí meziročních čísel mohlo způsobit zrychlení z 3,2 % a 3,5 %. A to by se eurodolaru minimálně krátkodobě nelíbilo, neboť by šance na červnové snížení sazeb ze strany Fedu dále výrazně poklesla.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.



Přečtěte si také:

10.04.2024býčí fundamenty vs jestřábí Fed - Rally na ropě ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688