Apple, dominantní tržní pozice a nadměrné zisky
V médiích se kvůli žalobě na Apple objevují úvahy o tom, zda tato firma skutečně má monopolní/dominantní pozici, či ne. A zda jí případně zneužívá. Co v nich trochu postrádám je pár klíčových základních čísel, popřípadě jejich srovnání s konkurencí, či jinými zajímavými případy.
1 . Kdy jsou zisky nadměrné – teorie: Zneužitím dominantní pozice jsou učebnicově příliš vysoké ceny, které odčerpávají bohatství od spotřebitele, společnosti generují nadměrné zisky. K tomu se dá přidat celá řada věcí, které nabírají na pestrosti zejména u technologických firem s jejich pestrými podnikatelskými modely. Ve výsledku tu ale v jádru věci stále hovoříme o nějakých praktikách a situacích, které generují „nadměrné zisky“.
Bylo by tak logické v každé diskusi o potenciálně dominantní/monopolní pozici a jejím zneužívání nejdříve zhodnotit, zda daná firma skutečně generuje zisky „nadměrné“. Jak to zhodnotit? Základní rámec je následující: Pokud řekneme, že nějaká firma generuje X miliard zisků, neříká nám to samo o sobě nic. Pokud řekneme, že její zisky odpovídají třeba 10 % jejího investovaného kapitálu, říká to už mnohem více – zisky měříme relativně k její velikosti. Ale stále nevíme, zda je oněch 10 % „nadměrných“ či ne. Na celý obrázek dostaneme ve chvíli, kdy je poměříme k nákladu onoho kapitálu, k požadované návratnosti. Proč?
Pokud nějaká firma dosahuje návratnosti svého investovaného kapitálu ROIC třeba ve výši 5 % a požadovaná návratnost u tohoto kapitálu je 10 %, těžko hovořit o tom, že generuje nadměrné zisky. Na to, aby se její kapitál „zaplatil“, by totiž musela vydělávat dvojnásobek. Takže by klidně mohla mít hodně silnou pozici na trhu, ale s takovým poměrem realizované a požadované návratnosti lze o jejím zneužívání hovořit těžko. Firma, respektive její vlastníci a věřitelé, tu v podstatě dotují spotřebitele (nebo jiné strany).
2 . Nadměrné zisky – praxe: Apple měl v roce 2023 podle Morningstar ROIC na 56 %, průměr posledních pěti let je na 42 %. Návratnost vlastního jmění ROE je na 170 %. Počítat požadovanou návratnost na celkový kapitál a na vlastní jmění nemá v kontextu dnešní úvahy smysl. Je totiž zřejmé, že realizované návratnosti jsou násobně nad nimi. Jak je na tom konkurence?
Samsung měl v posledním roce ROIC na 2 %, rok předtím na 15 %, průměr posledních pěti let je na 10 %. Požadovaná návratnost: Korejské dluhopisy nabízí výnos 3,3 %, s rizikovou prémií 5,3 % (Damodaran) a betou na 0,8 – 0,9 tu požadovaná návratnost vychází na 8 – 9 %. Pokud by Samsung generoval podobné návratnosti i v budoucnu, je zhruba na svém - o nějakém zneužívané dominantní pozice a nadměrných ziscích se tu určitě hovořit nedá.
Není to ale úplně černobílý obrázek už proto, že Apple měl v minulém roce na globálním trhu asi 20 % podíl, Samsung asi 19 %. Bylo by tak asi příliš zjednodušené hovořit o tom, že Apple celkově zneužívá svůj tržní podíl dosahující ale stejné velikosti, jako nezneužívající Samsung. Celkově se tu pohybujeme spíše v oblasti segmentace trhu na rovinách cena/(vnímaná)kvalita/značka.
Jak jsem ale psal výše, tržní pozice se zejména u technologických firem dá vuy/zneužívat mnoha způsoby a výše uvedené je jen mustrem (se základními čísly), jak se na celou problematiku dá v globálu dívat. A pro zajímavost: Třeba Ferrari mělo za posledních pět let ROIC v průměru na 20 %. A Tesla měla v roce 2020 ROIC u 4 %, v posledním fiskální roce už na 23 %. Její hrubá marže přitom klesla z 21 % na 18,5 %. EBITDA marže se zvedla z 13 % na cca 15 %.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Apple představuje nové hodinky Apple Watch, iPady a balík služeb Apple One (komentář analytika)
- Zisk - zisky společností, reportované zisky akcií
- Uzavření dlouhých pozic v energetice a zaměření na krátké pozice u kovů
- SALDO INVESTIČNÍ POZICE (INVESTIČNÍ POZICE VŮČI ZAHRANIČÍ - mil. USD - souhrnná tabulka) - ekonomika ČNB
- SALDO INVESTIČNÍ POZICE (INVESTIČNÍ POZICE VŮČI ZAHRANIČÍ - mil. EUR - souhrnná tabulka) - ekonomika ČNB
- Krátké pozice zlikvidovány, nové pozice na vzestup nepřicházejí
- Všeobecná sestra - 2 pozice na plný úvazek + 1 pozice 0,5 úvazku - nabídka práce
- Investiční pozice vůči zahraničí (Investiční pozice vůči zahraničí) - ekonomika ČNB
- PODNIKAT.TRŽNÍ PF - Akcie PODNIKAT.TRŽNÍ PF, cena akcie online
- SALDO INVESTIČNÍ POZICE (Investiční pozice vůči zahraničí) - ekonomika ČNB
- SALDO INVESTIČNÍ POZICE (INVESTIČNÍ POZICE VŮČI ZAHRANIČÍ - mil. Kč - souhrnná tabulka) - ekonomika ČNB
- Ceny tržních služeb - metodika ČNB pro ukazatele v oblasti Ceny tržních služeb
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory