Vlada.cz (Vláda)
Z domova  |  22.03.2024 12:37:00

Rada vlády rozšíří svůj Mezinárodní poradní orgán - Novým členem Mezinárodního poradního orgánu (Mezinárodní rady) navrhla RVVI jmenovat profesora W. J. Ansorgeho

V pátek 22. března 2024 proběhlo ve Strakově akademii pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), jíž předsedá ministryně Helena Langšádlová. Členové RVVI mj. vyslechli informaci o přípravě státního rozpočtu na vědu a výzkum pro rok 2025 a schválili stanoviska k programům účelové podpory MZd a MPO, ke koncepci MZe a k aktualizaci Metodického rámce mezinárodního hodnocení velkých výzkumných infrastruktur. Novým členem Mezinárodního poradního orgánu (Mezinárodní rady) navrhla RVVI jmenovat profesora W. J. Ansorgeho.

V úvodu jednání místopředseda RVVI prof. Homola informoval o přípravě Návrhu výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, experimentální vývoj a inovace na rok 2025 se střednědobým výhledem na léta 2026 a 2027. Ke konečné podobě materiálu bude svoláno mimořádné zasedání RVVI.

V rámci zasedání byly mj. schváleny protokoly z projednání výsledků hodnocení výzkumných organizací Akademie věd ČR, MPO, MV, MŠMT a z hodnocení vysokých škol. Akceptováno bylo i vypořádání námitek výzkumných organizací k hodnocení vybraných výsledků v Modulu 1. Rada rovněž přijala stanoviska k návrhu na změnu Programu na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu a Programu výzkumu, vývoje a inovací „The Country for the Future“ (gesce MPO) a k závěrečné zprávě o realizaci Koncepce výzkumu, vývoje a inovací MZe na léta 20162022. Členové RVVI souhlasili i se stanoviskem k aktualizaci Metodického rámce mezinárodního hodnocení velkých výzkumných infrastruktur, kterou předložilo MŠMT.

RVVI doporučila jmenovat prof. RNDr. Wilhelma Jana Ansorgeho, Ph.D., dr.h.c., který do nedávna působil jako hostující vědec na EPFL-ETH v Lausanne, novým členem Mezinárodní rady.

„Velmi mě těší, že se právě prof. Ansorge stane součástí našeho Mezinárodního poradního orgánu a doplní tak řady stávajících význačných zahraničních členů. Profesor Ansorge je mezinárodně uznávaným expertem v oblasti studia organizace lidského genomu a má bohaté zkušenosti z působení v předních akademických institucích, ale i ve firemním sektoru,“ vyzdvihla ministryně Langšádlová.

Na závěr jednání byla členům RVVI předložena průběžná zpráva Grantové agentury ČR ke skupinám grantových projektů „Standardní projekty“ a „Grantové projekty excelence v základním výzkumu EXPRO“, a zároveň byla akcentována nutnost dodržování základních principů přípravy a hodnocení programů a skupin grantových projektů výzkumu, vývoje a inovací a postupu Rady při hodnocení návrhů programů účelové podpory a skupin grantových projektů.

_________________________________

Prof. Wilhelm Jan Ansorge je německo-český vědec narozený v Československu. Vyvinul nové vědecké přístroje a software, které přispěly k významnému pokroku v analýze genomů, genů a proteinů v buněčné a molekulární biologii i v lékařských oborech. Jeho laboratoř se stala průkopníkem multidisciplinárního vývoje automatizovaných technologií a technik, mj. sekvenování a analýzy genomů. Prof. Ansorge také zkoumal magnetické vlastnosti materiálů, pracoval ve vývoji polovodičových technologií a supravodivých magnetů.

Po působení na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze prof. Ansorge pracoval ve společnosti Texas Instruments v Dallasu, v CERNu ve Výzkumném centru částicové fyziky v Ženevě. Později nastoupil na celých 25 let do Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) v Heidelbergu jako vedoucí oddělení genomických technologií. V EMBL vyvinul fluorescenční sekvenátor DNA (1986), první funkční automatizovaný systém schopný spolehlivě sekvenovat rozsáhlou genomovou DNA. Jednalo se o zcela unikátní vynález špičkové mezinárodní vědecké úrovně. Později navrhl systém, jehož princip je používaný dodnes. V roce 1996 se prof. Ansorge stal jedním ze tří zakladatelů biotechnologické společnosti Lion Biosciences.

Prof. Ansorge do nedávna působil jako hostující vědec na EPFL-ETH v Lausanne a byl členem několika evropských vědeckých poradních rad, kde hodnotil vědecké projekty a instituce. Nadále se věnuje výzkumu a vývoji inovativních analytických technologií v oblasti genomiky a medicíny. Spolupracuje s Centrem pro výzkum rakoviny (DKFZ) a Univerzitou v Heidelbergu. Prof. Ansorge je rovněž zahraničním členem Akademického sněmu Akademie věd ČR. Je čestným doktorem a hostujícím profesorem na Univerzitě Karlově.

Wilhelm Ansorge je spoluautorem více než 250 publikací, z nichž některé jsou součástí výukových materiálů univerzit po celém světě. Získal více než 30 patentů v oblasti genomiky a technologií, s předními evropskými společnostmi uzavřel licenční smlouvy a komerční produkty.

Vysokou odbornou úroveň vědecké činnosti prof. Ansorgeho charakterizují jeho vědecké publikace, které jsou vysoce hodnocené mezinárodní výzkumnou komunitou, a též široké uplatnění a komerční úspěch jím vyvinutých metod automatizovaného sekvenování DNA, a analýzy buněčných procesů.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688