Research (Česká spořitelna)
Akcie v ČR  |  21.03.2024 10:09:51

ČEZ: Výsledky za 4Q23 se solidním provozním výsledkem, slabším čistým ziskem, nákup GasNet

ČEZ dnes zveřejnil výsledky za 4Q23 a rok 2023. EBITDA ve 4Q23 dosáhla 29,8 miliardy (-30 % meziročně), což bylo 19% nad konsenzem díky vyšším příjmům z obchodování s komoditami, přecenění zajišťovacích derivátů či externímu prodeji uhlí. Meziročně byla EBITDA slabší, kdy v loňském roce byly příjmy z obchodování s komoditami a přecenění zajišťovacích derivátů ještě vyšší. Výroba elektřiny ve výrobním segmentu se meziročně snížila o 1,4% na 14,3 TWh, v souladu s našimi odhady. Meziročně nižší výrobu z jádra (očekáváno) téměř vyvážila výroba z obnovitelných zdrojů a uhlí. Realizované ceny vzrostly v roce 2023 přibližně o 26 % r/r na 126 EUR/MWh (mírně nad našimi odhady).

Očištěný čistý zisk za 4Q23 dosáhl 3,0 mld. , cca 22 % pod konsensem kvůli vysoké efektivní daňové sazbě 102 % a mírně vyšším odpisům. Ještě vyšší než námi očekávaná daň byla způsobena přepočítáním odložených daní v důsledku nárůstu sazby daně z 19% na 21%. Daň z mimořádných zisků s 30 mld. za celý rok dopadla v souladu s výhledem firmy. ČEZ oznámil účetní čistou ztrátu 0,2 mld. kvůli odpisu těžebních aktiv (3,0 mld. ) a aktiv v Německu (0,2 mld. ).

Výhled na rok 2024: ČEZ očekává EBITDA 115-120 mld. (-6 % meziročně ve středu rozpětí) a 25-30 mld. upraveného čistého zisku (-21 % r/r ve středu rozpětí). Nižší očekávaná EBITDA se odvíjí od nižšího očekávaného výsledku v segmentech výroby a těžby, zejména kvůli nižším očekávaným výnosům z obchodování o 4-8 mld. a o něco nižší výrobě. To je částečně kompenzováno vysokými cenami (ČEZ očekává 130-135 EUR/MWh proti 126 EUR loni), vyšším očekávaným výsledkem z distribuce a absencí odvodu z tržeb v roce 2024. Výhled čistého zisku počítá s vyššími odpisy uhelných elektráren a s windfall daní ve výši 20-30 mld. Výhled je o 7 % a 22 % nižší než konsensus agentury Bloomberg. Je také pod naším odhadem kvůli o něco nižší EBITDA a pravděpodobně kvůli vyšším D&A (windfall daň je v souladu s naším odhadem).

Dividendy: ČEZ potvrdil dividendovou politiku s výplatním poměrem na úrovni 60-80 % upraveného čistého zisku. ČEZ upřesnil, že výsledky naznačují za rok 2023 možnou dividendu 39-52 /akcii (4-6 % hrubý výnos), což je pod konsensuálním odhadem 57 /akcii. My však odhadujeme opět 100% výplatní poměr jako v posledních několika letech, což by implikovalo dividendu 65 /akcii (7 % hrubý výnos). ČEZ vedle výsledků oznámil také nákup 55,21% podílu v české plynárenské distribuční síti GasNet za 846,5 mil. EUR (za hodnotu vlastního kapitálu). GasNet vygeneroval 9,2 mld. EBITDA a v roce 2022 měl 60 mld. RAB. Společnost neuvedla enterprise hodnotu transakce. GasNet vykázal v roce 2022 čistý dluh ve výši 53 mld. , což by dle našich kalkulací znamenalo EV/EBITDA kolem 10x a EV/RAB kolem 1,5x. Akvizici stabilního regulovaného aktiva za takovou cenu hodnotíme pozitivně z dlouhodobého pohledu.

ČEZ vykázal solidní EBITDA za 4Q23 díky opět lepšímu než očekávanému výsledku tradingu a díky dobrému výsledku v těžbě. Upravený čistý zisk (základ pro dividendy) byl kvůli vyšším daním mírně pod naším i tržním odhadem, ačkoli výsledek za celý rok 2023 ( 34,8 mld. ) byl v souladu s očekáváním společnosti (33-37 mld. ). Společnost poskytla pro rok 2024 opatrný výhled, který je pod našimi i tržními odhady a naznačila nižší než konsensuální dividendový výplatní poměr a zjevně se snaží chladit očekávání trhu na další 100% výplatní poměr, což může dnes vést k mírně negativní reakci. Nižší než očekávaný výhled je však způsoben především obtížně předvídatelným výsledkem tradingu. Oznámenou akvizice GasNet z našeho pohledu za dobrou cenu hodnotíme pozitivně. To by mělo být pozitivní i pro dlouhodobý výhled společnosti. ČEZ měl na konci roku relativně nízké zadlužení na úrovni 1,2x čistý dluh/EBITDA a po akvizici odhadujeme nárůst zadlužení na stále přiměřených 1,8x čistý dluh/EBITDA 2024g. Petr Bártek, analytik České spořitelny

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

Okomentovat na facebooku


Výsledky firem - tržby, zisk


Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:

Út 11:02  Krátké zprávy z ČR: Photon Research (Česká spořitelna)
Út   9:46  Představenstvo ČEZ navrhuje dividendu 52 Kč na akcii Research (Česká spořitelna)
Út   9:44  ČEZ: Představenstvo navrhuje dividendu 52 Kč na akcii Research (J&T BANKA)
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688