Ranní okénko - Průmysl eurozóny nadále v potížích
Dnešní den bude patřit výhradně americkým datům, kdy se dozvíme údaje týkající se jak tamní poptávky, tak nabídky. Poptávkovou stranu reprezentuje vývoj maloobchodních tržeb, které by dle odhadu trhu měly v únoru meziměsíčně vzrůst o 0,8 %. To ukazuje na stále silnou spotřebu domácností, které tak táhnou americké hospodářství vzhůru. Tuto skutečnost potvrzuje i zpřesněný odhad statistiků za poslední čtvrtletí minulého roku, kdy se spotřeba domácností podílela na růstu ekonomiku téměř ze dvou třetin. Důvodem je, že spotřebitelská důvěra zůstává až překvapivé optimistická, historicky nadprůměrná, což se projevuje i na jejich útratách. Nicméně je otázkou, zda se tato premisa nezmění v důsledku restriktivní měnové politiky, zatím velmi mírně ochlazujícího se trhu práce a především nárůstu cen v oblasti bydlení.
Ve stejný čas bude publikován dílčí údaj také o nabídkové straně, a to konkrétně o cenách výrobců. Ve Spojených státech amerických je jejich průběh velice podobný tomu v České republice, když index cen výrobců nejvíce rostl v polovině roku 2022 a od té doby jejich růst pozvolna klesá. V letošním lednu jejich ceny meziročně vzrostly o 0,9 % a trh očekává pro únor jen mírné zrychlení růstu na 1,2 %. V meziměsíčním srovnání je predikováno zvýšení cen o 0,3 %. Vývoj na straně nabídky je tak velmi příznivý i díky poklesu cen elektrické energie, plynu či zemědělských komodit na světových trzích. Nenaplnily se ani obavy z možného výraznějšího růstu cen ropy v důsledku války na Blízkém východě a její případné eskalace. Nabídkové inflační tlaky dále polevují, existují však rizika především plynoucí z dalšího geopolitického vývoje ve světě.
Během včerejšího dne dorazila jediná zajímavější zpráva z ekonomického světa, když Eurostat zveřejnil výkon průmyslu eurozóny za první měsíc nového roku a výsledek to nebyl zrovna povzbudivý. Meziměsíčně byla průmyslová výroba po sezónním očištění nižší o 3,2 %, přičemž trh odhadoval její pokles pouze o 1,8 %. Podíváme-li se na strukturu jednotlivých složek, největší pokles je evidován u kapitálového zboží (investiční statky), které se snížily o 14,5 %. Z regionálního hlediska hrálo významnou roli Irsko vzhledem k vyšší volatilitě vývoje v této zemi a rovněž Německo, kde se stále projevuje nedobrý výkon zpracovatelského průmyslu. Tento výsledek zároveň potvrzuje, že přinejmenším v prvním čtvrtletí tohoto roku bude i nadále ekonomika Německa a tím pádem i celé eurozóny strádat.
Včerejšek byl z pohledu světových akcií velmi nevýrazný, když americký index S&P 500 odepsal 0,2 % a německý DAX skončil s červenou nulou. Naopak pražská burza vyrostla o 1,1 %, když hodnota téměř všech titulů s vysokou váhou v indexu PX rostla. Koruna na začátku mediální karantény před zasedáním ČNB příští středu posílila k úrovni 25,25 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- EIA: Ropné zásoby v USA v 15. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly o 659 000 bd
- EIA: Ropné zásoby v USA ve 24. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly výrazněji
- Zvýšení daní - zvýšení daně z nemovitostí, z příjmů, DPH, zvýšení odvodů OSVČ
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Lidé mají pro neočekávané životní situace naspořeno méně, než by chtěli a měli mít. Obecně jsou na tom s tvorbou finanční rezervy hůře ženy než muži. Vůbec nejméně pak mají naspořeno mladí do 34 let.
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2019, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?