Elektromobil od Applu, reinvestované zisky a hodnota společností
Nedávno jsem s jedním podnikatelem diskutoval o tom, jakými způsoby se dá dívat na hodnotu společností. Včetně těch, řekněme, slabších. A mohou souviset třeba s elektromobilovým příběhem Applu.
1 . Zadržené a reinvestované zisky: Již před dlouhou řadou let jsem narazil na názor, že do hodnoty firmy a jejího vlastního jmění promlouvá položka „nerozdělené zisky“. A to přímo – pokud je nerozdělený zisk v rozvaze třeba 1 milion Kč, měla by tato částka být přičtena k celku, který tvoří hodnotu firmy. Už tehdy jsem pojal podezření, že název „nerozdělený zisk“ je poněkud zavádějící - v někom může budit dojem, že jde o aktivum, neřkuli hotovost. Která leží nečinně ve firmě, je připravena k rozdělení a je nutno jí přidat k hodnotě společnosti.
Nerozdělený zisk je ale položkou pasiv, je součástí účetního vlastního jmění a financuje aktiva. V principu jde o následující: Nějaká firma vydělá za rok 1 milion korun na čistém zisku. Na toku hotovosti to může být třeba méně – dejme tomu, že 0,5 milionu Kč zůstane v pohledávkách a něco v zásobách. Zbytek se na chvíli usadí v hotovosti, ale firma za ní koupí stroj. Zisk tak je nerozdělen, v pasivech může být takto vyúčtován a financuje nové zásoby, pohledávky a jeden stroj. Možná by místo názvu „nerozdělený zisk“ bylo lepší hovořit o „reinvestovaném zisku“ – ten nebudí dojem, že je připraven k výplatě a měl by se přičítat nad hodnotu aktiv.
Hodnota onoho 1 milionu nerozděleného zisku je tak (z „mezního“ pohledu) dána tím, co tato nová aktiva budou generovat v budoucnu – může to být více, než původní částka, ale také méně. Příkladem může být v úvodu zmíněný Apple. Přesněji řečeno jeho aktivity v oblasti elektromobility, od kterých nedávno upustil. Již před lety se objevovaly názory, že Apple tu nemá žádnou konkurenční výhodu a celkově jde o byznys na konkurenci hodně intenzivní. Nakonec toho také nechal.
2 . Hotovost v rozvaze: Téma reinvestovaných zisků je poměrně jednoduché, složitější je to s druhým, kterému se chci krátce věnovat. A opět nám poslouží Apple. Jde o obecné valuační uchopení oné hotovosti v rozvaze. Třeba tato společnost měla ke konci fiskálního roku 2023 účetní hodnotu aktiv asi 352 miliard dolarů. Hotovost přitom dosahoval asi 62 miliard dolarů. Tvořila tedy asi 17 % aktiv, což není málo ani z absolutního, ani z relativního pohledu. Jak jí uchopit, pokud chceme odhadovat hodnotu společnosti?
Na uvedenou otázku existuje až překvapivě hodně názorů. Nechme stranou tzv. valuační násobky, kterým by se mělo říkat spíše násobky naceňovací. Zaměřme se na diskontování očekávaného toku hotovosti. Možností je tu predikování toku hotovosti na firmu, určení hodnoty firmy a odečtení čistých dluhů (výsledek je hodnota vlastního jmění). Čisté dluhy jsou přitom počítány jako dluhy úročené mínus celá hotovost. Jenže takový přístup ignoruje třeba to, že část hotovosti je pracovní – všechna není dodatečným aktivem, které je k dispozici nad hodnotu provozu firmy.
I kdybychom odhadli a zohlednili, jak velká část hotovosti je provozní, implicitně pak předpokládáme, že zbytek má takovou hodnotu, jakou má účetně nyní – tj., u Applu a dalších by se předpokládalo, že již nebudou žádné neúspěšné, hotovostí financované projekty. Nebo se naopak nedostaví veleúspěšné projekty, jejichž hodnota bude vyšší, než hodnota hotovosti, která je financovala.
Jinak řečeno, hodnota hotovosti v rozvaze firmy nemusí být stejná, jako hodnota hotovosti v rukou akcionářů. Dá se to zase obejít nějakým tím předpokladem. Jedním z řešení také může být valuace na základě přesně napredikovaných dividend, či toku hotovosti na vlastní jmění. Tak, že takové predikce odráží to, co firma bude s hotovostí pravděpodobně skutečně dělat. Nakonec tu ale opět hovoříme jen o tom, že je dobré si být vědom, co daná čísla, odhady a valuace odráží a co ne. A jaké předpoklady za nimi (ne)stojí.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Ověření plátce daně z přidané hodnoty (DPH)
- DPH - Daň z přidané hodnoty
- Bitcoin - hodnota bitcoinu vývoj 2020 v USD
- Bitcoin - hodnota bitcoinu vývoj 2013 v USD
- Podílové fondy, investiční společnosti
- Po Applu a Amazonu dosáhla biliónové dolarové hodnoty další společnost
- .1.2 - Reinvestované zisky - výdaje (Položky Prvotních důchodů v mil. EUR) - ekonomika ČNB
- Reinvestovaný zisk - přímé investice - náklady - ekonomika ČNB
- Reinvestovaný zisk - přímé investice - výnosy - ekonomika ČNB
- Reinvestovaný zisk - přímé investice - výnosy - ekonomika ČNB
- Reinvestovaný zisk - přímé investice - náklady - ekonomika ČNB
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select