V Černínském paláci proběhla pravidelná porada českých velvyslanců z evropských zemí
V Černínském paláci proběhla pravidelná porada českých velvyslanců z evropských zemí
08.03.2024 / 16:01 | Aktualizováno: 08.03.2024 / 16:06
Porada, která proběhla 7. a 8. března, je unikátní příležitostí diskutovat o tématech, kterými se má česká zahraniční služba zabývat. Poradu tradičně zahájil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
„V příštích týdnech si připomínáme několik výročí spojených s naší nedávnou historií a já jsem rád, že se můžeme vidět a diskutovat právě v předvečer těchto milníků. Již za pár dní si připomeneme 25 let od vstupu Česka, Polska a Maďarska do Severoatlantické aliance. V květnu budeme slavit 20 let od chvíle, kdy jsme spolu s dalšími státy střední Evropy a Baltskými zeměmi vstoupili do EU. Ve stejném roce 2004 přišla druhá vlna rozšiřování NATO,“ řekl na úvod šéf české diplomacie.
Úvodním tématem letošní porady velvyslanců byly bezpečnostní otázky v kontextu pokračující války na Ukrajině a pokračujícímu tlaku na změny bezpečnostního prostředí a narušování mezinárodního řádu založeného na pravidlech. Diskuse s národním bezpečnostním poradcem Tomášem Pojarem, náčelníkem Generálního štábu gen. Karlem Řehkou a dalšími hosty se věnovala širším dopadům na Česko a Evropu, ale také možnostem NATO a EU na tyto změny reagovat a aktivně formovat bezpečnostní prostředí v našem okolí.
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák následně otevřel debatu o evropských a unijních tématech ve světle blížících se evropských voleb a o tzv. strategické agendě, tedy nejdůležitějších strategických otázkách, kterými se bude EU zabývat v nadcházejících letech. Diskuse pokryla i téma rozšiřování EU, jehož je Česko dlouhodobým zastáncem a které považuje za nástroj posilování evropské stability.
Druhý den porady byl věnován především ekonomickým tématům a posilování konkurenceschopnosti Česka. Diskusi zahájil zástupce vrchního ředitele sekce EU a zahraničního obchodu Ministerstva průmyslu a obchodu Lukáš Prokeš, který představil priority v této oblasti. Své názory připojili také vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT prof. Vladimír Mařík, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a businessman Martin Wichterle.
Zajímavá byla výměna pohledů a zkušeností českých velvyslanců na aktuální i očekávaný vývoj ve středoevropském regionu, jehož důležitost je z hlediska našich národních zájmů nepopiratelná. Důležitým tématem byla veřejná diplomacie s důrazem na efektivní strategickou komunikaci a možnosti, jak čelit dezinformacím ze strany Ruska.
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Kurzovní lístek Evropská centrální banka, Kurzovní lístky bank
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?