Co nám japonské obráběcí stroje naznačují o výrobě ve světě? - Fidelity International
Nedávný vývoj objednávek obráběcích strojů v Japonsku vykresluje pozitivní obrázek výroby v roce 2024. Investoři by se však měli mít na pozoru před nezmapovaným územím.
Japonsko je jedním z největších výrobců strojů na světě. Speciální obráběcí stroje, označované jako "mateřské stroje", se používají k vytvoření dílů potřebných pro nejrůznější výrobní zařízení, včetně průmyslových robotů. V oblasti výroby špičkových obráběcích strojů se Japonsku vyrovná pouze Německo.
Graf: Oživení na dohled, ale může se ubírat jinou cestou než předchozí cykly
Počet objednávek těchto obráběcích strojů je ukázán v grafu Fidelity International. Modré sloupce ukazují, jak absolutní počty objednávek po většinu období v posledních dvou letech klesají. To odráží zpomalení tovární aktivity od Asie po Evropu na pozadí obecně chmurné ekonomické situace. Oranžová čára v grafu, která ukazuje meziroční změny a lépe odráží dynamiku zakázek, však naznačuje, že poptávka pravděpodobně našla své dno přibližně v květnu loňského roku, kdy zakázky oproti předchozímu roku poklesly o více než 20 %. Prosincové a lednové údaje naznačují, že zakázky stále klesají, ale procentuální ztráty se snížily na nízké desítky. Návrat k růstu by mohl být už na obzoru.
Co se změnilo a jak se situace liší od předchozích cyklů? Čína. Papírově dodává Japonsko Číně pouze 20 % svých obráběcích strojů. Ve skutečnosti je však velká část strojů, které jsou označeny jako "prodané v Japonsku", nakonec dodána do Číny. Čínský neoficiální index nákupních manažerů (PMI) zaměřený na export se v lednu již třetí měsíc po sobě zrychlil. Oficiální index PMI – s širším vzorkem – zůstává utlumený, ale trvalejší oživení vývozu obráběcích strojů v nadcházejících měsících by potvrdilo pozitivní dynamiku aktivity čínských továren.
Jelikož se však Čína snaží odklonit od růstu, který v Číně pohání hlavně nemovitosti, může se oživení vyvíjet pomaleji, než jsou investoři zvyklí. Zatímco poptávka v odvětvích, jako je elektronika, se postupně vrací, očekáváme, že bude celkově méně závislá na Číně. Vzhledem k tomu, že společnosti pokračují ve vytváření dodavatelských kapacit mimo Čínu, aby diverzifikovaly své dodavatelské řetězce, mohou se objednávky obráběcích strojů uskutečňovat spíš na trzích, jako jsou USA, Evropa a jihovýchodní Asie. Po dlouhé zimě je oživení japonských objednávek obráběcích strojů na dohled – pravděpodobně ale půjde jinou cestou než v předchozích cyklech.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři