Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  01.03.2024 14:14:24

HDP v loňském závěrečném čtvrtletí vzrostl mezikvartálně o 0,2 % a meziročně klesl o 0,2 %

Mezikvartální růst HDP byl v závěru roku 2023 tažen zahraničním obchodem, investičními výdaji a spotřebou domácností.

Za celý rok 2023 byl potvrzen pokles HDP v rozsahu 0,4 %.

Pro letošní rok i nadále očekáváme, že se česká ekonomika vrátí k růstu HDP zhruba v rozmezí 1,0 % až 1,5 %.

Důležitým tahounem růstu české ekonomiky v letošním roce bude spotřeba domácností, riziko směrem ke slabšímu růstu české ekonomiky představuje zahraniční vývoj, zejména zhoršující se výhled růstu HDP Německa.

 

Zpřesněná detailní statistika vývoje HDP za loňské závěrečné čtvrtletí potvrdila mezikvartální růst HDP 0,2 % a meziroční pokles 0,2 %, což bylo v souladu s předběžným odhadem zveřejněným koncem ledna.

Česká ekonomika se v loňském závěrečném čtvrtletí vrátila k mezikvartálnímu růstu HDP poté, co v loňském třetím čtvrtletí vykázal HDP mezikvartální pokles o 0,8 %.

Mezikvartální růst HDP byl v loňském závěrečném čtvrtletí tažen zahraničním obchodem (tzv. čisté exporty zboží a služeb), investičními výdaji (hrubá tvorba fixního kapitálu) a obnoveným růstem spotřeby domácností.

Velmi negativní dopad na mezikvartální výkon HDP měla v závěru loňského roku změna stavu zásob a mezikvartálně také mírně klesly spotřební výdaje vlády.

 

Růst spotřeby domácností dává logiku v situaci, kdy klesá inflace, což povede ke zlepšení situace na straně vývoje reálných příjmů domácností.

Očekávám, že letošní rok, počínaje hned prvním čtvrtletím, bude ve znamení oživení spotřeby domácností právě díky výraznému poklesu inflace, jenž bude mít příznivý vliv jak na reálné příjmy domácností, tak na sentiment spotřebitelů.

Jestliže na celoroční pokles HDProce 2023, jenž činil 0,4 %, měla výrazný vliv právě slabá spotřeba domácností a také pokles stavu zásob, tak letos by obě tyto položky měly viditelně přispět k celoročnímu růstu HDP.

 

Pokud se vrátíme k dění v loňském závěrečném čtvrtletí z pohledu tvorby HDP, tak byl patrný mezikvartální růst hrubé přidané hodnoty zejména ve zpracovatelském průmyslu a mírně v zemědělství.

Obchod a služby vykázaly v jednotlivých odvětvích smíšený výkon, celkově ale v loňském závěrečném čtvrtletí zaznamenal tento sektor mezikvartální růst.

Jasný mezikvartální pokles hrubé přidané hodnoty byl vykázán ve stavebnictví.

 

ČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem února očekávala, že HDP za loňské závěrečné čtvrtletí vykáže mezikvartální pokles 0,5 % a meziročně že bude stagnovat (0,0 %).

Skutečně vykázaný výkon české ekonomiky tak byl v loňském závěrečném čtvrtletí lepší, než očekávala ČNB.

Platí to také o spotřebě domácností: ta vykázala meziroční pokles 0,5 %, zatímco prognóza ČNB počítala s meziročním poklesem o 0,8 %.

 

Za celý rok 2023 byl potvrzen pokles HDP o 0,4 %.

Tahounem poklesu byl pokles zásob a slabší spotřeba domácností.

Na spotřebě domácností se zejména v prvním čtvrtletí 2023 podepsal nepříznivý dopad inflace na reálné příjmy domácností.

V průběhu roku 2023 pak byla stále vidět opatrnost spotřebitelů při výdajích v souvislosti s obavami o výhled jejich finanční situace.

Na straně tvorby HDP se na loňském celoročním poklesu české ekonomiky podepsal pokles ve stavebnictví a v rámci služeb vykázala pokles mimo jiné skupina odvětví čítající obchod, dopravu, ubytování a pohostinství.

 

Pozitivní vliv na celoroční výkon HDP měla loni především zahraniční poptávka, dále pak investiční výdaje v české ekonomice a spotřeba vlády.

Na straně tvorby HDP si loni připsal kladný výkon zejména zpracovatelský průmysl a v rámci sektoru služeb pak informační a komunikační činnosti.

 

Pro letošní rok očekáváme obnovení růstu české ekonomiky, výrazným tahounem by měla být spotřeba domácností a zlepšit by se měla též situace na straně tvorby zásob.

Spotřeba domácností by měla být tažena kombinací nižší inflace a stále solidního růstu průměrné nominální mzdy, což se projeví ve viditelném nárůstu reálné mzdyčeské ekonomice.

Za celý rok 2024 momentálně očekávám růst HDP na úrovni 1,4 %.

Brzdu pro české exportéry a pro výkon HDP České republiky jako celku může v letošním roce představovat zhoršující se výhled růstu německé ekonomiky.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688