Inflace v eurozóně v únoru pokračovala v poklesu (Ranní zpráva z finančního trhu)
Předběžná únorová inflace v eurozóně by podle našeho odhadu měla ukázat na pokračování dezinflačního trendu. Silný růst mzdových nákladů však stále udržuje zvýšenou dynamiku jádrových cen. Z domácích dat bychom se dnes mohli dočkat vzestupné revize růstu tuzemského HDP za Q4 23. Špatná ale u nás zůstává podobně jako v Německu nálada ve zpracovatelském průmyslu, což by měl ukázat index PMI.
Česká ekonomika v závěru loňského roku oživila
Zpřesněný odhad tuzemského HDP za Q4 23 by kromě nově zveřejněné struktury mohl podle našeho odhadu přinést i vzestupnou revizi růstu ekonomiky z +0,2 % na +0,4 % q/q. To by mělo reflektovat nad očekávání pozitivní prosincová data, zejména ta o vývoji průmyslové výroby. K růstu podle nás kladně přispěla domácí poptávka a čistý vývoz, zatímco nižší tvorba zásob růst zřejmě brzdila v souvislosti s vývozem dříve nedokončené výroby a cyklickým poklesem poptávky po zboží. Spotřeba domácností se podle nás v Q4 23 mezičtvrtletně zvýšila po poklesu o 0,3 % v Q3. Vzestupný trend by měl letos pokračovat s ohledem na obnovený růst reálných mezd. Celkově však odhadujeme, že tuzemská ekonomika letos vzroste o skromných 0,8 % a podstatněji zesílí až v příštím roce (+2,2 %). Z ostatních domácích dat dnes bude zveřejněn únorový index nákupních manažerů (PMI) ze zpracovatelského průmyslu, který stále zůstává výrazně pesimistický, a také výsledek hospodaření státního rozpočtu za stejný měsíc.
Inflace v eurozóně podle našeho odhadu v únoru poklesla na 2,5 % y/y, jádrová na 3,0 % y/y. Ke snížení celkové inflace z lednových 2,8 % y/y by měla přispět hlavně loňská vysoká srovnávací základna u cen potravin. Růst cen energií by se měl vzhledem ke zdražení ropy naopak zvýšit. V rámci jádrové inflace by ke snížení cenové dynamiky u obchodovatelných statků mělo přispívat zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích. Inflaci služeb naproti tomu zatím udržuje zvýšenou svižný růst mezd. I když by se celková inflace podle nás letos na podzim mohla podívat pod 2 % y/y, jádrová inflace by měla zůstat právě i s přispěním pokračujícího silného růstu mezd po celý rok kolem 2,4 % y/y. Mírné proinflační riziko navíc aktuálně spatřujeme v narušení námořní dopravy v Rudém moři.
Data z eurozóny i USA včera potvrdila očekávání trhů
Cenové statistiky z eurozóny a USA dnes trhy nepřekvapily. Předběžná únorová inflace se v souladu s tržním konsenzem snížila ve Francii na 3,1 % y/y a v Německu na 2,7 % y/y. Očekávání vesměs naplnily také lednové deflátory soukromé spotřeby v zámoří, které bedlivě sleduje coby významný ukazatel fundamentálních cenových tlaků americký Fed. Dolar k euru posílil o 0,4 % na 1,080 USD/EUR. Koruna bez významných kurzotvorných informací včerejšek zakončila beze změny na 25,34 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz