Evropa nabízí korejcům široké možnosti vědecké spolupráce. Platí to i pro Česko
Značnému zájmu se těšil český stánek na akci EU-Korea Research and Innovation Day 2024, která proběhla na konci února v jihokorejském Soulu. Kvalitní vysoké školství či vyspělá infrastruktura umožňující základní i aplikovaný výzkum byly jedněmi z hlavních předností, které návštěvníky zaujaly. Akce pořádaná Delegací EU představila rovněž nové možnosti, které přinese korejské přidružení do programu Horizon Europe plánované na příští rok.
Ilustrace: Shutterstock
Program Horizon Europe (někdy překládaný do češtiny jako Horizont Evropa) je největší výzkumný program světě operující na období 2021–2027 s rozpočtem 95,5 miliardy eur. Přidruženo je k němu v současnosti na 18 zemí, mezi které se nedávno připojila i Velká Británie. Přidružené členství je nejužší formou spolupráce a výzkumným a inovačním subjektům těchto třetích zemí poskytuje v nejvyšší možné míře stejná práva a povinnosti jako subjektům členských států EU. Usnadňuje práci a financování společných projektů.
EVROPSKÝ HORIZONT PRO JIŽNÍ KOREU
Jednání o korejském přidružení v současnosti probíhají a Evropská komise věří v jejich zdárné uzavření a participaci země od roku 2025. V případě Korejské republiky spatřuje Evropská komise velký potenciál zejména v oblastech digitalizace, energetiky a vesmíru. Celkový korejský rozpočet na vědu a výzkum bude v tomto roce dosahovat výše 26,5 trilionu wonů (18,4 miliardy eur). Pro Koreu bude v této otázce prioritní pilíř II programu, tedy globální výzvy a konkurenceschopnost evropského průmyslu. Důležitý pro ni ale bude také pilíř I, tedy vynikající věda zejména v souvislosti s granty Marie Skłodowska-Curie Actions.
Rozsáhlé možnosti spolupráce v oblasti vědy a výzkumu představilo v rámci akce EU-Korea Research and Innovation Day 2024 také české velvyslanectví. Akce v Soulu přilákala téměř 200 účastníků z řad vědecké obce a státní i soukromé sféry. Na akci organizované Delegací EU v Jižní Koreji zaměřené zejména na prezentaci programu Horizon Europe se Česko uvedlo jako země s vynikajícím vysokým školstvím, robustní sítí vědeckých institucí pod hlavičkou Akademie věd ČR umožňující jak základní, tak aplikovaný výzkum a také vyspělými velkými výzkumnými infrastrukturami. Všechny tyto aspekty pak mohou být významným lákadlem pro potenciální partnery z řad korejských vědeckých institucí, jakmile dojde k přidružení země do programu.
Foto: Velvyslanectví ČR v Soulu
ZÁJEM O LASERY Z DOLNÍCH BŘEŽAN
Zájem návštěvníků budil například ELI ERIC v Dolních Březanech jakožto největší a nejpokročilejší laserové vědecké zařízení svého druhu na světě. Podpořit naše zastoupení na akci dorazil rovněž velvyslanec Ivan Jančárek. „Česko dosáhlo ve vědě a výzkumu obrovských úspěchů, které mají dnes pozitivní dopad na celý svět – od léčiv profesora Holého po antivirový systém firmy Avast. Věřím, že dnešní akce napomůže k posílení česko-korejské spolupráce v oblasti vědy a výzkumu,“ uvedl.
Další důležité informace k vědeckému prostředí v Koreji je možné získat na odkazech níže:
- Horizon Europe
- National Research Foundation of Korea
- Korea Institute of Science & Technology Evaluation and Planning
- Ministry of Science and ICT
V případě zájmu mohou české vědecké subjekty kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na adrese: seoul.commerce@mzv.gov.cz.
Jakub Kopecký, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Soulu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Online kalkulačka - řádková, jednoduchá, vědecká
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Globální lídr v zaměření na transfer z výzkumu do průmyslu IMEC nabízí specializovaná vědecká studijní a pracovní místa
- Význam vědecké spolupráce ČR a Brazílie se pod vlivem pandemie dále zvýšil
- Barták podepsal česko-americkou smlouvu o vědecké spolupráci v resortu obrany
- Význam vědecké spolupráce mezi ČR a BFR během pandemie nadále vzrostl
- MPO vyhlásilo novou výzvu. Cílem programu je podpora intenzivní spolupráce podnikatelské a vědecké sféry
- Projekty Twinning rozšířily spolupráci univerzity s evropskou vědeckou špičkou
- Význam vědecké spolupráce mezi ČR a BFR během pandemie nadále vzrostl
- Vědecká spolupráce mezi ČR a Chile má potenciál v celé řadě oblastí – Výsledky návštěvy ředitele ÚTEF ČVUT a zástupce SÚRO
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?