Německý poplatek za export plynu nyní činí 1,86 EUR/MWh pro veškerý plyn exportovaný z Německa, s možností prodloužení platnosti až do roku 2027
Česká republika společně s dalšími státy vyzývá k lepší ochraně evropského trhu s plynem
Evropskému trhu s plynem hrozí zavádění nových poplatků za jeho přepravu přes jednotlivé země, což by mohlo narušovat jeho fungování, vytvářet bariéry pro obchod a bránit přeshraniční spolupráci. Důsledkem jednostranných opatření přijímaných některými zeměmi mohou být nespravedlivé podmínky pro hospodářství v jednotlivých zemích Evropy, ale také zvýhodňování dodávek ruského plynu oproti bezpečnějším alternativám v čele s plynem z Norska či LNG ze Spojených států amerických. Cílem iniciativy České republiky, ke které se přidávají další země střední a východní Evropy, je tomuto vývoji zabránit.
„Evropa odvedla obrovský kus práce, dokázala se postavit ruskému zneužívání energetiky jako zbraně a dokázala se zbavit závislosti na dodávkách plynu z Ruska. Vyžádalo si to velké úsilí, zásadní investice i obdivuhodnou změnu našeho přístupu ke spotřebě plynu. Měli bychom se tedy vyvarovat kroků, které odvedenou práci naruší, poškodí tak naši jednotu a posílí ruského agresora,"vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela českou iniciativu.
Evropský trh s plynem totiž čelí výzvě v podobě zavádění poplatků za přepravu plynu, které by mohlo vést k rozdrobení a narušení jeho jednotnosti. Tyto poplatky by mohly vytvořit bariéry pro volný obchod s plynem mezi zeměmi Evropské unie (EU), což by mělo za následek nerovné podmínky pro hospodářství jednotlivých států, zvýšení výdajů za energie na straně domácností a omezení přeshraniční spolupráce. Prvním takovým krokem je německý poplatek za export plynu, jehož cílem je pokrýt náklady spojené s požadavky na ukládání plynu v zásobnících.
Tento poplatek nyní činí 1,86 eura za megawatthodinu pro veškerý plyn exportovaný z Německa, s možností prodloužení platnosti až do roku 2027. Podobný poplatek zvažuje zavést i Itálie či další země, což naznačuje možný negativní trend rozšiřování takových poplatků po celé Evropě. Tento vývoj by mohl vést k dalšímu narušení evropského trhu s plynem a ztížit spolupráci a integraci mezi státy.
To má významné důsledky pro celý evropský trh s plynem. Zvyšuje náklady pro dovozce plynu, což vede k vyšším cenám pro koncové spotřebitele a může oslabovat konkurenceschopnost podniků. Poplatek rovněž narušuje úsilí o diverzifikaci zdrojů plynu a zvýhodňuje dodávky plynu z Ruska, což je v rozporu s geopolitickými a cíli EU zbavit se závislosti na dovozech energií z Ruska a posílit energetickou bezpečnost.
Česká republika spolu s podporou Rakouska, Maďarska, Polska a Slovenska vyzývá k lepší ochraně evropského trhu s plynem. Tyto země upozorňují na negativní důsledky podobných poplatků a obdobných opatření a volají po koordinovaném evropském řešení, které by zajistilo spravedlivé a udržitelné podmínky na trhu s plynem, podpořilo diverzifikaci zdrojů a zajistilo bezpečnost dodávek.
Aby se předešlo narušení fungování evropského trhu s plynem, je nezbytná koordinovaná reakce na úrovni EU. To zahrnuje společné úsilí a koordinaci na evropské úrovni, aby se zajistilo, že energetické politiky jednotlivých států podporují integraci trhu, diverzifikaci a udržitelnost.
Zmíněná koalice zemí podporovaná dalšími státy požádala 20. února stávající belgické předsednictví o zařazení bodu k tomuto tématu na agendu jednání ministrů pro energetiku 4. března tak, aby o něm byla vedena celoevropská debata.
Podívejte se také:
THE Announces Gas Storage Neutrality Charge from January 1, 2024
Loňská spotřeba plynu byla nejnižší od roku 1992. Celková spotřeba zemního plynu v České republice loni dosáhla 6,76 mld. m3 (73,7 TWh)
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 1 rok - měna CZK
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 3 měsíce - měna CZK
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 3 měsíce - měna EUR
- Elektřina Německo - ceny a grafy elektřiny v Německu, vývoj ceny elektřiny v Německu 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Plyn - cena plynu 2020
- innogy Česká republika a. s. - cena plynu, ceník plynu 2020
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Zemní plyn - ceny a grafy zemního plynu, vývoj ceny zemního plynu 1 MMBtu - 1 rok - měna USD
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?