Fed nechce se snižováním úroků pospíchat
Zveřejnění podrobného zápisu z posledního zasedání centrální banky bývá příležitostí k tomu, aby monetární autorita dovysvětlila svoji politiku a nasměrovala tržní očekávání “správným směrem”. Včera zveřejněný podrobný zápis z jednání FOMC, aneb tzv. “Minutes” byl přesně takovým dokumentem a to přesto, že nevyvolal masivní tržní reakci. Fed však vyslal několik důležitých informací, o které je třeba se podělit.
Předně, většina členů vedení zmiňovala rizika plynoucí z toho, že by se Fed pustil do cyklu snižování příliš rychle, přičemž někteří uvedli, že by se pokrok v procesu snižování sazeb mohl zastavit. Na druhou stranu se v zápise objevila i věta, že řada centrální bankéřů vidí další pokles inflace v sektoru bydlení. To je poměrně v jasném rozporu s lednovou inflací, kde hlavní (proinflační silou) bylo právě nájemné.
Důležitá pasáž textu se však tentokrát týkala bilance Fedu, která se aktuálně snižuje řízeným tempem o 95 mld. USD měsíčně. Fed nicméně bedlivě sleduje volné rezervy v systému a chce se vyhnout situaci, která nastala při podobném procesu v roce 2019, kdy nedostatek likvidity v systému vedl k překotnému ukončení kvantitativního utahování. Zápis z jednání FOMC přitom uvádí, že řada centrální bankéřů doporučovala, aby na březnovém zasedání byla zahájena detailní diskuse o (eventuálním) zpomalení procesu pravidelných prodejů dluhopisů z bilance Fedu.
Co výše uvedené znamená pro náš výhled politiky Fedu. Na straně očekávaného vývoje oficiálních dolarových úrokových sazeb není třeba měnit vůbec nic a můžeme být zcela komfortní s naším výhledem, kdy očekáváme první redukci sazeb (až) v červnu. Co se pak týká eventuálního zpomalení procesu kvantitativního utahování (QT), tak zde si můžeme dovolit jisté zpřesnění našeho výhledu, kdy by se měl Fed držet následující sekvence: 1. v březnu rozjet debatu o zpomalení QT; 2. v květnu oznámit detaily nového tempa QT; 3. v červnu by pak mělo dojít k implementaci pomalejšího “vyfukování” bilance Fedu. Zde je však třeba dodat, že výše uvedený časový scénář je podmíněn tím, že na dolarovém peněžním trhu nedojde v mezidobí k výraznému nárůstu napětí, které by (velmi) krátkodobé tržní sazby poslalo prudce vzhůru.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?