ČEZ: Vláda prý zvažuje zestátnit jadernou část
To není úplně překvapivá informace a SPV zabývající se výstavbou nových jaderných bloků může ČEZ státu bez potíží za několik miliard prodat (i když řeči o hrozbách od „párakciových akcionářů“ jsou podle nás hodně přehnané).
Separátně, premiér Fiala v rozhovoru pro iRozhlas dnes bez jakéhokoliv „disclaimeru“ řekl, že minority v ČEZ v tomto volebním období vykupovány nebudou. Dotazu na vytvoření plně státem vlastněné jaderné firmy se vyhnul. Nevyloučil „v nějaké podobě“ pokračování ČEZ tak jak je a ujistil, že minoritní akcionáři nebudou poškozeni.
Informace v obou článcích nás vedou k odhadu, že vláda zvažuje prodej veškerých jaderných aktiv ČEZem do plně státem ovládané firmy. Předpokládáme že asi tak, aby to nevyžadovalo souhlas minoritních akcionářů a/nebo výkup jejich podílů v ČEZ. Předpokládáme pak, že hlavním důvodem je zvažovaná výstavba až čtyř jaderných bloků místo původně jednoho. To by byl mamutí podnik, který by současný ČEZ sám asi podepsat nemohl.
To nic nemění na tom, že by to pro vládu a později pro daňové poplatníky byla velmi ekonomicky náročná akce s možnými negativními dlouhodobými důsledky. Výstavba nových bloků plně bez dohledu veřejnosti jen státem vlastněnou jadernou firmou typicky znamená rostoucí výdaje. Existující jaderná část ČEZ je pak s výrobou 30 TWh bezemisní energie jeho nejhodnotnějším aktivem, které by letos mělo dělat přes polovinu provozního zisku EBITDA (náš odhad). Bez této části by zbývající část firmy obchodovaná na burze byla tak malá, že by to ohrozilo fungování českého kapitálového trhu. Zde by teoreticky bylo řešením například zaplacení části kupní ceny státním 70% podílem ve zbytku firmy (OZE, distribuce, prodej, teplárny, energetické služby…a uhelky). Bez ohledu na způsob platby by stát měl poskytnout za plnou kontrolu fungujících a dobře vydělávajících jaderných bloků vysokou prémii. To by jej zadlužilo a úroky by odebraly velkou část jejich budoucího cash flow. Z tohoto pohledu (možná prémie za plnou kontrolu) můžou být tyto informace pro akcie ČEZ spekulativně pozitivní.
Samotný nápad prověřit možnost výstavby až čtyř jaderných bloků jen kvůli čtvrtinové slevě z počáteční nabídkové ceny ovšem vypadá problematicky. Z našeho pohledu by dávalo smysl v Dukovanech postavit ne jeden, ale dva bloky, což by ještě česká ekonomika zvládla jak finančně, tak snad i provozně. V podmínkách prudkého rozvoje obnovitelných zdrojů v EU (a snad i v ČR) a s tím rostoucí variability produkce ale má smysl s dalším zvyšováním podílu jaderné energie v mixu počkat. To má smysl i z důvodu možného rozvoje nových zdrojů energie (SMR atd.). Času je dost, Temelín tady může být až do roku 2060.
Na výstavbu čtyř bloků v ČR velmi pravděpodobně nejsou kapacity produkční (nedostatečná lidská síla atd. atd.) a s postupným zvyšováním odhadovaných nákladů v průběhu stavby by asi došly i ty finanční a jakékoliv počáteční „slevy“ by se rozplynuly. Při výstavbě čtyř bloků, i když by byly rozloženy v čase, by nutně docházelo prodlužování stavby a s tím automaticky ke zvyšování ceny. Kontrakty na výstavbu jsou obvykle indexovány k inflaci příslušných zdrojů (inflace práce, elektromateriálu, stavebních materiálů…) a v případě zpoždění i z důvodů na straně dodavatele se indexace nezastavuje a náklady odběratele (ČEZ/státu/občanů) tak bez jeho zavinění rostou. Stejně tak obvykle rostou spojené úrokové náklady, a tady je skoro jedno, jestli pro polosoukromý ČEZ, nebo pro přímo státní rozpočet. Nedávné a probíhající evropské/francouzské projekty ve Finsku (Olkiluoto 3), Francii (Flamanville 3) a Velké Británii (Hinkley Point C) byly několikanásobně prodraženy a zpožděny o minimálně desetiletí, přičemž tyto dva faktory spolu úzce souvisí.
Petr Bártek, analytik
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?