Jednání ministrů průmyslu v Praze - cílem jednání je prohloubit obchodní spolupráci, která v loňském roce vzrostla o 54 procent na rekordních 5,8 miliardy korun
Jednání ministrů průmyslu v Praze
19.02.2024 / 10:15 | Aktualizováno: 19.02.2024 / 10:40
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela jednal na počátku února 2024 v Praze s iráckým ministrem průmyslu a nerostných surovin Khaledem Battal Al Najmem. Cílem jednání je prohloubit obchodní spolupráci, která v loňském roce vzrostla o 54 procent na rekordních 5,8 miliardy korun.
„Prohloubení spolupráce s Irákem, který je náš důležitý ekonomický partner na Blízkém východě, nám může výrazně pomoci ve zbavování se závislosti na ruské ropě. V tomto roce totiž plánujeme dokončit projekt TAL+, což se neobejde bez úpravy ropné směsi upravované v litvínovské rafinérii tak, aby s ní šla nahradit ropa z Ruska. A právě Irák v tom může hrát důležitou roli,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Velký potenciál také vidíme ve využití úspěšných českých firem v Iráku jak v oblasti vojenské techniky, letounů L-159, výstavby rafinérií nebo geologického průzkumu a vybavení pro nemocnice.“
Další důležitou oblastí je petrochemický průmysl. Předními českými firmami v Iráku jsou společnosti CHEMOPROJEKT a UNIS, které v minulosti vystavěly 60 procent kapacit v Basře. Ministr Síkela na jednání potvrdil zájem o další zapojení těchto firem do výstavby rafinérií v Iráku. Irák má velký potenciál v oblasti těžby a zpracování surovin minerálů. České firmy z řad asociace České dobývací techniky mají technologie pro povrchovou i hlubinnou těžbu a minulosti toto sdružení firem mapovalo naleziště v severním Iráku Česká geologická služba. Česko by chtělo na tyto projekty navázat. „Zaměřit se chceme i na spolupráci v oblastech energetiky a vodohospodářství, kde mají české firmy bohaté zkušenosti. V oblasti energetiky by to mohly být projekty výstavby menších solárních elektráren s výkonem okolo 1 MW, které staví v sousedním Jordánsku například česká firma SOLARITY. Půjde také o systémy pro tepelné elektrárny a rozvodné sítě, které pomohou zvýšit efektivnost irácké energetické soustavy,“ říká Síkela.
Setkání ministrů se konalo při příležitosti 4. zasedání mezivládního Česko-iráckého smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci a doprovodného business fóra v Praze. Obrat vzájemné obchodní výměny mezi ČR a Irákem dlouhodobě roste a v roce 2023 dosáhl nového historického rekordu na úrovni přes 5 miliard Kč s výraznou převahou na straně českého vývozu. Hlavní položky českého exportu tvoří především motorová vozidla, stavební stroje, proudové motory, energetické obvody, vojenský materiál a hygienické zboží. Naopak z Iráku se začíná dovážet surová ropa, rostlinné oleje a ovoce. Mezi českými firmami se zvyšuje zájem o irácký trh, letos v lednu se konala pod záštitou MPO a Svazu průmyslu a dopravy společná česká oficiální účast firem na 47. ročníku Bagdádského mezinárodního veletrhu v Iráku. Z oborového hlediska jsou české firmy na iráckém trhu dlouhodobě nejúspěšnější v oblastech jako obranný průmysl, letectví, petrochemický průmysl, energetická účinnost, zdravotnická technika či stavební zařízení.
Převzato z: https://www.businessinfo.cz/clanky/nahrada-za-ruskou-ropu-i-podpora-ceskych-firem-ministr-sikela-jednal-s-ministrem-prumyslu-iraku/
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?