Ministři školství V4, Pobaltí a Ukrajiny k uprchlíkům
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek na konferenci zdůraznil, že Česká republika byla jednou ze zemí, která reagovala na invazi na Ukrajinu obratem: „Soustředili jsme se na to, aby ukrajinské děti mohly co nejdřív po příchodu k nám pokračovat ve školní docházce a neztratily perspektivu do budoucnosti. Během krátké doby jsme upravili legislativu, abychom mohli snáze posílit kapacity škol a zajistili dostupnost jazykového vzdělávání a podporu ukrajinských i českých asistentů pedagoga. Vytvořili jsme podmínky pro to, aby se ukrajinští žáci mohli ucházet i o studium na středních či vysokých školách. Za to všechno chci poděkovat našim školám, učitelům a učitelkám a dalším zaměstnancům, bez nichž bychom nemohli takto operativně pomoci těm, kteří to v dané chvíli potřebovali nejvíce. V současnosti české školy vzdělávají téměř 50 tisíc dětí, které k nám v posledních dvou letech přišly z Ukrajiny,“ dodal ministr Bek.
Touto mezinárodní konferencí bylo uzavřeno už sedmé předsednictví České republiky v rámci Visegrádské skupiny. Programovými prioritami byly kromě tradiční spolupráce V4 v oblastech vnitřní a vnější bezpečnosti, civilní ochrany, veřejné správy, zdravotnictví a ekonomické oblasti právě politická i praktická podpora Ukrajiny a jejich občanů. České předsednictví navázalo v červenci loňského roku na úsilí slovenského předsednictví o návrat ke kořenům visegrádské spolupráce založené na sdílených principech lidských práv, svobody, demokracie, právního státu, dobrých sousedských vztahů a oddanosti evropské integraci a transatlantickému spojenectví.
"To, čo nás vo vzdelávaní spája sú veľmi podobné problémy a výzvy v oblasti nielen integrácie ukrajinských žiakov, ale aj v oblasti duševného zdravia, bezpečnosti na školách či vzdelávania ako takého a nedostatku kvalifikovaného personálu. Veríme, že práve spoluprácou s najbližšími krajinami dokážeme všetci získavať potrebné skúsenosti,“ dodal ke vzájemné spolupráci v rámci Visegrádské skupiny slovenský protějšek ministra Beka, ministr školství, výzkumu, vývoje a mládeže Slovenské republiky Tomáš Drucker.
České Ministerstvo školství naváže na opatření k integraci ukrajinských uprchlíků i v tomto roce, přičemž už za dva měsíce spustí plošné testování znalosti češtiny u žáků cizinců na základních školách, ve druhé polovině roku má dojít k posílení kapacit učitelů českého jazyka jako cizího jazyka, upraven bude systém jazykové přípravy cizinců a soustředit se chce také na větší zapojení ukrajinských mladých lidí do středoškolského vzdělávání tak, aby se co nejlépe začlenili do české společnosti.
Na konci konference předal ministr Mikuláš Bek symbolicky předsednictví nastupující zemi v rámci Visegrádské skupiny, a to Polsku.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Školství:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.09.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
18.09.2024 Klíčový okamžik pro globální ekonomiku: Sníží…
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz