Cena evropských povolenek může klesnout mnohem níž (Bloomberg)
Zkušený investor z prostředí hedgeových fondů Per Lekander vidí na obzoru další propad cen povolenek na emise oxidu uhličitého v Evropské unii, důvodem podle něj je rostoucí dodávka energie ve chvíli, kdy poptávka zůstává nízká.
Záplava obnovitelné energie spolu s klesajícími cenami plynu a oživením jaderných a vodních elektráren udrží tlak na ceny povolenek, uvedl Lekander, výkonný ředitel londýnské společnosti Clean Energy Transition. Ceny se letos již propadly o 30 %, protože tato kombinace omezuje celkové znečištění vypouštěné firmami, které je podstatou poptávky po nákupu emisních povolenek v Evropě.
Evropské průmyslové podniky musí nakupovat uhlíkové povolenky za každou tunu emisí, které vypustí do ovzduší. Cena v posledních letech prudce vzrostla, protože EU se snažila využít trh k tomu, aby pomohla splnit své plány na dosažení klimatické neutrality do poloviny století. Tuto trajektorii však narušila energetická krize bloku po začátku ruské invaze na Ukrajinu, která urychlila rozvoj solárních elektráren a omezila poptávku energeticky náročných průmyslových odvětví.
Vzhledem k této dynamice a zvýšené nabídce povolenek v aukcích by podle Lekandera měl uhlík stát pouhých 35 eur, což je méně než dvě třetiny současného referenčního futures kontraktu. "Klesne mnohem níže," řekl Lekander v telefonickém rozhovoru. "Základní poptávka po uhlíku bude v nejbližší době extrémně slabá."
Benchmarkový futures kontrakt na uhlík na prosinec klesl na začátku týdne o 4 % a v úterý uzavřel na 56,43 EUR, což je nejnižší hodnota od září 2021.
Klesající cena v letošním roce je částečně způsobena i nabídkou. EU se v roce 2022 rozhodla prodat povolenky v hodnotě 20 miliard eur, aby financovala svůj program RePowerEU, strategii, která má snížit závislost bloku na dovozu ruského plynu. V rámci tohoto programu budou země předprodávat povolenky, které by byly prodány později v průběhu aktuálního desetiletí, aby nyní financovaly odklon od ruského plynu. Trh s povolenkami tak bude v nadcházejících letech mnohem těsnější.
"Pokud se nabídka dlouhodobě omezuje, ale krátkodobě se naopak navýšila ve chvíli, kdy klesají emise a klesá poptávka, není to dobré pro udržení ceny," řekla Ingvild Sorhusová, která se v osloské analytické společnosti Veyt zaměřuje na uhlík. "Tato politika vytváří na trhu obrovskou nejistotu."
Není jasné, kolik povolenek EU prodá, vzhledem k tomu, že blok bude muset prodat více, aby splnil svůj cíl výběru financí, když cena klesne, řekl Sorhus. Je také málo informací o tom, kdy budou tyto prodejní objemy upraveny o výkyvy cen.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?