Situace byla mimořádná, nakonec se ale potvrzují standardní ekonomické modely (Krugman) (video)
Paul Krugman v rozhovoru na Bloombergu uvedl, že udržitelnost vládních dluhů je do značné míry dána poměrem ekonomického růstu k sazbám. A z tohoto pohledu není situace tak špatná, jak se někdy tvrdí, protože výhled na růst produktivity a možnosti nových technologií vypadá dobře. K tomu hodnotil některé politické ideje prezidentských kandidátů (viz první část rozhovoru zde). Ve druhé části se mimo jiné věnoval vývoji inflace a tomu, proč se chová jinak, než se obecně předpokládalo.
Ekonom připomněl, že ekonomika si v posledních letech prošla mimořádným obdobím, které je porovnatelné třeba se čtyřicátými léty minulého století. „Sám jsem udělal chybu v odhadu toho, jak hluboké byly trhliny v ekonomice,“ dodal Krugman. Ignoroval například širší dění na trhu práce a podobně jako řada dalších udělal chybu při odhadu vývoje inflace. Na druhou stranu ale podle ekonoma není překvapivé, jak moc expertů se ve svých odhadech mýlilo, protože situace byla naprosto ojedinělá.
Krugman také odpovídal na dotaz, zda některá data skutečně nepodporovala pohled, kterého se držel například Larry Summers. Podle něho mělo být na snížení inflace skutečně třeba znatelně vyšší nezaměstnanosti. Ekonom odpověděl, že Summers, ale třeba i Olivier Blachard sledovali vývoj nezaměstnanosti a volných pracovních míst a usuzovali z něj, že v ekonomice došlo k výrazné strukturální změně, která také znamená, že pokles inflace vyžaduje větší růst nezaměstnanosti.
Krugman byl podle svých slov těmito názory zmatený, protože ignorovaly mimořádnost celé situace. Podle něj nebylo důvodu věřit, že změny na trhu práce, ke kterým došlo po roce 2019, budou dlouhodobé, a tudíž je namístě z nich vyvozovat nějaké silné závěry. K tomu ekonom dodal, že jeho pohled potvrzuje chování takzvané Beveridgeovy křivky. Ta popisuje vztah mezi nezaměstnaností a počtem volných pracovních míst a podle ekonoma se po přechodném posunu „vrátila ke svému starému tvaru“.
Na závěr rozhovoru Krugman uvedl, že podle něj ani po předchozích letech není třeba nějak výrazně měnit způsob přemýšlení o tom, jak funguje celá ekonomika. Došlo totiž k souběhu mnoha mimořádných událostí, které vedly k mimořádným jevům. Celkově se ale ekonomika stále chová způsobem, který odpovídá standardním modelům a tomu, že si prošla masivním nabídkovým šokem. Pokles inflace v minulém roce, který si nevyžádal prudký růst nezaměstnanosti, tomu podle ekonoma také odpovídá. I když ani on sám podle svých slov nečekal, že bude tak rychlý.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?