Pokračující rozbroje na Blízkém východě dopadají na ropný trh
Zklidnění ropného trhu z konce loňského roku definitivně končí, do hry se opět více vrací strach z vývoje na Blízkém východě, který může předznamenat výraznější cenový vývoj. Nálada na trhu s ropou v listopadu a prosinci byla převážně na „medvědí“ vlně, protože silná nabídka zemí mimo OPEC+ se srovnávala se zpomalující globální poptávkou po „černém zlatě“. Prodloužení omezení produkce z dílny OPEC+ pro 1Q 2024 stabilizaci trhu nepřineslo. Dno si pak cena ropy WTI (americká lehká ropa, která je definována místem dodání v obchodním bodě Cushing ve státě Oklahoma v USA) našla na úrovni kolem 68 USD za barel.
Zabití tří amerických vojáků a zranění desítek dalších při útoku bezpilotního letounu v Jordánsku vytváří jednu téměř jistotu – Spojené státy podniknou vojenskou odvetu. To by mělo mít za následek další stupňování konfliktu okolo dění v Rudém moři. Právě zde se poslední týdny odehrává potenciální stimul pro prudký růst cen ropy zpět nad 90 USD za barel. Hlavním důvodem je fakt, že v případě vyhrocení sporu mezi Íránem a USA může dojít k restrikci na dodávky, podobně tomu ostatně bylo již v 70. letech. A to v případě, pokud by se odveta USA nevyhnula nějakým způsobem vyloženě režimu v Teheránu. Nezapomeňme v této věci proto na fakt, že se jedná o volební rok a prezident Biden může být pod značným tlakem „něco udělat“. Rovněž Palestinsko – Izraelský konflikt stále nenašel potřebné řešení, což trh stále nutí zásobit se a kalkulovat rizika plynoucí z této mimořádné situace.
Výsledkem výše uvedených událostí je poměrně dost napnutý trh s ropnými produkty, kdy nelze očekávat, že pokud ceny prudce vzrostou, bude na ně moci USA účinně reagovat. Tamní ekonomika totiž v posledních měsících spotřebovala významnou část svých rezerv. Ty se tedy podle zveřejněných ukazatelů nacházejí na svých minimech, a to za více než 40 let. Potvrzením tohoto vývoje je pokles zásob v USA z minulého týdne o 9,2 mil. barelů proti očekávání analytiků ve výši -1,2 mil. barelů. Jedná se o další potvrzení snižujících se zásob pro mimořádné situace ve světové ekonomice.
Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?