Do nového roku vstoupila ekonomika s obavami
„Do nového roku vstoupila česká ekonomika s obavami. Indikátor důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad, se v lednu meziměsíčně snížil o 1,3 bodu na hodnotu 92,5. V posledním čtvrtletí loňského roku přitom třikrát po sobě rostl. Na růstu obav se podílely zejména firmy. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 2,8 bodu na hodnotu 92,7. K nejhlubšímu propadu optimismu došlo v průmyslu, kde se indikátor důvěry snížil o 5,5 bodu na hodnotu 89,9. Na vině je nedostatečná poptávka, jež dělá průmyslovým manažerům čím dál větší starost. Přibližně 39 % průmyslových podniků v lednu uvedlo, že hlavní brzdou jejich výroby je malá poptávka. Za problémy českých firem a celé ekonomiky totiž stojí dlouhodobě utlumená domácí poptávka, kterou zatím nenastartovala ani polevující inflace. Většina českých průmyslových odvětví je postižena také ochabující poptávkou ze zahraničí. Na chronické problémy s poptávkou ukazuje i Index nákupních manažerů (PMI), který v prosinci zrychlil pokles a dostal se na hodnotu 41,8 bodu. Skepsi ve svých očekáváních dávají manažeři do souvislosti právě s propadem objednávek. Hranice 50 bodů indikuje přitom recesi sektoru. V tomto pásmu poklesu je PMI již 19 měsíců v řadě,“ upozorňuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Druhá složka indexu důvěry v českou ekonomiku, která sleduje vývoj důvěry spotřebitelů, v lednu rostla. Indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 5,8 bodu na hodnotu 91,2. Po dvouměsíčním poklesu se tak důvěra spotřebitelů na začátku letošního roku zvýšila. Ve srovnání s prosincem se výrazně snížil podíl respondentů, kteří očekávají v příštích dvanácti měsících zhoršení celkové ekonomické situace. Klesl rovněž počet domácností, které hodnotí hůře svou finanční situaci. Ve srovnání s prosincem poklesl i počet respondentů, kteří se obávají dalšího růstu cen. Právě inflace a její přímý dopad na peněženky, je českými domácnostmi vnímána velmi citlivě. Musíme věřit, že rychlejší pokles inflace, který lze čekat počátkem letošního roku, oživí domácí poptávku. Ta je klíčová pro výkon české ekonomiky. Po propadu hrubého domácího produktu v roce 2023 můžeme letos doufat v alespoň minimální růst ekonomiky pouze v případě nastartování domácí poptávky. Jedině tak se mohou naplnit očekávání ministerstva financí na růst HDP o 1,9 % a ČNB, která doufá v růst o 1,2 %,“ uzavírá Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Moore Czech Republic
Společnost Moore Czech Republic je součástí jedné z největších mezinárodních sítí nezávislých auditorských a poradenských firem. Moore Global Network Limited (do září 2019 Moore Stephens International Limited) zaměstnává po celém světě přes 30 000 odborníků ve více než 260 nezávislých firmách a 110 zemích.
Moore Czech Republic sídlí v Praze a je vedena jednateli a společníky Petrem Kymličkou a Radovanem Haukem. Ti s sebou pod značku Moore přivedli kromě svých pracovníků z dřívější společnosti BDO Advisory také specializované dceřiné společnosti Servodata, DataScript a S-COMP, které se orientují na poskytování komplexních služeb v oblasti IT a vzdělávání.
Více informaci na: www.moore-czech.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?