Češi spoří nevýhodně, 50 tisíc korun nezvednou, když „leží na chodníku“
500 Kč měsíčně. To je maximální tempo spoření pro asi šestinu Čechů. Polovina těch, kdo spoří, si neodkládá víc než 2 000 Kč za každý měsíc. Co dalšího zjistil průzkum zadaný Bankou Creditas?
Třeba jeden dost nepříznivý fakt: Majitelé úspor s nimi často nezacházejí správně, a připravují se tím o výnosy. Průzkum se realizoval mezi tisícem respondentů a zajímal se o to, jak se domácnosti podílejí na celkovém asi 3,5 bilionu korun, které máme na depozitech jako Češi uloženo.
Polovina dotázaných nemá našetřeno ani 100 000 korun
„I když se zdá, že jsou Češi spořivý národ, celkové úspory poloviny z nich nepřekročí hranici 100 tisíc korun. To platí dokonce i ve skupině lidí v předdůchodovém věku. Téměř polovina lidí v našem průzkumu přiznala, že by jejich úspory nepokryly ani tříměsíční výpadek příjmů,“ komentovala průzkum Ivana Pícková, ředitelka úseku retailového bankovnictví a členka představenstva Creditas.
Třetina respondentů si naspořila do 500 000 korun
Do intervalu mezi stem tisíc a pěti sty tisíci korun se podle výsledků průzkumu „vejde“ asi třetina Čechů. Zhruba 10 procent z nás má na úsporách částku mezi půl milionem a milionem korun. Nad jeden milion si v současnosti dokázala uspořit další desetina národa.
Zacházení s úsporami moc neumíme
Průzkum Banky Creditas ale ukázal ještě další důležitý fakt: správné zacházení s naspořenými prostředky nám moc nejde. Většina populace totiž drží vše v hotovosti nebo na běžném účtu, část z nich využívá účtů spořicích. Celkově drží své peníze pouze na účtech bank sedm z deseti dotázaných.
Specifické nástroje pro dlouhodobou tvorbu rezerv, jako jsou podílové fondy nebo nebo jiné investiční prostředky, využívá jen necelých 30 procent účastníků průzkumu. Přitom, jak Banka Creditas konstatuje, konzervativní fondy jsou dostatečně bezpečnou variantou pro dlouhodobé a pravidelně odkládané úspory. „Pravidelné investování do konzervativnějších sektorů i po menších částkách je pro tento účel jedno z nejlepších,“ říká Pícková.
Období vysokých úroků na spořicích účtech nabízí desetitisíce korun ročně
Češi nejsou ochotni si vyzvednout tučné odměny z úroků na spořicích účtech. „Milion korun uložený na neúročeném běžném účtu nevynese za rok nic, stejná částka uložená na spořicím účtu přinese při dnešních průměrných sazbách roční úrok kolem 50 tisíc korun,“ vysvětluje myšlenku Pícková.
Státem podporované produkty, jako je penzijní spoření, investiční životní pojištění a stavební spoření, využívá více než polovina dotázaných. Z toho se 64 procent vyjádřilo, že má penzijní spoření a 39 procent si založilo stavební spoření.
Nejčastěji spoříme „pro strýčka příhodu“ a na důchod
S myšlenkou obecné tvorby finančních rezerv spoří 97 procent dotázaných. 62 procenta respondentů odpověděla, že si spoří i na penzi. Na vlastní bydlení si úspory shromažďuje zhruba 20 % Čechů (mladších ročníků). Většina z dotázaných je nespokojená s tempem, kterým dokáží spořit.
Víc možností spořit mají muži
Průzkum se zaměřil i na rozdíly v populaci. Více spořit dokáží muži. Pokud do výsledků zahrneme i města, tak nejvíce si spoří muži z Prahy. Na druhou stranu je Praha městem, kde se našlo nejvíce z těch, kdo si nenaspoří téměř nic (10 %). Překvapivě dvojaký výsledek. Nejlépe jde spoření lidem mezi 45 a 53 lety. Ti si měsíčně odkládají nejvíc, a také mají nejvíc naspořeno.
Lenka Rutteová
Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.
Bezvafinance s.r.o.
Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.
Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select