Klíčové body
- Současné tržní a ekonomické prostředí koruně příliš nenahrává.
- Kurz koruny otestoval rezistenci 24,75 za euro, což jsou nejslabší úrovně od července 2022.
- ČNB bude dál snižovat sazby, v únoru čekáme posledních opatrných 25 bodů poté dojde na větší změny.
Toto prostředí, minimálně krátkodobě, nahrává silnějšímu dolaru. Ten nepřetlačila ani slovní ofenzíva zástupců ECB snažících se před dnešním začátkem mediální karantény korigovat tržní očekávání ohledně snížení evropských sazeb už během prvního čtvrtletí. Člen Rady guvernérů Knot včera upozornil, že čím více měnověpolitického uvolnění půjde přes trh, tím méně bude ECB snižovat sazby. Guvernérka Lagardeová pak zdůraznila, že nad inflací není vyhráno a že příliš optimistická tržní očekávání ohledně snížení sazeb centrální bance nikterak nepomáhají.
Silnější dolar, vyšší výnosy v Evropě a v USA, ale i sázky na to, že by ČNB mohla na nejbližších zasedáních snížit sazby o více než čtvrt procentního bodu oslabily korunu. Vidíme, že kurz zdárně překonal hranici 24,70 za euro a včera krátce překonal 24,75. Jde o hodnoty, na kterých ČNB během intervenčního režimu zasahovala, a je očividné, že fungují jako technická rezistence. Může koruna dál oslabit? Může. Prostředí ne příliš silného tržního a ekonomického optimismu, zejména v Evropě, a výhled snižování domácích sazeb tomu nahrává. A bude tomu, jak předpokládáme během většiny prvního čtvrtletí.
Graf vývoje kurzu koruny proti euru od začátku roku 2022.
Výhodou rozhodování ČNB na únorovém zasedání, kde rovněž představí aktualizovanou prognózu, bude, že zasedá až po ECB a Fedu. Bude mít tím pádem lepší představu a směřování evropské a americké měnové politiky, což je věc, která do rozhodování o domácích sazbách také vstupuje. Striktnější vymezení proti tržním sázkám ze strany ECB a Fedu, a následné přecenění tržního výhledu, by mohlo bankovní radu ČNB motivovat k opatrnosti.
S o něco větší pravděpodobností tak očekáváme, že ČNB na únorovém zasedání sníží sazby o čtvrt procentního bodu. Zároveň ale předpokládáme, že se najdou i hlasy pro půl procentní bod, kde bychom si vsadili například na radního Tomáše Holuba. Tržní výhled pracuje se snížení sazeb dokonce o více než půl procentní bod v příštím měsíci. My změnu tempa snižování úroků z 25 bodů na alespoň 50 předvídáme až pro březnové zasedání, zejména ukáže-li se, že lednový efekt přecenění nebyl nikterak výrazný. Letos by podle nás sazby mohly skončit na 4 %, trh předpokládá hodnoty začínající trojkou. Revizi našeho výhledu směrem dolů nevylučujeme, vše se bude odvíjet od příchozích dat.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0901 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,17 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0827 do 1,0926 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,74 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,69 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,66 až 24,83 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,58 do 22,87 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView