Parlament vyjadřuje obavy o právní stát na Slovensku
Evropský parlament přijal 496 hlasy (70 bylo proti a 64 se zdrželo hlasování) usnesení, které zpochybňuje schopnost Slovenska bojovat proti korupci a chránit rozpočet EU v případě, že bude přijata novela trestního zákona navržená novou vládou Roberta Fica. Usnesení navazuje na plenární rozpravu ze dne 13. prosince 2023.
Nutnost chránit právní stát
Poslanci jsou znepokojeni zejména neodůvodněným využitím zkrácených postupů pro přijetí novely trestního zákona a zrušením Úřadu speciální prokuratury, který se zabývá případy korupce a závažnými trestnými činy. Tyto změny podle poslanců narušují integritu justičních procesů a ohrožují snahy EU zamezit podvodům. Vyzývají také slovenskou vládu, aby přehodnotila navrhované změny v legislativě týkající se oznamovatelů, neboť podle nových pravidel by oznamovatelé mohli být ochrany zbavováni rektroaktivně. Poslanci zdůrazňují, že při reformě trestního práva musí být zaručeno, že bude možné efektivně provádět stávající i nová trestní řízení.
Parlament dále důrazně žádá vládu, aby reagovala na dlouhodobé výzvy ke změně § 363 trestního řádu, který v současné době umožňuje nejvyššímu státnímu zástupci odmítnout trestní stíhání, a zabránila zneužívání tohoto ustanovení.
Obavy o občanskou společnost a svobodu médií
Poslanci odsuzují nevhodné a neuctivé výroky předsedy vlády, které byly namířeny proti studentovi účastnícímu se iniciativy na podporu akademické diskuse o stavu právního státu na Slovensku, a vybízí všechny politické představitele, aby s občany spolupracovali konstruktivně a s respektem. Parlament je velmi znepokojen oznámenými plány na přijetí právních předpisů, které by oslabily občanský prostor, omezily činnost nevládních organizací a stigmatizovali organizace, které dostávají finanční prostředky ze zahraničí.
Poslanci jsou také znepokojeni plánovanou restrukturalizací Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) a litují rozhodnutí premiéra Fica a několika vládních činitelů přestat komunikovat s hlavními mediálními organizacemi. Vyzývají ke zdržení se verbálních útoků vůči jednotlivcům a novinářům, které v minulosti přispěly k prostředí, v němž byly spáchány násilné trestné činy, jako byla vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.
Souvislosti
Dne 6. prosince 2023 zahájila nová vláda Roberta Fica proces novelizace trestního zákona, s cílem snížit tresty za závažné trestné činy a rozpustit speciální prokuraturu. Vláda byla rovněž obviněna z cílených personálních změn ve slovenské policii a u vyšetřovatelů. Prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že bude novelu trestního zákona vetovat, a Úřad evropského veřejného žalobce varoval, že některé změny by mohly ohrozit účinnou ochranu finančních zájmů Evropské unie a její protikorupční rámec.
Kontakty:
-
Martina VASS
Press Officer -
Kyriakos KLOSIDIS
Press OfficerKontaktní údaje: -
Hana RAISSI
Tisková atašé -
Markéta ŽIŽKOVÁ
Tisková atašé -
Iva LAŇOVÁ
Tisková atašé
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?