Žhavější než se očekávalo, aneb Prosincová inflace v USA
Podle nejnovějších dat, které minulý čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo práce, nabrala inflace v posledním měsíci roku 2023 trochu na síle a meziroční růst činil 3,40 %, což předčilo očekávání 3,20 %. Meziměsíční růst činil 0,30 % oproti listopadu o 0,10 %. Naopak jádrová inflace, která odstraňuje volatilní složky (potraviny a energie), zaznamenala menší zpomalení a v prosinci činil meziroční růst 3,90 % oproti 4,00 % v listopadu, avšak rovněž předčila očekávání 3,80 %. Největší podíl na růstu cen měly především rostoucí náklady na bydlení a přístřeší.
Vývoj inflace hraje významnou roli a je jedním ze základních pilířů při rozhodování ve směřování měnové politiky americké centrální banky a všech centrálních bank. FED stále udržuje neměnný kurz a to boj proti rostoucím cenám, jehož cílem je zajistit cenovou stabilitu i přes možné negativní dopady na ekonomiku. Cíl 2 % je stále ještě vzdálený a závisí na dalším vývoji měnové politiky a mnoha faktorů.
Americká centrální banka na svých třech posledních zasedáních ponechala úrokové sazby na stejné úrovni a to v pásmu 5,25-5,50 %. Zvolila jakousi vyčkávací taktiku, i když podle prohlášení může kdykoliv zakročit a sazby znovu navyšovat.
Čerstvá inflační data však mohou být určitým varovným signálem pro americkou centrální banku, která bude muset i nadále čelit rostoucím cenám a díky tomu zachovat svou nynější agresivní měnovou politiku. V roce 2024 však trhy již očekávají obrat této přísné monetární politiky a možný počátek snižování úrokových sazeb. Vyvstávají však otázky ohledně celkového stavu ekonomiky, zda čeká USA hladké či tvrdé přistání, což se následně bude propisovat do dalšího směřování monetární politiky FEDu a celkového vývoje. Kroky banky se projevují po čase, tedy je pravděpodobné, že pokud další měsíce přinesou pozitivní data, mohou nastat možné výraznější změny monetární politiky a změny úrokových sazeb v druhé polovině roku.
Rázný tah proti inflaci započal loni v březnu a od té doby FED udržuje jestřábí a velice restriktivní měnovou politiku, která již přinesla 11 krát zvýšení sazeb až do pásma 5,25 – 5,50 %, sazby jsou tak na nejvyšší úrovni za posledních 22 let.
Vystudoval Ekonomickou fakultu na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě a v současné době působí ve společnosti Zlaťáky.cz jako investiční analytik a poradce. Zabývá se zejména fundamentálními analýzami a technickými analýzami komoditních trhů.
Zlaťáky
Společnost Zlaťáky se specializuje na retailový obchod se zlatými a stříbrnými mincemi a s investičními kovy ve formě slitků. Provozuje e-shop na doméně zlataky.cz, v Česku má šest kamenných prodejen, na Slovensku dceřinou společnost, e-shop zlataky.sk a tři kamenné prodejny. V retailovém obchodě s drahými investičními kovy jsou Zlaťáky jedničkou na trhu. Nabízí pamětní mince ČNB, pamětní a investiční mince zahraničních mincoven i zlaté slitky (cihly) švýcarských rafinerií za férové ceny. Investiční kovy společnost nejen prodává, ale i vykupuje.
Více na https://zlataky.cz/.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?