Tuzemská inflace vlivem technického efektu v prosinci setrvala poblíž 7 % (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešní den ovládnou statistiky prosincové inflace u nás a v USA. Ta tuzemská podle nás v prosinci setrvala poblíž 7 % y/y vlivem technického efektu. Bez něj by podle našeho odhadu byla již jen mírně nad 4 %. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,4 %, když zlevnily pohonné hmoty a zejména vlivem sezónnosti také potraviny. Meziměsíční dynamika jádrové inflace by se v anualizovaném vyjádření měla udržet v pásmu 2-3 % a v meziročním vyjádření zpomalit na 3,5 %. Americká inflace by naopak měla mírně zrychlit, když ceny energií nebudou již tak výrazně tlačit na zpomalování jako v předešlých měsících. Jádrová inflace i přes mírné zpomalení zůstane zvýšená, hlavně v souvislosti se stále poměrně silným růstem cen spojených s bydlením.
Prosincový vývoj spotřebitelských cen u nás a v USA.
Domácí inflace podle nás v prosinci zpomalila z listopadových 7,3 % y/y na 6,9 %. Nižší srovnávací základna z roku 2022 v souvislosti se zavedením úsporného energetického tarifu by ji měla držet na zvýšených úrovních. Bez tohoto efektu by podle nás byla již jen mírně nad 4 %, když inflační tlaky napříč spotřebitelským košem výrazně zmírnily. Meziměsíčně byly podle nás spotřebitelské ceny nižší o 0,4 %. Působil na to výrazný pokles cen pohonných hmot (-4,4 % m/m) a také zlevnění potravin vlivem sezónnosti (-0,9 % m/m). Regulované ceny by měly stagnovat. Jádrová inflace v meziročním vyjádření pravděpodobně opět zpomalí, a to na 3,5 % po 3,9 % v listopadu. Její meziměsíční dynamika v anualizovaném sezónně očištěném vyjádření by tak měla setrvat v pásmu 2-3 %. Po odeznění výše zmíněného efektu základny by měla meziroční inflace v lednu skokově klesnout. Nejistota kolem její úrovně, respektive míry lednového přecenění cen zboží a služeb však zůstává zvýšená. Více jsme psali zde: https://bit.ly/CMF_Jan24_CZ.
Americká inflace v prosinci pravděpodobně mírně zrychlila. Spotřebitelské ceny v USA podle našeho odhadu v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,2 % (po 0,1 % v listopadu) a v meziročním vyjádření byly vyšší o 3,2 % po 3,1 % v listopadu. Ve srovnání s předcházejícími dvěma měsíci energie zřejmě již nepřispějí ke snížení meziměsíční dynamiky cen, když v prosinci vzrostly o 0,2 % m/m. Meziměsíční dynamika jádrové inflace by měla stagnovat na 0,3 %, což by v meziročním vyjádření vedlo k poklesu z 4,0 % na 3,9 %. Jejímu výraznějšímu zpomalování zabraňuje stále poměrně silný růst cen spojených s bydlením, které jsou meziročně vyšší o 6,5 %. Meziměsíčně by se měl jejich růst v prosinci jen nepatrně zmírnit na 0,4 % po 0,45 % v listopadu. Perzistence inflačních tlaků plynoucí z této složky zatím nehovoří ve prospěch udržitelného poklesu ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Z tohoto pohledu se tak očekávání finančního trhu ohledně možného snížení sazeb Fedu již v březnu jeví jako předčasné, byť se tyto sázky výrazně zmírnily v posledních dvou týdnech.
Obchodování na finančních trzích ve vyčkávacím módu.
Makroekonomický kalendář toho včera příliš nenabídl a před dnešními inflačními statistikami u nás a v USA bylo obchodování na finančních trzích vcelku klidné. Dolar včera vůči euru v závěru obchodování oslabil o 0,4 % na dosah 1,099 USD/EUR. Eurové i dolarové tržní sazby byly prakticky beze změny. Středoevropské měny včera mírně posilovaly. Česká koruna ovšem v závěru obchodní seance zisky odevzdala a skončila beze změny. Maďarský forint posílil o 0,3 % a v podobné výši zpevnil i polský zlotý. Tomu pomohla slova prezidenta tamní centrální banky A. Glapinského na tiskové konferenci po úterním zasedání, který mírně zchladil sázky na snížení sazeb v nejbližších měsících.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Státní svátky Prosinec 2024
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?