Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)
Finanční rady  |  08.01.2024 10:48:10

Cena elektřiny 2024 přehledně

Už je to tu, bohužel. Od ledna 2024 čelíme výraznému nárůstu distribučních poplatků za elektřinu. Každá megawatthodina nyní stojí o 1.200 Kč více. To znamená, že i domácnosti s průměrnou spotřebou budou platit přibližně o 500 Kč měsíčně navíc, a to pouze za poplatky. Kolik a za co budeme tedy nakonec platit?

Připravili jsme přehledné srovnání poplatků pro nejběžnější sazbu D02d. Domácnosti používají elektřinu pro běžné spotřebiče jako je televize nebo počítač, na vaření, svícení, ale i pro práci na zahradě či v garáži. Podrobně jsme se zaměřili na jednotlivé složky poplatků včetně cen za odběr, systémových služeb, daně z elektřiny a poplatků za výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů. Vysvětlujeme také, jak tyto změny ovlivňují celkové náklady na elektřinu a jaký dopad to má na domácnosti s různou spotřebou. Zjistěte, jaké zdražení vás čeká, ale i jak se zvětšují rozdíly mezi jednotlivými distribucemi, tedy mezi regiony v ČR. 

Distribuční poplatky tvoří:

Cena za odběr (Kč / MWh)

Distributorovi platíme za to, že připraví a udržuje síť tak, abychom elektřinu mohli odebírat a stále jí pro nás bylo dostatek. Cena je za každou spotřebovanou MWh elektřiny.

 Dle dat je zřejmé, že obyvatelé hlavního města platili i v roce 2023 výrazně méně, než zbytek republiky. A Pražanům se tento poplatek také nejméně zdražil - jen o 6%. Naopak ten, kdo bydlí ve středních Čechách, na severu Čech a nebo na severu Moravy, ten bude platit o 25% více. Za každou spotřebovanou 1 MWh elektřiny si připlatí téměř 500 Kč. Zákazníci, kteří mají odběrné místo v distribučním území E.GD, si připlatí o 21% více. Cena se jim tedy zvedne o 439 Kč za 1 MWh spotřebované elektřiny. 

Cena systémových služeb  (Kč / MWh)

Tento poplatek platí každý zákazník v ČR stejný, bez ohledu na to, v jakém je distribučním území. I zde platíme za každou spotřebovanou MWh elektřiny.


Daň z elektřiny  (Kč / MWh)

Jediný poplatek, který se nezměnil. Pro všechna distribuční území a pro všechny distribuční sazby platí stejný poplatek jak pro rok 2023, tak i pro rok 2024 a to 34 Kč / MWh.

Cena na podporu výkupu elektřiny  (Kč / MWh)

Poplatek známý jako POZE, který nebyl v roce 2023 účtován. Nyní se vrací a pro všechna distribuční území je stejný ve výši 599 Kč / MWh. 

Znovuobnovené účtování tohoto poplatku představuje největší podíl na aktuálním zdražení distribučních poplatků.

Cena za činnost operátora trhu (Kč / měsíc)

Bez ohledu na měsíční objem spotřebované elektřiny platíme poplatek za činnost operátora. Platíme tedy za to, že v síti není ani moc, ani málo proudu. Nebo například když má elektrárna výpadek, či naopak zahájí provoz továrna s velkou spotřebou, tak nám doma stále vše svítí a nepoznáme rozdíl.

 

  Jednadvaceti procentní zdražení je stejné pro všechna distribuční území.  Je to dáno tím, že pro celou ČR je jen jeden operátor trhu. Naopak distributory máme v České republice 3 a ti své náklady, které platíme formou poplatků výše, mají různé.

Celkové navýšení ceny je ale jen o 1 Kč za měsíc, tedy o 12 Kč za rok. Tento poplatek nehrál v roce 2023 téměř žádnou roli a ani po zdražení v tomto roce o 21% se to nezměnilo.

Poplatek za jistič (Kč / měsíc)

Poplatek za jistič platíme podle toho, jaké máme doma instalované spotřebiče a kolik proudu pro svůj chod potřebují. Celkem máme 15 různých sazeb za jističe, nejběžnějším poplatkem u sazby D02d je 3x16A, pro který platí tato srovnávací tabulka:

 

I u tohoto poplatku je zřejmé, že v “Praze je blaze” a nadále bude. Zdražení v distribučním území PRE je jen o 15 Kč měsíčně, tedy 180 Kč za rok. Naopak ti, kdo bydlí na adrese v distribučním území ČEZu, si budou muset u tohoto typu jističe (a této distribuční sazby) připlatit o 25% více, tedy o 31 Kč měsíčně, o 372 Kč za rok více.

Pro úplnost dodáváme, že zdražení v % je téměř stejné bez ohledu na to, jaký jistič doma máte. Takže pokud máte distributora ČEZ, tak se vám poplatek za jistič zdraží o 25%, i když máte typ 3x15 nebo 3x50A.

Celkově se nám distribuční poplatky zvedly průměrně o 68%. 

V tabulkách uvedených výše vidíme, že zásadní podíl na tomto zdražení má znovuobnovení poplatků za zelenou elektřinu. Každý budeme opět platit 599 Kč za 1 MWh spotřebované elektřiny. 

Druhé nejvyšší zdražení představuje poplatek za distribuci (dopravu elektřiny jako takové). V Praze si připlatíme o 100 Kč více, ale ve zbytku republiky to bude o 440 až 500 Kč více. 

Systémové služby se nám všem zdraží o 120 Kč za MWh.

Poplatky, které platíme měsíčně a nemá na ně vliv naše spotřeba elektřiny, jsou pro zákazníky s větší a nebo velkou spotřebou vlastně téměř nezajímavé, protože za každou 1 MWh si připlatí cca 1.200 Kč (příklad distribuce ČEZ). Pokud má někdo spotřebu 5 MWh ročně, pak si připlatí 6.000 Kč. V tomto pohledu je zdražení měsíčních poplatků o 200 Kč za celý rok opravdu nedůležité.

Naopak, pokud má někdo byt s roční spotřebou jen kolem 0,5 MWh, zdraží se mu platba MWh o 600 Kč. Ale měsíční poplatky se mu také zdraží o 200 Kč, takže celkové zdražení zvedají o třetinu! 

Buďte chytří a aktivní a zajistěte si co nejnižší cenu elektřiny. Regulovanou část ceny elektřiny sice nemáte možnost ovlivnit, ale tu druhou - obchodní ano. Současná doba umožňuje srovnat si aktuální nabídky dodavatelů energií na trhu a ušetřit nemalé peníze díky správně vybranému dodavateli a jeho tarifu pro vaši domácnost. Využijte například služeb Kalkulátor.cz a získejte tu nejvýhodnější nabídku právě pro vás. Srovnávat se totiž vyplatí. 

 

 

Lukáš Kaňok

Lukáš Kaňok je zkušený obchodník, jehož profesní kariéra začala v oboru TELCO, kde působil 14 let a nyní již 8 let pokračuje ve světě online srovnávačů cen energií, pojištění a financí. Jeho vášeň a odbornost v oblasti startupů, zejména v sektorech energetiky a financí, ho řadí mezi přední odborníky. Jeho zájem o nové technologie mu pomohl rozvíjet inovativní řešení a strategie pro energetický a finanční obor. V obchodním světě se vyznačuje nejen bohatými zkušenostmi, ale také nadšením a odhodláním k dosažení pozitivních změn v oblasti energetiky a financí. Lukáš je v necelých 50 letech již dědečkem a k tomu navíc vášnivým motorkářem.


Kalkulátor.cz

my počítáme, vy šetříte

Kalkulátor.cz, je srovnávač, který se rozhodl změnit svět. Pomáhá lidem šetřit peníze a orientovat se v turbulentním světě energií, pojištění a financí. Zákazník je pro nás partner, kterému se snažíme ušetřit čas i peníze. Možnosti řešení prezentujeme lidsky a srozumitelně. Naše doporučení v čase hlídáme a v případě lepších možností, zákazníka informujeme o nových možnostech. Našim cílem je dlouhodobý spokojený vztah se zákazníkem. Nic nám neudělá radost víc, než zákazníci, kteří se vracejí a využívají našich služeb ve všech oblastech.

Více informací na https://www.kalkulator.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

St 10:44  Jak se vyvíjí inflace v Česku, Evropě a ve světě? Marek Pokorný (Portu)
St   7:46  Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily Ing. Jiří Sýkora (Swiss Life Select)
Út 13:15  Úrokové sazby klesají. Jak se zachovat? Marek Pokorný (Portu)
Út   9:07  Pojištění domácnosti se vám vyplatí nejen na dovolené Zdeněk Jaroš (BNP Paribas Cardif Pojišťovna)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688