Které “černé labutě” mohou ohrozit trhy v roce 2024?
Postrach všech analytiků, který na trzích nenechává kámen na kameni. To jsou černé labutě - nepředvídatelné scénáře mnohdy až katastrofických rozměrů, avšak s nízkou pravděpodobností výskytu. V dnešním článku si zkusíme zavěštit a předpovědět si hned několik podobných událostí.
V ekonomii se výraz černá labuť označuje událost s nízkou pravděpodobností výskytu, která má však velký dopad a je obtížné až nemožné jí předvídat. Tato myšlenka byla rozvinuta spisovatelem a bývalým finančním analytikem Nassimem Nicholasem Talebem. Takové události však nastávají častěji než bychom si přáli a je dobré být připraven na vše. My se o takové věštění pokusíme a ukážeme si hlavní události, které mohou trhy v roce 2024 překvapit. Které z nich dáváte největší šance?
Černá labuť č. 1: Světová válka a ropa za 160 dolarů?
Černou labutí může beze sporu být další eskalace napětí na Blízkém východě a možný růst konfliktu do globálního rozměru. Další růst napětí a například aktivní zapojení Íránu nebo USA do konfliktu by znamenalo nejen výrazný růst cen ropy a potažmo pohonných hmot, ale i zemního plynu a následně elektřiny.
Trh je nyní až příliš optimistický a riziko eskalace konfliktu je stále vysoké. Diplomatická jednání mohou kdykoliv selhat a případné rozšíření pozemní operace v pásmu Gazy může ceny ropy vyhnat na výrazně vyšší hodnoty. Aktuálně navíc výrazně roste napětí v extrémně důležitém dopravním uzlu - Rudém moři. Nejhorším scénářem pro ceny ropy by bylo zapojení Íránu, Libanonu a případně USA do konfliktu.
Možné scénáře podle World Bank
Na jednotlivé scénáře dění na Blízkém východě se podívala i World Bank, která naznačila možné omezení těžby ropy v důsledku eskalace konfliktu:
- Při dalším omezení těžby ropy o 500 tisíc až 2 miliony barelů denně podle ní vzroste cena ropy na 93 až 102 dolarů. Podobná situace nastala při válce v Lybii
- Při omezení těžby o 3 až 5 milionů barelů očekává ceny ropy na úrovni 109 až 121 dolarů. Taková situace nastala v Iráku v roce 2003.
- Nejhorší scénář, při kterém by vypadla denní produkce v objemu 6 až 8 milionů barelů ropy, by mohl vyhnat ceny ropy na 140 až 157 dolarů.
Další energetická krize by samozřejmě opět přiživila inflaci a úrokové sazby by pak šly níže mnohem pomaleji. Tato situace by zvýšila riziko recese zejména v EU, která není tak energeticky soběstačná jako například USA. Pro ČR by pak další eskalace geopolitického napětí znamenala tlak na inflaci a také skokové oslabení koruny. Ta je stále spíše exotickou měnou a v dobách nejistoty investoři přesouvají své prostředky spíše do bezpečnějších měn jako jsou USD a CHF.
Naučte se obchodovat ropu a využijte podobné situace
Naše příručka online tradingu ropy vás naučí teoretické i praktické postupy obchodování této nepostradatelné suroviny.
STÁHNOUT ZDARMA
Černá labuť č. 2: Koronavirus opět na scéně a Čína na dně
Koronavirus zasadil světu obrovskou ránu, dvojnásobně to pak platí o čínských spotřebitelích. Ti mají drastické uzavírky stále ještě v živé paměti. Obavy z dalších lockdownů a neochota utrácet tak v roce 2023 zatlačily na čínskou ekonomiku. Zdá se, že zlaté období čínské expanze je již nenávratně pryč. Dlouhodobě dokonce hrozilo, že čínská ekonomika v roce 2023 neporoste ani o 5 %.
Současný výhled však hovoří pozitivněji a HDP Číny by nakonec v roce 2023 mohlo vzrůst o 5,2 % až 5,4 %. Náš odhad je sice o něco nižší (5,0 %), i tak se ale jedná o solidní návrat k růstu po koronaviru. Tohoto tempa některé západní ekonomiky ani zdaleka nedosahují, některé dokonce balancují na hraně recese. I přesto se však pro Čínu jedná o výrazné zpomalení, kromě roku 2020 takto pomalým tempem nerostla od začátku 90. let. Nic nemůže růst tak zběsilým tempem věčně.
Vývoj HDP Číny, zdroj: Reuters
Vysoká nezaměstnanost a deflace
Čínský drak má navíc úplně opačný problém než západní ekonomiky. Nezaměstnanost Číny je vysoká a dále roste, spotřebitelé z různých důvodů navíc nechtějí utrácet. To se podepisuje i na vývoji inflace, v případě Číny pak spíše deflace. Do té se během roku 2023 propadla hned několikrát. Čína tak má opačný problém než západní země a naopak potřebuje nezaměstnanost snížit a inflaci zvýšit.
Během roku 2024 proto od čínské centrální banky očekáváme další snižování sazeb, možná i výraznějším způsobem. Na podporu ekonomiky již v Číně spustili několik stimulačních balíčků. Zejména realitní sektor je však ve velké krizi a další stimulace tak bude nutná. Prakticky každý týden čteme v médiích o dalším čínském developerovi, který má obrovské zadlužení a není schopen splatit své dluhopisy. Pro vzkříšení realitního sektoru budou muset v Číně připravit mnohem širší stimulační balíčky.
Možné dopady tohoto scénáře:
Aktuálně se navíc v Číně šíří další respirační onemocnění, které je podobné koronaviru. Přestože podobná pandemie jako covid je nepravděpodobná, může být ochota čínských spotřebitelů utrácet ještě méně pravděpodobnější. Dlouhodobá deflace je jako mor, kterého je těžké se zbavit. V krajním případě dokonce může vést až ke kolapsu ekonomiky Číny, krachu realitního trhu, obrovskému nárůstu nezaměstnanosti a oslabení měny.
To by se hluboce promítlo na trhu s ropou, jelikož je Čína největším importérem na světě. Cena ropy by se mohla propadnout až pod 40 dolarů za barel. Stejně tak by výrazná korekce potkala i stavební materiál a také průmyslové kovy. To sice může znít pozitivně, ale světové akciové trhy by výrazně utrpěly a v mnoha ekonomikách by zavládla deflace.
Připravte se na obchodní příležitosti v roce 2024
Sledujte exkluzivní makroekonomický výhled s Jardou Tupým a Petrem Lajskem a nenechte se v příštím roce zaskočit trhy. Vysíláme živě 24. 1. od 17:30 a prostor bude i pro dotazy z publika.
Černá labuť č. 3: Chaos po volbách v USA?
Další událostí, která může mít obrovský efekt na světové trhy, jsou prezidentské volby v USA. Přestože tuto událost nemůžeme označit za černou labuť, má výsledek voleb (ať už dopadnou jakkoliv) potenciál způsobit skoro až občanskou válku v USA. Tento faktor se může promítnout do akciových trhů obrovským způsobem, v USA pak může zavládnout doslova chaos jako v lednu 2021.
Poslední dva výsledky prezidentských voleb však měly vesměs pozitivní efekt na trhy. V roce 2016 bylo vítězství Donalda Trumpa obrovským šokem, na který nejprve reagovaly futures na S&P 500 výprodeji, následně však indexy začaly růst v očekávání nové politiky. Podobná byla i situace v roce 2020, dny bezprostředně před a po volbami byly plné volatility, následně však indexy začaly růst. Ideální tak může být pro trhy změna prezidenta a s ním i nová politika. Jedno je asi již jisté - o pomyslný trůn se asi opět utká Joe Biden a Donald Trump.
Index S&P 500 pod vládou různých prezidentů, zdroj: Macrotrends
Pro trhy by tak mohl být lepším kandidátem Donald Trump. Dle grafu, který ukazuje vývoj indexu S&P 500, byl také Trump jedním z nejlepších prezidentů pro trhy. Naopak opětovné zvolení Bidena by trhy nemusely přijmout příliš pozitivně, právě rozhazovačná politika demokratů je jedním z důvodů, proč je fiskál v USA v takových potížích. Dle aktuálních průzkumů je Donald Trump favoritem - nad Bidenem by měl vést v pěti z šesti klíčových států (Nevada, Georgia, Arizona, Michigan a Pennsylvania).
Nesmíme také zapomenout na fakt, že voliči rozhodnou opět o obsazení Senátu a Sněmovny reprezentantů. Senát nyní ovládají demokraté a sněmovnu naopak republikáni. Rozpolcení kongresu sice bylo v historii vnímáno jako pozitivum, při debatách o zvýšení dluhového stropu a financování vlády to však bylo spíše problémem, kterého si všímají i ratingové agentury. Nejlepším scénářem pro trhy by však dle mého názoru byl dále rozpolcený kongres a Donald Trump jako prezident. Situace, kdy je moc plně v rukou jedné strany, totiž nemusí být pozitivem. Otázkou však je Trumpovo postavení k situaci na Ukrajině, můžeme očekávat ukončení finanční podpory země a změnu zavedených pořádků.
Černá labuť č. 4: Snížení ratingu USA
Zde se dostáváme k dalšímu faktoru, který může světovou ekonomikou otřást. Fiskální politika a obrovský růst zadlužení je v USA již téměř neudržitelný. Momentálně se tak mluví o snížení ratingu USA, ke kterému může dojít dříve či později. Řeč je o ratingu od agentury Moody’s (ta jej jako poslední drží nejvyšší - již však s negativním výhledem). Jeho snížení už mělo v historii na trhy negativní vliv, pro USA by se pak jednalo o další problém a nad svou rozhazovačnou politikou by se tak museli více zamyslet. Snížení ratingu tak může vést k výrazným propadům trhů, čehož jsme byli svědky v roce 2011 a naposledy také v tomto srpnu. Pokud v USA přijdou i o poslední nejvyšší rating, tak to může výrazně zhoršit sentiment investorů.
Poměr zadlužení k HDP v USA, zdroj: Macrotrends
Černá labuť č.5: Německo nemocným mužem Evropy?
Zde se až tak o černou labuť nejedná, o zadrhnutém motoru Evropy již bylo napsáno mnoho. Rok 2024 může být pro Německo a potažmo i pro Českou republiku velmi těžký. Do příštího roku by měly německé společnosti vstoupit s ekonomikou v recesi, za celý rok 2023 by totiž mělo německé HDP poklesnout. Návrat k mírnému růstu se očekává již v roce 2024, nebude však nijak zázračný. Kromě ekonomické nejistoty také na německé společnosti bude tlačit obava o další růst cen energií. Geopolitické konflikty by mohly vyhnat cenu energií a na to by nejvíce doplatily dost možná právě německé společnosti a následně české společnosti. Česká ekonomika je na té německé totiž vysoce závislá.
Černá labuť č.6: Máme se bát umělé inteligence?
Ano, tento scénář je trochu sci-fi. Nicméně obrovský rozvoj umělé inteligence nakonec nemusí být tak pozitivní jak se zdá. Podobná situace jako z filmu Terminátor nás snad zatím nečeká, umělá inteligence již ale ukazuje některé nebezpečné rysy. Bohatě medializovanému vyhazovu zakladatele společnosti OpenAI (která stojí za ChatGPT) Sama Altmana údajně předcházel objev nebezpečného chování umělé inteligence. První potíže s umělou inteligencí tak mohou být blíže, než si myslíme…
Lze v roce 2024 v USA očekávat soft landing? Kolik bude stát barel ropy a jak se promítne halving do ceny bitcoinu?
Přečtěte si velký makroekonomický výhled pro rok 2024!
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 71.65 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.
Petr Lajsek
Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obdobně jako mnoho investorů jsem začínal s obchodováním na forexu podle technické analýzy, postupně jsem své obzory rozšířil i o obchodování komodit, kryptoměn a dlouhodobější investice do akcií a ETF fondů. Ve své dosavadní kariéře jsem působil jako hlavní analytik a makroekonom obchodníka s cennými papíry a investiční analytik v private equity fondu. Rád se s Vámi podělím o své zkušenosti z fundamentální i technické analýzy a svou schopnost analyzovat vlivy aktuálních makroekonomických trendů na světové finanční trhy.
Purple Trading
Purple Trading je společnost s českými kořeny, která obchoduje s cennými papíry a je založena na čistém STP forex modelu s možností pasivního investování do ETF portfolií. Mimo český trh působí Purple Trading také v Itálii nebo Polsku.
Vizí společnosti je vybudovat silnou komunitu profitabilních a vzdělaných traderů a investorů. Každý klient má proto přístup do Purple Akademie, kde v rámci Purple Toolboxu nalezne celou řadu nástrojů, analýz a seminářů, na kterých spolupracuje například legenda české tradingové scény Jaroslav Tupý
Více na www.purple-trading.com/cs/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?