Saúdská Arábie láká investory do obranného průmyslu
SAÚDSKÁ ARÁBIE LÁKÁ INVESTORY DO OBRANNÉHO PRŮMYSLU
Saúdská Arábie, která má jedny z nejvyšších vojenských výdajů na světě, mění svůj obranný a bezpečnostní sektor, aby do roku 2030 lokalizovala více než 50 % svých vojenských výdajů. Lokalizační cíl království znamená investiční příležitosti v hodnotě miliard dolarů pro místní i mezinárodní investory, včetně globálních výrobců originálního vybavení a malých a středních podniků.
Ilustrační foto: Shutterstock
Saúdskoarabská instituce pro zbrojní průmysl (General Authority for Military Industries, GAMI) letos oznámila soubor nástrojů, jejichž cílem je vytvořit atraktivní prostředí pro místní a mezinárodní investory v odvětví obranného průmyslu. Iniciativa s názvem „Military Industries Enablers“ zahrnuje rovněž zapojení Ministerstva investic, které prostřednictvím platformy INVEST SAUDI poskytuje podporu a finanční pomoc zahraničním společnostem, které hodlají investovat v Saúdské Arábii. Investoři, kteří se rozhodnou vybudovat průmyslové kapacity v Saúdské Arábii, tak mohou počítat se štědrou vládní podporou poskytovanou nejenom na rozjezd, ale i následný provoz.
PŘESAH I DO CIVILNÍ OBLASTI
Aktuálně GAMI představila první řadu investičních příležitostí v oblasti obranného průmyslu, které mají podpořit obranný sektor Saúdské Arábie. Počáteční nabídka zahrnuje 10 investičních příležitostí s využitím ve vojenské oblasti, jež ale mají přesah i do oblasti civilní. Pro každou z těchto investičních příležitostí byla vypracována stručná analýza současného stavu a střednědobý výhled rozvoje trhu v dané oblasti.
OBORY, KTERÉ MAJÍ PODPORU
Investiční příležitosti první fáze zahrnují následující obory:
Všechny formy baterií a zařízení pro ukládání energie pro účely dobíjení (suché články, olověné baterie, termální baterie a lithium-iontové baterie).
Polovodiče a komponenty elektronických obvodů
Zahrnuje různé formy součástek elektronických obvodů včetně kondenzátorů, integrovaných obvodů, polovodičů a rezistorů.
Elektromotory
Včetně řízení, hnacích motorů a palivových čerpadel, naklápěcích motorů, rotačních motorů a startovacích motorů.
Trubky a potrubí
Všechny formy tuhých ohebných trubek, potrubí (ocelových i neocelových) a také z uhlíkových vláken (palivové trubky, chladicí trubky, rozvody vody a hydraulické trubky).
Brzdy, nápravy, kola a součásti vozidel
Mechanické součásti, mezi které patří brzdy, nápravy, kola, tlumiče a součásti pásů, které se používají ve všech kolových pozemních systémech.
Převodovky
Mechanické převodové součásti, mezi které patří spojky, převodovky a převodové mechanismy, používané ve vozidlech, letadlech, dále osy otáčení kormidelních systémů lodí a člunů.
Čerpadla
Všechny druhy čerpadel používaných při distribuci vody a výrobě energie (hydraulická čerpadla, odstředivá čerpadla, čerpadla pro vstřikování paliva a vodní čerpadla).
Ventily
Zahrnuje elektrické ventily, hydraulické ventily, elektromagneticky ovládané ventily, automatické ventily bez napájení, pojistné ventily, ventily pro regulaci tlaku a ventily pro regulaci průtoku.
Součásti leteckých vrtulí
Součásti, které zajišťují tah od rotačního pohybu motoru u letadel s pevnými křídly a bezpilotních letadel, kromě hlavních a ocasních vrtulí vrtulníků, vytvářejí dynamický vztlak a řídí směr otáčení.
Dráty, kabely a optická vlákna
Vodiče elektrické energie, elektronických a optických signálů, mezi které patří všechny typy elektrických kabelů, vodičů pro přenos dat a kabelů optických vláken.
Analýzy jednotlivých subsektorů jsou dostupné na webové stránce GAMI.
Obranný a bezpečnostní sektor Saúdské Arábie poskytuje příležitosti nejenom pro společnosti, které se rozhodnou investovat do výrobních kapacit přímo v království. Výdaje Saúdské Arábie na obranu představují 7,4 % jejího HDP a v absolutní hodnotě dosahují 75 miliard USD. To ji celosvětově řadí na páté místo za USA, Čínu, Rusko a Indii.
Pro potenciální dodavatele obranného sektoru byl zřízen dodavatelský portál.
Petr Pospíšil, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rijádu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?