V USA vzniká další centrum kvantového výzkumu a byznysu (19.12.2023)
V USA vzniká další centrum kvantového výzkumu a byznysu
12.12.2023 / 16:07 | Aktualizováno: 19.12.2023 / 16:31
Význam amerického Středozápadu na kvantové mapě USA roste. The Bloch Tech Hub - hub sdružující regionální instituce zaměřující se na kvantovou výpočetní techniku - byl letos v říjnu vyhlášen jako jeden z amerických regionálních center inovací a technologií. Rozvíjí se zde robustní kvantový ekosystém.
Kvantové technologie patří mezi strategické priority Spojených států amerických a význam amerického Středozápadu v tomto oboru roste. Metropolitní oblast Chicaga (Chicagoland) je domovem více než 30 kvantových společností a více než 40 subjektů z veřejné a vědecko-výzkumné sféry, které se kvantovým technologiím věnují. Jde o dynamicky se rozvíjející segment a do roku 2026 se očekává, že odvětví s vysokou technologickou náročností (high-tech průmysl) vzroste o 15 %. Samotné město Chicago je tradičním centrem vynálezců a inovátorů, což se nyní projevuje i v rostoucím zájmu o kvantové technologie. Není náhodou, že právě zde v roce 2021 vnikl vůbec první akcelerátor sdružující výhradně kvantové startupy - Duality. Akcelerátor nabízí dvanáctiměsíční program, v rámci kterého poskytne začínajícím firmám podporu pro další rozvoj. Do programu se mohou hlásit startupy, které mají sídlo i mimo USA, nicméně ke dni nástupu do programu je potřeba mít na území USA pobočku. Novou výzvu na přihlášení do programu lze očekávat počátkem ledna 2024.
Specifikem města Chicago je vysoce diversifikovaná ekonomika, ve které žádný sektor netvoří více než 13 % HDP. To je v americkém kontextu ojedinělé a má to své výhody i nevýhody. Z pohledu budování robustního regionálního kvantového ekosystému to však přináší příležitosti pro řešení, která jsou inovativní a uplatnitelná napříč sektory. Farmaceutický, chemický, automobilový průmysl, finanční sektor, to jsou odvětví, pro které by nové kvantové technologie měly mít významnou přidanou hodnotu.
Kvantum má navíc podporu na úrovni státu Illinois. V roce 2019 guvernér JB Pritzker vyčlenil 200 mil. USD na to, aby se Chicago stalo předním světovým kvantovým hubem. Podporu odvětví pociťují i firmy a některé se za nově vznikajícími příležitostmi do Chicaga stěhují. Efektivně se zde propojují vědecko-výzkumná pracoviště se soukromým sektorem. Rozvoji napomáhá rozvinutý systém vzdělávání v předmětném oboru i ochota firem do dalšího vývoje investovat. Spojené státy americké v celosvětovém srovnání vedou v počtu univerzit (69) s výzkumný zaměřením na kvantovou vědu. Chicago bylo v roce 2021 na druhém místě (po Bostonu) v počtu absolventů doktorského studia kvantových oborů. V regionu tak díky tomu nechybí kvalifikovaná pracovní síla, dominují datoví specialisté, elektroinženýři a fyzici. Ti se uplatňují v rozvíjejících se high-tech společnostech, které do vývoje nových produktů investují. Rozvíjí se robustní kvantový ekosystém. Illinois není jen pátou největší ekonomikou Spojených států amerických, ale i státem s pátým nejvyšším počtem aktivních patentů v oblasti kvantového výzkumu, pyšní se celkem 1 273 patenty (z toho patenty v oblasti kvantových zařízení představují 47,8 %; v oblasti kvantové optiky a kvantového zpracování informací 14,5 %). Pro srovnání stát Kalifornie (americký lídr v kvantových patentech) má zaměření výzkumu mnohem méně diversifikované (70 % patentů zde tvoří kvantová zařízení a pouhých 5 % pak kvantová optika spolu s kvantovým zpracováním informací).
Lze očekávat, že v příštích letech rozvoj kvantových technologií v regionu ještě posílí. Vládní agentura na podporu ekonomického rozvoje (U.S. Economic Development Administration) při ministerstvu obchodu v říjnu 2023 oznámila, které oblasti v USA budou regionálními centry inovací a technologií (Tech Hubs) a na jejich podporu bylo na federální úrovni alokováno 500 mil. USD. Jedním z nových regionálních center, který bude mít možnost o tuto federální pomoc zažádat, je i The Bloch Tech Hub. Bloch vede klíčové kvantové seskupení v regionu – Chicago Quantum Exchange (CQE) při University of Chicago. CQE má šest členů včetně dvou expertních pracovišť Argonne National Laboratoty a Fermilabu. Obě laboratoře se nacházejí ve státě Illinois, což potvrzuje, že se zde vytváří významné centrum kvantového výzkumu v USA. Chicago není Sillicon Valley, ale o možnosti uplatnění pro české subjekty věnující se kvantovým technologiím tu není nouze. Byla by škoda stávající dynamiky v této oblasti nevyužít.
Monika Bokšová, Generální konzulát v Chicagu
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?