Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  19.12.2023 10:54:45

Meziroční růst výrobních cen v průmyslu v listopadu zrychlil z 0,2 % na 0,8 %

Další zrychlení meziročního růstu výrobních cen v tuzemském průmyslu lze čekat i za letošní prosinec.

Výrobní cenyzemědělství se v listopadu vrátily k výraznému dvoucifernému meziročnímu poklesu, jenž činil 16,2 % při výrazném meziročním propadu cen jak v rostlinné, tak živočišné výrobě.

 

Výrobní ceny v tuzemském průmyslu vykázaly v listopadu zrychlení svého meziročního růstu z úrovně 0,2 % na 0,8 %.

Finanční trh očekával zrychlení meziročního růstu výrobních cen v průmyslu na úroveň 1,2 %.

ČNB ve své prognóze z počátku listopadu očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním závěrečném čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 1,7 % poté, co v letošním třetím čtvrtletí vzrostly meziročně o 1,3 %.

Jakkoliv lze pro prosinec čekat další zrychlení meziročního růstu výrobních v tuzemském průmyslu, tak by jejich růst za celé závěrečné čtvrtletí letošního roku měl vyjít pod odhadem centrální banky.

                                                                                                                                       

Bližší pohled na vývoj cen v průmyslu ukazuje zrychlení meziročního růstu cen elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu ze 7,0 % na 8,0 %.

Ve zpracovatelském průmyslu se meziroční pokles cen zmírnil z říjnových 3,0 % na 2,5 %.

Zrychlení meziročního cenového růstu hlásí v rámci zpracovatelského průmyslu kovodělné výrobky a základní kovy, ale také počítače, elektronické a optické přístroje anebo chemické látky a chemické přípravky.

Odvětví výroby potravinářských výrobků naopak hlásí prohloubení meziročního poklesu výrobních cen z 1,9 % na 3,3 %.

V rámci diskuse o výhledu cen potravinčeské ekonomice pro nejbližší měsíce lze konstatovat, že vývoj cen v zemědělství a stejně tak efekty srovnávací cenové základny naznačují, že by se meziroční tempo poklesu cen v potravinářském průmyslu mohlo v dalších měsících prohloubit, což by samo o sobě hovořilo pro pokles cen i pro koncové spotřebitele.

 

V případě zemědělských výrobců se v listopadu meziroční pokles výrobních cen prohloubil z 9,7 % na 16,2 % a byl tak nejprudší za uplynulé tři měsíce.

Meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství se může dále prohloubit i v prosinci.

 

V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v listopadu meziročně klesly o 19,4 %, když v říjnu jejich meziroční pokles činil 10,0 %.

Živočišná výroba též hlásí prohloubení meziročního poklesu výrobních cen: v listopadu činil 10,5 % poté, co v říjnu ceny v živočišné výrobě meziročně klesly o 9,4 %.

ČNB ve své listopadové prognóze počítala pro letošní závěrečné čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 16,1 % po meziročním poklesu o 14,7 % vykázaném v letošním třetím čtvrtletí.

Na základě listopadových výsledků se zdá, že ceny zemědělských výrobců mají v letošním závěrečném čtvrtletí nakročeno k výraznějšímu meziročnímu poklesu, než ve své listopadové prognóze čekala centrální banka.

 

Vývoj cen výrobců celkově zapadá do obrázku zmírňujících se inflačních tlaků v české ekonomice.

Výrobní cenyzemědělství klesají výrazným dvouciferným tempem, ceny v průmyslu sice vykáží mírné zrychlení meziročního růstu i v prosinci, na počátku roku 2024 byl ale mělo následovat výrazné zpomalení meziročního růstu cen v tomto sektoru české ekonomiky.

Vývoj cen výrobců je tak v debatě o výhledu měnové politiky argumentem pro zahájení poklesu pozvolného snižování úrokových sazeb ČNB již na posledním letošním zasedání bankovní rady, jež se bude konat tento čtvrtek.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

St 13:39  Moneta: Očekávaný meziroční růst výsledků za 2Q24 - Odhady výsledků Investiční bankovnictví (Komerční banka)
St 11:56  Důvěra v ekonomiku klesla Moore Czech Republic (Moore Czech Republic)
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688