Pesimismus v Evropě lehce slábne (Ranní zpráva z finančního trhu)
Evropské indexy nákupních manažerů by v prosinci podle našeho odhadu měly pokračovat v růstu. V eurozóně i Německu již PMI službách dosahuje téměř 50 bodů. Další solidní data v podobě listopadové průmyslové produkce očekáváme dnes z USA. Stejně jako včera by ale mohla zůstat ve stínu holubičího vyznění zasedání Fedu. Rétorika americké centrální banky navíc poměrně výrazně kontrastuje s ECB, která včera uvedla, že o snižování úrokových sazeb zatím vůbec nediskutovala.
Evropské PMI ve službách se blíží k pásmu růstu
PMI v Německu i celé eurozóně se dále mírně zlepšují. Kompozitní PMI za prosinec se podle našeho odhadu zvýší na 48,5 v Německu, respektive 48,2 v eurozóně. Pozitivní vývoj je patrný zejména ve službách, kde by PMI měly zůstat jen těsně pod hranicí 50 b. O poznání horší nálada nadále panuje ve zpracovatelském průmyslu, kde pro eurozónu čekáme pouze nepatrný nárůst z listopadových 44,2 b. na 44,3 b. Indikátory sentimentu nicméně v posledních dvou letech příliš dobře ekonomickou realitu nevystihovaly, když byly výrazně pesimističtější než data z reálné ekonomiky. I proto se nadále soustředíme na fundamenty ekonomiky eurozóny, které zůstávají silné. Mzdový růst v letošním závěrečném čtvrtletí podle nás zrychlil a překonal dynamiku cen, což by v kombinaci s rozpouštěním nahromaděných úspor mělo podpořit spotřebu domácností. Zahraniční obchod by zase mohl těžit z oživení čínské ekonomiky.
Konec stávek v USA v listopadu dočasně podpořil růst průmyslové produkce. Očekáváme meziměsíční nárůst o 0,3 % m/m po poklesu o 0,6 % o měsíc dříve. Že se bude jednat pouze o přechodný růstový impuls by měl indikovat mimo jiné tamní PMI ze zpracovatelského průmyslu, který podle očekávání trhu v prosinci zhruba stagnoval kolem listopadových 49,4 b.
ECB sazby nezměnila, o snižování se zatím nediskutovalo
Stejně jako ve středu americký Fed i ECB ponechala úrokové sazby beze změny. Depozitní sazba tak zůstává na 4 %. Ani makroekonomická prognóza ECB velkých změn nedoznala. Letošní růst HDP byl snížen z 0,7 % na 0,6 %, v příštím roce z 1 % na 0,8 %. Směrem dolů se posunula i prognóza celková inflace, která by letos měla dosáhnout 5,4 % (oproti 5,6 % v zářijové prognóze) a v roce 2024 2,7 % (oproti 3,2 %). Prognóza jádrové inflace však zůstává nad cílem centrální banky i v následujících dvou letech (2,7 % v roce 2024 a 2,3 % v roce 2025), což odráží zvýšenou dynamiku jednotkových nákladů práce. Další kroky budou podle prezidentky Lagardeové záviset na nových datech. Klíčovou informací však zůstává, že snižování sazeb nebylo vůbec diskutováno. Celkově tak zasedání potvrzuje náš předpoklad, že ECB začne s uvolňováním úrokové složky později než Fed, pravděpodobně až koncem příštího roku.
Tuzemský běžný účet platební bilance v říjnu dosáhl třetího přebytku v řadě. Kladná bilance ve výši 19,84 mld. CZK (po 11,19 mld. CZK v září) byla oproti tržnímu konsenzu (7,5 mld. CZK) pozitivním překvapením. V poměru k nominálnímu HDP podle nás letos zaznamená běžný účet platební bilance výrazné zlepšení, což by mělo tlumit i fundamentální tlaky na oslabení české koruny (více zde: https://bit.ly/3RI4z3d).
Dolaru lepší data z ekonomiky nepomohla. Listopadové maloobchodní tržby meziměsíčním růstem 0,3 % překonaly tržní konsenzus o 0,4 pb. Pozitivně překvapily i týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které poklesly z 221 tis. na 202 tis. Dolar nicméně i včera pokračoval v oslabování, pravděpodobně stále v návaznosti na překvapivě holubičí vyznění středečního zasedání Fedu. Ve výsledku dolar k euru ztratil 2 % na 1,101 USD/EUR.
Česká koruna k euru mírně zpevnila. Včerejší posílení o 0,4 % na 24,35 CZK/EUR je z našeho pohledu spíše technického rázu. Nestalo totiž navzdory propadu domácích tržních úrokových sazeb o více než 10 bb napříč splatnostmi. Ty reagují jednak na globální propad sazeb po středečním zasedání Fedu, ale i vyjádření radních ČNB, kteří před včerejším začátkem mediální karantény ve svých vyjádřeních připouštěli zahájení cyklu snižování měnověpolitických úrokových sazeb již na zasedání příští čtvrtek.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Pesimismus v Evropě lehce slábne (Ranní zpráva z finančního trhu)
- PMI v Evropě zůstávají nízko, jejich pesimismus se ale zatím výrazněji neprojevil (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Růst spotřebitelských cen napříč Evropou slábne (Ranní zpráva z finančního trhu)
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory