Mikro a malí podnikatelé tvrdí, že se bez technologií v budoucnu neobejdou. Na sociálních sítích už je více než polovina z nich
Vlastní sociální sítě provozuje více než polovina mikro a malých podniků v Česku. Jen třetina má přitom vysokorychlostní internet. Názorně to ilustruje přístup malých firem k moderním technologiím. Do svého každodenního fungování je stále zapojují jen pozvolna a v některých případech také velmi nahodile. Vyplývá to z celostátního průzkumu Barometr: Touha prosperovat – Situace českých mikro a malých podniků 2022 [1] , který vznikl v rámci programu Mastercard Strive™ Czechia, který je společnou iniciativou Centra pro inkluzivní růst společnosti Mastercard a neziskové organizace Care Česká republika a podrobně zkoumá situaci mikro a malých podniků na českém trhu.
Ze všech technologií podniky nejčastěji sahají po systémech plánování podnikových zdrojů starajících se o automatizaci procesů napříč firmou. Druh využívaných technologií se však mezi jednotlivými mikro a malými podniky liší podle oboru podnikání. Zatímco pokročilé analýzy dat nacházejí uplatnění především v oblasti přepravy a zdravotnictví, cloudové služby jsou nejčastěji využívány v oboru financí a umění.
Spíše staromódní jsou mikro a malé podniky v otázce financí. Pro příjem plateb zdaleka nejčastěji používají bankovní převody (81 %). Dvě třetiny z nich pak svým zákazníkům a klientům umožňují zaplatit hotově. Ve srovnání s velkými firmami však mají mikro a malí podnikatelé a podnikatelky výrazný prostor k růstu v oblasti bezhotovostních plateb. Platební karty přijímá jen 38 % mikro a malých podniků, pouhých 20 % pak umožňuje za své služby platit skrze digitální peněženky.
„Změny a inovace představují pro drobné podnikatele a podnikatelky mnohem větší výzvu, než je tomu v případě velkých firem. Často se o chod firmy starají jejich majitelé či majitelky úplně sami a není tak snadné najít čas, ale i odvahu, pro experimentování s neznámými nástroji. Potřeby jednotlivých podnikatelů se navíc výrazně liší. Jen OSVČ máme v Česku více než milion a každý z nich se zaměřuje na něco jiného. Každý proto potřebuje v závislosti na konkrétních vlastnostech svého podnikání něco trochu jiného. Není proto snadné se rozhodnout, kde začít. Platí ale, že s technologiemi je lepší začít dříve než později,“ říká Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka Asociace malých a středních podnikůa živnostníků ČR.
Situace se zlepšuje
Využití moderních technologií mezi malými podniky v Česku stoupá. Podle Indexu digitální ekonomiky a společnosti 2023, který monitoruje stav digitalizace napříč členskými státy Evropské unie, dosahuje alespoň základní úrovně digitalizace 68 % tuzemských malých a středních podniků. Ve srovnání s předchozím rokem (52,5 %) to je nárůst o více než 15 procentních bodů. Díky tomu se české malé a střední podniky v pomyslném pořadí napříč státy Evropské unie posunuly ze sedmnáctého na dvanácté místo. Za celoevropským průměrem (69 %) a severskými státy, které jsou evropskými premianty, však stále zaostáváme.
Prostor pro zlepšení je zejména u těch úplně nejmenších. Podle průzkumu Barometr: Touha prosperovat – Situace českých mikro a malých podniků 2022 jsou to právě mikro podniky a samostatní podnikatelé, kteří jsou technologicky nejméně vyspělí. I oni ovšem vnímají moderní technologie jako nástroj, bez kterého se do budoucna neobejdou. Téměř tři pětiny mikro podnikatelů nepochybují o tom, že využívání moderních technologií má pro jejich budoucí úspěch zásadní význam. Pozitivní vztah k inovacím mají zejména mladé podniky, zdrženliví naopak zůstávají majitelé starších firem.
„Data mluví zcela jasně. Mikropodniky a malé podniky jsou páteří české ekonomiky, zaměstnávají polovinu zaměstnanců a výrazným způsobem přispívají do HDP. Vedou je muži a ženy, kteří umí najít příležitost a využít jí. V současné náročné době je ale potřeba jim cestu zjednodušit a ulehčit používáním technologií a inovací,“ upozorňuje Eva Lacinová, Social Impact Manager v Centru pro inkluzivní růst společnosti Mastercard. Přínos inovací a technologií v těžkých časech potvrzuje i průzkum. Na otázku, jak se malé podniky vyrovnávají s aktuálními problémy, dotazované firmy nejčastěji odpovídaly, že se snaží o implementaci moderních technologií a automatizaci.
Podnikatelům chybí know-how
Hlavní překážkou, která brání širšímu využití moderních technologií mikro a malými podniky, jsou obavy z nákladů. Vedle toho si podnikatelé a podnikatelky často nejsou jistí tím, co jim inovace mohou přinést. I přes všeobecný spíše pozitivní vztah k technologiím se zároveň mezi malými a mikro podnikateli najdou i tací, které nechává pokrok chladnými a kteří jsou přesvědčení, že jim technologie nemají co nabídnout. Tento názor zastává čtvrtina samostatných podnikatelů a čtvrtina podniků, které svou činnost provozují více než 16 let.
Problémem, na který malí podnikatelé často naráží, je, že netuší, jaké technologie by měli zvolit a jak by s nimi měli pracovat. Více než polovina (54 %) oslovených podnikatelů a podnikatelek uvádí, že by chtěla využívat více digitálních nástrojů, ale neví, které jsou pro jejich podnik nejvhodnější. Dva z pěti dotázaných by je chtěli využívat, ale podle svých slov k tomu nemají potřebné dovednosti.
„Z výsledků průzkumu je patrné, že největší překážkou v širším rozšíření moderních technologií mezi mikro a malými podnikateli je jejich strach pustit se do něčeho nového, neznámého. To nám ostatně sami řekli. Velká část z nich v průzkumu uvedla, že by stála o pomoc s osvojením technologií, třeba formou konzultace s dalšími podnikavými, kteří už mají s těmito rozhodnutími zkušenosti ,“ komentuje Katarína Klamková, ředitelka neziskové organizace Care Česká republika.„Proto aktuálně pracujeme na přípravě platformy Pro podnikavé, která jim s tím stejně tak jako s mnoha dalšími problémy pomůže,“ dodává.
[1] Celostátní průzkum Barometr: Touha prosperovat – Situace českých mikro a malých podniků 2022 vznikl v rámci programu Mastercard Strive™ Česko, ze společné iniciativy Centra pro inkluzivní růst společnosti Mastercard a neziskové organizace Care Česká republika. Prezentovaná data pocházejí z dotazování majitelů, vrcholových výkonných manažerů, ředitelů nebo manažerů 833 podniků kategorie samostatný podnikatel, mikro nebo malý podnik. Sběr dat proběhl od srpna do září 2022.
Poslední zprávy z rubriky Výsledky:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory