Průmysl v říjnu těžil opět z automotive
Česká průmyslová produkce během října meziročně vzrostla, kdy po očištění o dva pracovní dny navíc dosáhla růstu o 1,9 % (+8,0 % bez očištění). Náš odhad stejně jako medián analytiků počítal se slabším výsledkem poblíž meziroční stagnace. Pozitivně se dle očekávání projevilo oživení v automotive, kdy kombinace nižší srovnávací základny a problémů v předcházejících měsících vedla k meziročnímu růstu produkce v tomto odvětví o více jak 20 %. Meziměsíčně průmyslová produkce rostla o 2,8 %.
Zásadní dopad automobilového sektoru je pak potvrzen i na meziročním rozkladu. Do necelého 2% meziročního růstu přispěl automotive více jak 4 procentní body. V září byl přitom příspěvek mírně negativní. Opět se tak potvrzuje, že výsledek české průmyslové produkce je silně ovlivněn jedním sektorem a celkové číslo nereprezentuje situaci napříč výrobou, kdy více jak polovina ze sledovaných odvětví se meziročně nachází v červených číslech. Proti předcházejícímu měsíci je ale počet „záporných“ sektorů nižší a lze sledovat pomalé oživení v souladu s informacemi, které poskytují některé předstihové ukazatele.
Z pohledu nových zakázek pokračuje meziroční pokles, který trvá již půl roku, i zde ale během října nedocházelo k dalšímu prohlubování. Hodnota nových zakázek (v běžných cenách) poklesla meziročně o 4,0 % (-5,2 % v září), přičemž větší pokles byl opět zaznamenán u zakázek ze zahraničí (-4,8 %). I zde ale existují výrazné rozdíly mezi sektory, kdy v automotive hodnota zakázek vzrostla, naopak v některých více energeticky náročných sektorech došlo k poklesu o více jak 20 %.
Ve vztahu k trhu práce je zajímavý výraznější meziroční nárůst mezd v průmyslu, a to o 9,8 % (+7,2 % v září). Z pohledu měnové politiky by mohlo jít o faktor vedoucí k větší opatrnosti centrální banky. Měsíční vývoj ale bývá často volatilní a pro prosincové zasedání patrně tato informace nebude mít větší váhu. Počet zaměstnanců v průmyslu se meziročně snížil o 2,2 %, stejně jako v září.
Průmyslová výroba
| ||||
|
Aktuální
|
Předchozí
|
RB
|
Trh
|
8,0
|
-7,7
|
5,5
|
5,1
| |
Zdroj:
Raiffeisenbank, Bloomberg, kalendářně neočištěná data
|
Říjnový výsledek přinesl očekávanou vzpruhu, která ale patrně nebude potvrzena v závěrečných měsících letošního roku. V původním odhadu jsme počítali s celoroční stagnací průmyslové produkce, s možností mírně kladného výsledku. Vývoj po deseti měsících letošního roku ale ukazuje, že výsledek patrně bude mírně záporný, okolo -0,5 %. V příštím roce očekáváme spíše pomalejší oživení, v okolí +2,5 %.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Průmysl v říjnu těžil opět z automotive
- Průmysl dále těží z automotive, zahraniční obchod zklamal
- 13,30 h - akciové trhy těží z optimistické nálady v průmyslu, BCPP opět nad 1200 body, koruna oslabuje, ropa roste
- Průmysl držel nad vodou opět automotive
- V březnu byl průmysl opět podpořen automotive
- Solidní výsledek průmyslu v říjnu opět v režii automobilů
- Český průmysl v depresi. Nálada v tuzemském průmyslu zůstala i v říjnu na bodu mrazu. Index nákupních manažerů PMI sice kosmeticky vzrostl z 41,7 na 42 bodů, nadále však setrvává hluboko v pásmu recese (<50).
- Český průmysl v depresi. Nálada v tuzemském průmyslu zůstala i v říjnu na bodu mrazu. Index nákupních manažerů PMI sice kosmeticky vzrostl z 41,7 na 42 bodů, nadále však setrvává hluboko v pásmu recese (<50).
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory