Seminář pro zástupce ukrajinské státní správy ke sdílení českých zkušeností z přístupového procesu do EU
Seminář pro zástupce ukrajinské státní správy ke sdílení českých zkušeností z přístupového procesu do EU
01.12.2023 / 11:56 | Aktualizováno: 01.12.2023 / 13:33
Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s Úřadem vlády, Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem pro místní rozvoj zorganizovalo 29. 11. 2023 online seminář pro ukrajinské státní úředníky na téma přístupový proces k EU. Ukrajina je kandidátskou zemí a očekává rozhodnutí o zahájení přístupových jednání, které může učinit Evropská rada již na svém prosincovém zasedání (14. – 15. 12. 2023). Cílem semináře bylo sdílet české zkušenosti s přístupovým procesem před vstupem Česka do EU v roce 2004 a také v roli člena EU, který může pomoci při přípravě na vstup do EU již nyní.
Semináře se zúčastnilo přes 110 zástupců ukrajinské státní správy. Rozdělen byl do tří bloků a věnoval se oblastem, které byly společně s ukrajinskou stranou identifikovány jako důležité v této fázi předvstupního procesu.
V rámci prvního bloku se pan Tomáš Přenosil z Odboru kompatibility Úřadu vlády zaměřil na vysvětlení mechanismu implementace EU legislativy v ČR a fungování hlavní databáze pro tyto účely ISAP. Paní Marie Perglerová z Odboru enviromentálních podpor rozvoje venkova Ministerstva zemědělství sdílela české zkušenosti s implementací Společné zemědělské politiky, neboť zemědělství bude pro Ukrajinu jednou z nejkomplexnějších kapitol v rámci přístupového procesu. Další náročnou oblastí bude kohezní politika. Tomuto tématu se blíže věnoval pan Jakub Bělohlávek z Odboru řízení a koordinace programů EU Ministerstva pro místní rozvoj.
Ve druhém bloku se pan Jiří Jílek z Odboru politik Evropské unie Ministerstva zahraničních věci podělil o zkušenosti s přístupovým procesem zaměřené na strukturu a fungování vyjednávacího týmu, strategii vyjednávání, těžkosti v přístupovém procesu a na způsoby řešení a nakonec na přechodná období a poučení z nich.
Poslední blok byl věnován aktuálním tématům týkajícím se procesu rozšiřování EU. Paní Eva Húsková z Odboru komunikace Úřadu vlády se zaměřila na téma komunikační strategie. Srovnala situaci v této oblasti před vstupem ČR do EU a nyní. Dále představila, jak komunikace o EU funguje v rámci české státní správy, a nabídla praktické rady v této oblasti. Paní Ivana Tvrdoňová z Odboru evropské institucionální a právní podpory Úřadu vlády se věnovala tématu reforem EU, které se objevuje paralelně s tématem rozšiřování. Nakonec se pan Jílek věnoval tématu postupné integrace do EU.
Pro Česko představuje rozšíření EU je jednou ze zahraničněpolitických priorit. Ministerstvo zahraničních věcí aktivně asistuje kandidátským zemím v jejich cestě do EU prostřednictvím sdílení zkušeností. Během posledních měsíců roku 2023 Ministerstvo zahraničních věcí uspořádalo dva semináře pro zástupce moldavské státní správy, sdílelo své zkušenosti s přístupovým procesem na semináři Europea pro ukrajinské úředníky a s aproximací unijního práva na semináři Úřadu průmyslového vlastnictví pro černohorské kolegy.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?