Libanon připravuje výstavbu nového sila na obilí v Tripolském přístavu
Po ničivém výbuchu v bejrútském přístavu v srpnu 2020 přišel Libanon o jediné funkční silo na skladování obilovin. Libanon je zcela závislý na dovozu obilí, měsíční spotřeba se pohybuje kolem 23 tisíc tun obilovin, skladovací kapacity jsou pro zemi proto nevyhnutné. S cílem zmírnit krizi potravinového zabezpečení a zvýšit zásoby obilí, i v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině, plánuje Libanon výstavbu nového obilního sila ve druhém největším přístavu ve městě Tripoli, s podobnou kapacitou jako mělo silo v Bejrútu – 125 000 tun.
Ilustrační foto: Shutterstock
Tripolský přístav hraje historicky důležitou roli v obchodě a ekonomice oblasti Středního východu. Tripoli leží na severním pobřeží Libanonu, blízko hranice se Sýrií. Tato geografická poloha z něj činí významné místo pro obchodní trasy a dopravu zboží mezi Středomořím a vnitrozemím Blízkého východu. Dnešní tripolský přístav je důležitým prvkem libanonského hospodářství. Přístav je vybaven moderní infrastrukturou pro manipulaci s nákladem a přepravu kontejnerů. Má přibližnou rozlohu 3 miliony m2, vodní plochu 2 miliony m2, plochu pozemku 320 000 m2 a výsypku 420 000 m2 přiléhající k současnému přístavu, vyhrazenou pro budoucí kontejnerový terminál a Zónu volného obchodu.
Co do objemu kontejnerové přepravy, ročně projde přístavem kolem 100 000 TEU (20-ti stopových kontejnerů). Většina zásilek přepravuje běžné zboží a suché vykládky, jako je železo, dřevo a cukr, obiloviny, různé druhy fazolí, železný šrot, vozidla a stavební materiál. Provoz v přístavu poskytuje pracovní místa místním obyvatelům a přispívá k rozvoji infrastruktury a služeb v regionu.
Foto: Velvyslanectví ČR v Bejrútu
VYHLÍDKY FINANCOVÁNÍ VÝSTAVBY
Výstavba nového sila na obilí je pro Libanon klíčovým krokem k zajištění stabilního zásobování obilím. Libanon již obdržel technickou studii proveditelnosti od Evropské banky pro obnovu a rozvoj, která dala výstavbě sila v tripolském přístavu zelenou. Celková investice do výstavby sila je v hodnotě 100 milionů USD a kapacita sila by měla být stejná jako u sila v Bejrútu, tedy 125 000 tun. Vícero zemí, mezi nimi USA, Německo, Francie či Spojené arabské emiráty, i několik mezinárodních organizací již projevilo zájem podílet se na výstavbě i financování tohoto projektu.
Nové silo napomůže k zajištění stabilního zásobování obilím a ke zlepšení kvality a ochrany obilí před ztrátou a znehodnocením. Pro zemědělce bude nové silo na obilí příležitostí k rozšíření svého podnikání a zvýšení zisku. Stabilní zásoby obilí přispějí k hospodářské stabilitě a růstu. Země, která má dostatečné zásoby potravin, má vyšší šanci udržet konzistentní hospodářský vývoj, protože je méně závislá na kolísajících cenách potravin na světových trzích.
PŘÍLEŽITOST PRO ČESKÉ FIRMY
Pro české firmy se nabízí možnost uplatnit se v roli subdodavatelů technologií a zařízení pro sklady na obilí. Společnosti zaměřené na environmentální technologie mohou nabídnout řešení pro udržitelný provoz sila, zahrnující například energetickou efektivitu, recyklaci a minimalizaci ekologických dopadů.
Lýdia Skolilová Pašková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Bejrútu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun