Ranní okénko - Vychází PMI v Německu a eurozóně
Dnešní den bude ve znamení indexu nákupních manažerů (PMI), kdy se dozvíme listopadový výsledek jak z Německa, tak z celé eurozóny. V případě našeho západního souseda se očekává, že dojde ke zlepšení situace ve zpracovatelském sektoru i v sektoru služeb. Ale stále zůstanou pod hraniční hodnotou 50, kdy zvláště zpracovatelský průmysl se stále potýká s velmi utlumenou poptávkou, mimo jiné v souvislosti s mnohem pomalejším oživením čínské ekonomiky. I to je jeden z důvodů, proč spolková vláda chce podpořit německý průmysl snížením daně z kWh u elektrické energie na minimum povolené Evropskou komisí (na 0,05 centu eur). Stát je ochoten takto pomoci německému průmyslu v dalších pěti letech a objem pomoci v příštím roce se má vyšplhat až na 12 mld. eur. Tato zpráva nepotěšila zbytek Evropy včetně firem v České republice, které mají obavy o svou konkurenceschopnost v boji proti svým německým konkurentům. Ve veřejném prostoru jsou nyní velmi zřetelně slyšet hlasy, že je třeba pomoci i českým podnikům podobně jako to zamýšlí německá vláda. Nicméně zatím se taková pomoc nechystá a nemusela by být ani potřeba, protože zvýší-li se poptávka po výrobcích v Německu, tak v konečném důsledku může tento krok německé vlády naopak českému průmyslu pomoci a vytáhnout ho z patálií, ve kterých se právě nachází. My jsme totiž jedním z hlavních subdodavatelů našeho západního souseda a jsme ve vysoké míře odkázáni na vývoj německé ekonomiky, tudíž bude-li se dařit německému průmyslu, mělo by se to odrazit pozitivně i na výkonu českého hospodářství.
Podobně i v eurozóně je predikován mírný nárůst indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i v sektoru služeb, což sice naznačuje oživení evropské ekonomiky, ale zdá se, že bude mnohem pomalejší, než které bylo původně predikováno.
Pohled zpět:
V USA den před díkuvzdáním vyšly údaje o objednávkách dlouhodobé spotřeby v říjnu, které meziměsíčně poklesly více (-5,4 %), než jak predikoval trh (-3,2 %). Pokud nebude do výpočtu zahrnut volatilní sektor dopravy, tak objednávky dlouhodobé spotřeby stagnovaly (vs medián trhu +0,1 %). Z toho je možné vyvozovat, že se americká ekonomika přece jenom postupně začíná ochlazovat, přísnější měnová politika Fedu začíná fungovat, poptávka se začíná utlumovat, tudíž firmy nemají tendenci rozšiřovat své výrobní kapacity. Byl zveřejněn také finální výsledek listopadového průzkumu University of Michigan, ze kterého vyplývá, že spotřebitelská důvěra zůstává pozitivní a ač oproti říjnu poklesla, ne tak výrazně jak naznačovaly prvotní výsledky. Na druhé straně inflační očekávání zůstávají zvýšená, kdy na horizontu 12 měsíců Američané počítají s inflací ve výši 4,5 % a na horizontu 5 až 10 let ve výši 3,2 %. Dále dorazily každotýdenní údaje z amerického trhu práce, konkrétně o počtu nově podaných i pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v obou případech bylo žádostí méně, než se odhadovalo.
Evropa nabídla pouze listopadový údaj o spotřebitelské důvěře v eurozóně, která i nadále zůstává pesimistická, ale trh očekával ještě vyšší míru skepse. Optimismus byl naposledy zaznamenán během roku 2018.
Akciím se uprostřed týdne dařilo, když se hodnota amerického indexu S&P 500 (o 0,41 %), německého DAX (o 0,36 %) i pražského PX zvýšila (o 0,23 %). Koruna i nadále setrvává mezi 24,40-24,50 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?