Technologická vyspělost českého platebního systému pomáhá proti kyberútokům
Útoků na naše účty a peníze na nich uložené stále přibývá. V roce 2023 už stihli e-šmejdi ukrást okolo miliardy korun. Nebýt technologické vyspělosti českého platebního systému, škody by šplhaly mnohem výše, na úroveň podvodů v zahraničí.
Jsme lepší. Dovolme si to připustit
V mnoha aspektech oblasti ekonomických podmínek jsme na chvostu Evropy. Ale najdeme i příjemné výjimky, kde se naopak držíme na prvních místech. K nim patří i technologická vyspělost platebního systému. U nás je na takové úrovni, že se daří zabraňovat mnohem většímu procentu kyberútoků než v jiných zemích EU.
Čtyřikrát nižší podíl kyberútoků
Informace od společnosti VISA hovoří jasně. V České republika je podíl kyberpodvodů (z hlediska objemu všech Visa karetních transakcí) zhruba čtyřikrát nižší, než se ukazuje jako celoevropský průměr. To svědčí nejen o úspěchu osvětových kampaní pro veřejnost, Ale též o strategiích v boji proti podvodům, v neposlední řadě o vyspělosti českého platebního systému.
„Je to dáno také technologickou vyspělostí českého platebního systému a vysokým podílem tokenizovaných plateb, jako jsou mobilní platby nebo Click to Pay. Věříme však, že k omezení podvodů přispívá i intenzivní vzdělávací kampaň České bankovní asociace, kterou aktivně podporujeme,“ sdělil médiím František Jungr, ředitel produktové divize Visa pro střední a východní Evropu.
Více než miliarda za rok
Průměrně zmizí jednomu okradenému necelých 21 tisíc korun. Počet okradených je v poslední době tak vysoký, že celková škoda přesahuje miliardu korun za jeden jediný rok. Zůsta-li tempo podvodů stejné jako za prvních devět měsíců rooku 2023, odhadnutá celoroční bilance se pohybuje okolo miliardy a tří set milionů korun. A to jsme na cirka čtvrtině útoků, v porovnání s průměrem EU, kde lidé přicházejí o více peněz a častěji.
Kybertest zvládnou tři čtvrtiny zájemců
Česká bankovní asociace nejenže pravidelně zveřejňuje statistiky o kyberútocích za poslední měsíce a roky, realizuje též obrovskou a dlouhodobou vzdělávací aktivitu. S výstižným názvem #nePINdej! Obsahem kampaně jsou upozornění nejen na důležitost udržení svých bankovních dat a přístupových údajů v tajnosti, ale též schopnost rozeznat podvodné emaily, stránky a strategie.
Součástí kampaně je i Kybertest. Online interaktivní vzdělávací test, zda dokážeme rozpoznat podvodný útok na naše data, a následně i finanční prostředky. Test seskládá z deseti nejčastějších podvodů a z úkolů, které mají vyzkoušet testující, zda by podvody rozeznali a věděli, jak se jim bránit. ČBA nedávno informovala, že: „Kybertest si od začátku letošní kampaně zkusilo přes 50 tisíc lidí s průměrnou úspěšností 73 %. Celkově testem prošlo od loňského září přes 264 tisíc lidí.“
Nejbezpečnější jsou podle nás banky – a s tím počítají i podvodníci
„Banky, spořitelny nebo pojišťovny jsou považovány za nejbezpečnější v oblasti ochrany před únikem dat. Důvěřuje jim polovina lidí. Oproti tomu státní správu vnímá za bezpečnou pouze jedna pětina Čechů. Nejnižší důvěru u lidí mají fintech společnosti, nebankovní poskytovatelé půjček a obchodní řetězce,“ je uvedeno ve zprávě o Indexu Kyberbezpečnosti v roce 2023.
S úpravou strategie podle výsledků průzkumů ohledně důvěry v platební a správní instituce musíme do budoucna také počítat. Připravme se proto na více scam ataků právě jménem bank, zásilkových společností, ale i dodavatelů energií, či institucí veřejné správy.
V Bezvafinance.cz jsme pro vás připravili pětici nejčastěji se opakujících scénářů kybernetických útoků. Když se s nimi seznámíte, napříště už pokus o podvod snadno prokouknete.
Lenka Rutteová
Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.
Bezvafinance s.r.o.
Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.
Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select