Bývalý guvernér ČNB Singer: Snažíme se předvídat průběh válek. A to fakt nejde
Špatná čísla z české ekonomiky překonávající skeptická očekávání přináší tlak na oslabení koruny. Zahraniční faktory jsou velmi nepředvídatelné. V podstatě se snažíme předvídat průběh válek. A to fakt nejde, řekl v rozhovoru pro Roklen24 bývalý guvernér České národní banky a současný hlavní ekonom Generali CEE Miroslav Singer. Jaké faktory bychom měli v souvislosti s korunou sledovat? A jaká aktiva si vedou nejlépe ve válce?
Česká data jsou nad očekávání slabá. V příštím roce bychom měli sledovat inflaci a stav ekonomiky. Ta podle Singera zatím nejeví žádné známky toho, že by se měla ubírat směrem k rychlému růstu. Příští rok by se mělo začít projevovat i to, že naše centrální banka dělá v tuto chvíli dojem nejkonzervativnější centrální banky ve střední Evropě. Například Polsko již letos dvakrát snížilo sazby navzdory tomu, že nemají obří devizové rezervy a že by asi spíše preferovali silnější zlotý. Myslím si, že si investoři opět uvědomí, že koruna je jedním z nevýnosnějších aktiv, díky čemuž můžeme ve druhé půlce příštího roku zažívat poměrně výrazné tlaky na její posilování, uvedl bývalý guvernér ČNB.
Rozhovor byl natočen na konferenci Global Investment Summit 2023.
U zahraničních faktorů bychom se měli smířit s tím, že jsou velmi nepředvídatelné. „Zrovna včera jsem měl debatu o investičních aktivech s významnějším investorem. U řady věcí jsme se shodli, že se vlastně snažíme předvídat v průběh válek. A to fakt nejde. Myslím si, že to je nesmyslná iluze. Jakmile spekulujeme o tom, jak se vyvine ten či který konflikt, tak se prostě musíme smířit s tím, že je nejistota vyšší. Pakliže ji nechceme zažívat, tak pro větší investory je pak téma zajištění, nikoliv investice,“ vysvětlil Singer.
A jaká aktiva si vedou nejlépe ve válce? Zde podle Singera můžeme vyjít z nedávné analýzy amerického miliardáře Raye Dalia. Ten ukázal, že nejlépe si nevede hotovost nebo dluhopisy, překvapivě jsou to akcie, uzavřel.
Miroslav Singer po ukončení studia na Vysoké škole ekonomické (obor matematické metody v ekonomii v Praze), pokračoval na doktorandském studiu University of Pittsburgh, kde v roce 1995 obhájil svou disertaci a získal titul Ph.D. Během let 1991-1995 pracoval jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu AV ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy. Od roku 1995 zastával významné manažerské posty ve finanční a průmyslové skupině Expandia, kde byl také v letech 2000 a 2001 ředitelem společnosti Expandia Holding. V roce 2001 nastoupil jako ředitel do společnosti PricewaterhouseCoopers ČR a setrval v ní až do roku 2005.
V letech 2005 až 2010 byl členem bankovní rady a viceguvernérem České národní banky. Od roku 2010 do 2016 působil jako guvernér České národní banky. V lednu 2017 byl jmenován do funkce ředitele institucionálních vztahů a hlavního ekonoma Generali CEE Holding. Od ledna 2018 je rovněž členem výkonného výboru. Působí také jako předseda dozorčí rady Generali České pojišťovny a Generali Poisťovňa na Slovensku. Vedle toho je také místopředseda dozorčí rady MONETA Money Bank. Přednáší na Vysoké škole ekonomické. Miroslav Singer získal mnoho prestižních ocenění, mezi něž například patří „Guvernér centrální banky v Evropě“ pro rok 2014.
Zdroj: Roklen, Global Investment Summit 2023
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.