Maloobchodní tržby hlásí přetrvávající slabost na straně spotřeby domácností
Tuzemské maloobchodní tržby v září meziročně klesly o 4,0 %, což byl mírně hlubší pokles, než jaký očekával trh.
V meziměsíčním vyjádření maloobchodní tržby po sezónním očištění klesly o 0,4 %, přičemž šlo o druhý meziměsíční pokles maloobchodních tržeb v řadě.
Meziroční pokles maloobchodní tržeb o 4 % znamená nejslabší meziroční výsledek od letošního května.
Nízká srovnávací základna by měla vést k tomu, že se v říjnu meziroční pokles maloobchodních tržeb zmírní, zároveň je ale dost dobře možné, že v mírném meziročním poklesu tržby zůstanou i ve všech zbývajících měsících letošního roku.
Maloobchodní tržby vykázaly v září meziroční pokles o 4,0 %, když finanční trh počítal s poklesem 3,7 %.
V meziměsíčním vyjádření vykázaly maloobchodní tržby v září druhý měsíc v řadě pokles: tentokrát o 0,4 %, když v srpnu meziměsíční pokles činil 0,8 %.
Na maloobchodních tržbách se od loňského jara negativně projevovala vysoká inflace, jež omezovala schopnost spotřebitelů více utrácet s tím, jak ukrajovala z jejich reálných příjmů.
Tempo meziročního poklesu maloobchodních tržeb se ale s nástupem letošního jara začalo zmírňovat, neboť tržby z loňských jarních měsíců a z počátku loňského léta představovaly nízkou základnu pro meziroční srovnání.
Příznivý vliv by měla mít také klesající inflace: letošní druhé pololetí by již mělo být ve znamení kladného růstu reálné mzdy v české ekonomice, což by mělo mít pozitivní dopad na spotřebu domácností.
V červenci činil meziroční pokles maloobchodních tržeb pouze 2,1 %, v srpnu se však pokles zrychlil na 2,8 % a v září činil zmíněná 4 %.
Je zřejmé, že na náladu spotřebitelů a jejich ochotu a schopnost navyšovat spotřebu působí více faktorů a v průběhu třetího čtvrtletí převažovaly spíše faktory negativní.
Meziroční pokles maloobchodních tržeb byl v září tažen pokračujícím propadem prodejů u nepotravinářského zboží a potravin, zatímco prodeje pohonných hmot si v září znovu připsaly meziroční nárůst.
U nepotravinářských výrobků byl zaznamenán dvouciferný meziroční pokles tržeb v prodejnách s oděvy a obuví – o 16,1 %, pokles o 10 % vykázaly výrobky pro domácnost.
Solidní růst tržeb byl naopak vykázán u prodejen s kosmetickými a toaletními výrobky, meziročně o 12,8 %.
Statistika maloobchodních tržeb za letošní září naznačuje, že se pozitivní faktory v podobě klesající inflace a oživení růstu reálných mezd promítají do chování spotřebitelů jen velmi pozvolna, přinejmenším právě optikou vývoje v tuzemském maloobchodu.
V srpnu a v září se prohloubil meziroční pokles maloobchodních tržeb, říjen by měl přinést zmírnění meziroční poklesu tržeb.
Je zde ale riziko, že alespoň mírný meziroční pokles maloobchodních tržeb bude vykázán ve všech zbývajících měsících letošního roku, a to i při scénáři mírného meziměsíčního růstu tržeb v jednotlivých měsících letošního závěrečného čtvrtletí.
V roce 2024 by se měla spotřeba domácností stát hlavním tahounem růstu české ekonomiky jako celku, vyjádřeno ukazatelem HDP.
Samotné třetí čtvrtletí letošního roku ale žádné velké oživení v tuzemském maloobchodu nepřineslo.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Spotřeba paliva - kalkulačka
- Maloobchodní tržby hlásí přetrvávající slabost na straně spotřeby domácností
- Americké maloobchodní tržby stále poukazují na slabost spotřeby domácností
- Říjnová statistika maloobchodních tržeb naznačuje mírné oživení na straně spotřeby domácností
- USA - Maloobchodní tržby a maloobchodní tržby bez prodeje automobilů v únoru nečekaně slabé
- Maloobchodní řetězce v USA hlásí pokles tržeb v květnu
- US - maloobchodní tržby v srpnu rostly stejně jako v červenci, některé důležité sektory hlásí poklesy
- Tuzemský maloobchod hlásí pokračující růst spotřeby domácností
- Maloobchodní tržby hlásí abruptní pokles
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory