Americký trh práce stále odolává (Ranní zpráva z finančního trhu)
Klíčovou statistikou dnes bude z pohledu globálních trhů americký NFP report za říjen. Přestože by se počet nových pracovních míst v nezemědělském sektoru měl oproti září výrazně snížit, stále se podle nás bude jednat o úroveň potvrzující napětí na tamním trhu práce. Americká ekonomika tak nadále odolává utaženým měnovým podmínkám. Na domácím trhu dnes budou dominovat dozvuky včerejšího rozhodnutí ČNB o ponechání úrokových sazeb beze změny. Tuzemská centrální banka také zveřejní úvodní kapitolu Zprávy o měnové politice a svou novou prognózu podrobněji představí na čtvrtletním setkání s analytiky.
Tvorba nových pracovních míst se v září zmírnila
Trh práce ve Spojených státech zůstává v dobré kondici. V říjnu očekáváme stále poměrně silnou tvorbu pracovních míst v nezemědělském sektoru (190 tisíc). Ve srovnání s 336 tis. v září, což byl téměř dvojnásobek tržního konsenzu, se však jedná o výrazně méně, což by částečně mělo odrážet i stávky zaměstnanců v automobilovém sektoru. Ostatní v tomto týdnu zveřejněné statistiky z trhu práce zatím jednoznačné vodítko nenabídly. Zatímco volná pracovní místa (JOLTS) za září překvapila pozitivně, říjnový ADP report naopak zklamal. Z dlouhodobějšího pohledu již řada odvětví dosáhla předpandemické úrovně zaměstnanosti a vzhledem k tomu, že míra nezaměstnanosti zůstává nízko, by se měl potenciál pro další výraznou tvorbu pracovních míst postupně vyčerpávat. K tomu by měla přispět i utažená měnová politika a finanční podmínky.
ČNB sazby nezměnila, koruna zpevnila
Bankovní rada ČNB ponechala repo sazbu na 7 %. Toto rozhodnutí podpořilo pět radních, zbylí dva hlasovali pro snížení repo sazby o 25 bb na 6,75 %. V souladu s naším očekáváním tak převážil opatrný přístup současného vedení centrální banky. Svou roli při rozhodování bankovní rady pravděpodobně sehrála hlavně obava o dostatečnou ukotvenost inflačních očekávání v souvislosti s očekáváným (byť technickým) zvýšením meziroční inflace v letošním závěrečném čtvrtletí a nejistotou ohledně míry tradičního lednového přecenění zboží a služeb. Nadále očekáváme, že k prvnímu snížení úrokových sazeb (o 50 bb) dojde až v únoru příštího roku, kdy by mohl být znám vývoj lednové inflace a zároveň - na rozdíl od prosincového předvánočního zasedání - již na trzích bude dostatečná likvidita. Více zde: https://bit.ly/CNB_Nov23_CZ.
Koruna reagovala na rozhodnutí ČNB posílením. Konsenzus analytiků oslovených agenturou Bloomberg se v poměru 11:10 přikláněl ke snížení repo sazby na 6,75 % a její pokles o 25 bb byl zaceněn i finančními trhy. Koruna tak k euru po zveřejnění rozhodnutí ČNB zpevňovala. Celkově uzavřela silnější o 0,7% na 24,46 CZK/EUR. Ve prospěch koruny včera ale vyzníval i globální sentiment na trzích, když posilovaly všechny měny středoevropského regionu.
Dolar po protiinflačních datech z USA oslabil. Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti rostly šestý týden v řadě, což naznačuje, že lidé, kteří přicházejí o práci, začínají mít určité problémy s hledáním nové. Produktivita práce v USA se v Q3 zvýšila nejvíce za poslední tři roky (o 4,7 % q/q anualizovaně), což přispívá ke zmírňování dopadů nedávného růstu mezd do inflace. To se odrazilo i v překvapivém poklesu jednotkových mzdových nákladů (o 0,8 % q/q anualizovaně). Dolar ve výsledku k euru ztratil 0,9 % na 1,063 USD/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?