Deficit státního rozpočtu na konci října dosáhl 210,7 mld. CZK (Analýza makroindikátorů)
V říjnu se přerušil čtyřměsíční trend zmírňování schodku. Stát totiž neinkasoval žádné mimořádné příjmy, které v minulých měsících hospodaření výrazně zlepšovaly. V září se jednalo zejména o první zálohu na tzv. windfall tax (WFT), v předchozích měsících pak hlavně příjmy z EU (Národní plán obnovy), nadstandardní dividendu z ČEZu a vysoké příjmy z DPPO. V meziročním srovnání byl říjnový deficit v kumulaci od začátku roku menší o 76 mld. CZK.
Výdaje meziročně oproti loňsku vzrostly do konce října o 204,8 mld. CZK (12,9 %). Na tom se podepsaly zejména nárůst výdajů na sociální dávky (87,2 mld. CZK), pomoc domácnostem a firmám v souvislosti s vysokými cenami energií (50,8 mld. CZK), transfery územním rozpočtům (26,4 mld. CZK), vyšší investice (25,9 mld. CZK) a dražší obsluha státního dluhu (14,2 mld. CZK).
Meziroční růst příjmové strany táhnou prostředky z EU, pojistné, DPPO, ale i další mimořádné příjmy. Celkové příjmy od začátku roku byly meziročně vyšší o 280,8 mld. CZK a relativně o 21,6 %. K nárůstu příjmů nejvíce přispěly prostředky z EU (54,6 mld. CZK), DPPO (47,4 mld. CZK), pojistné (44,1 mld. CZK), WFT (25,8 mld. CZK), DPFO (22 mld. CZK) a odvod z nadměrných příjmů výrobců elektřiny (17,3 mld. CZK). Naopak inkaso váhově druhé nejvýznamnější příjmové položky, kterou je DPH, z našeho pohledu meziročním nárůstem o 3,9 % nadále indikuje, že reálná spotřeba domácností zůstává výrazně utlumená. To patrně souvisí s předchozím propadem reálných mezd a přetrvávající vysokou mírou úspor. Na druhou stranu nárůst inkasa DPPO (bez WFT) meziročně o 39,6 %, které tak ještě před prosincovou splátkou již překročilo celoroční plán o 6,3%, potvrzuje solidní ziskovost firem.
Dosavadní plnění letošního státního rozpočtu podle nás naznačuje, že schválený deficit ve výši 295 mld. CZK by mohl být splněn. Přestože do konce roku vlivem sezónnosti výdajů a předchozí realizací významné části mimořádných příjmů pravděpodobně vzroste, splnění plánu se nejeví jako nereálné. Očekáváme, že konsolidační balíček v kombinaci s odezněním některých mimořádných podpůrných opatření a oživením domácí ekonomiky sníží v následujících letech schodek veřejných financí viditelně pod 3 % HDP. Již pro rok 2024 očekáváme jeho snížení z letošních 3,6 % na 2,4 % HDP. Celkový veřejný dluh sice dále poroste, v poměru k nominálnímu hrubému domácímu produktu ale jen pozvolně. Více píšeme v Ekonomických výhledech: https://bit.ly/CEO_4Q23_CZ.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 07.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?