Globální insolvence budou zrychlovat, Česko se drží pod úrovní před pandemií
Tři z pěti zemí dosáhnou do konce roku 2024 předpandemické úrovně podnikatelské insolvence, včetně velkých trhů, jako jsou USA a Německo, říká nejnovější zpráva o platební neschopnosti pojišťovny A|llianz Trade. V České republice by sice mělo v příštím roce insolvencí podniků mírně přibýt, hodnoty však budou stále hluboko pod úrovní před pandemií.
Pojišťovna Allianz Trade aktualizovala svou zprávu o globální platební neschopnosti podniků. Data z ní ukazují, že podnikatelské insolvence nabraly v tomto roce na rychlosti – hned 11 zemí již vykazuje nárůst přes 30 %; mimo jiné USA, Kanada, Francie, Polsko nebo Japonsko. Průměrný meziroční nárůst platební neschopnosti by měl v letošním roce být 6 procent, v roce 2024 pak 10 % (viz Statistická příloha na další straně).
„Jedním problémem je, že přestože objem přebytečné hotovosti je stále poměrně velký, celosvětově se zmenšuje. Zároveň je koncentrován mezi velkými podniky a specifickými odvětvími. Na druhé straně bude pokračující snižování ziskovosti představovat problém pro likviditu a solventnost podniků, zatímco financování bude i nadále nákladnější a méně dostupné,“ vysvětluje příčiny rostoucí míry podnikatelských insolvencí Claims and Collection Manager české pobočky Allianz Trade Kateřina Kirakosjan. Z globálního hlediska jsou nejrizikovějšími sektory pohostinství, doprava a velkoobchod/maloobchod, následované sektorem stavebnictví.
Navzdory globálnímu ne zcela optimistickému výhledu si nicméně Česko minimálně v evropském srovnání vede poměrně dobře. V letošním roce by míra insolvencí měla stagnovat, v roce 2024 pak analytici Allianz Trade předpovídají nárůst o 6 procent, tedy přibližně na úrovni Velké Británie či Norska. V roce 2025 by naopak mělo bankrotů českých podniků ubýt zhruba o 4 procenta.
Zajímavé je navíc srovnání s předpandemickým obdobím. Zatímco celosvětovým trendem bude rychlá normalizace insolvencí, Česku se – alespoň zatím – vyhne. „Ještě jsme se ani zdaleka nepřiblížili předpandemickým hodnotám, kdy ve srovnání s rokem 2019 letos registrujeme o téměř třetinu méně insolvencí a i v dalších letech bude toto srovnání vycházet podobně. V regionu střední a východní Evropy si tak Česko v tomto ohledu vede po Lotyšsku nejlépe,“ vysvětluje Kirakosjan.
Allianz Trade
Allianz Trade je světovým lídrem v pojištění pohledávek s více než 52 000 klienty a zastoupením ve více než 50 zemích.
Allianz Trade je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V České republice působí již od roku 1997.
Více informaci na: www.allianz-trade.com/cs_CZ.html
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů