Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Investice  |  20.10.2023 11:51:23

Deflaci a liberalismus nahrazuje inflace a protekcionismus, řekl Pírko na Vyšehradském fóru

Globální ekonomika se za posledních deset let výrazně posunula od liberalismu k větším státním zásahům ze strany vlád i centrálních bank. Podíl na tom mají protekcionistické a populistické vlády, tisk peněz, demografické proměny, nebo příchod válek, řekl na investiční konferenci Vyšehradské fórum ekonom Štěpán Pírko.

Zásadní vliv na ekonomiku, udržitelnost státních dluhů a penzijních fondů, inflaci, a budoucí trendy má podle Pírka demografie. Na základě demografických dat a trendů se dá velmi dobře dívat dopředu, protože se rychle nemění.

„V desátých letech nového století jsme byli v celosvětovém měřítku svědky měnové expanze, šíření globalizace, demokracie, míru a deflace, investoři sázeli na akcie a dluhopisy. O dekádu později, ve 20. letech, čelíme rozpočtové expanzi, šíření protekcionismu, autokracie, válek a inflace. Investoři sází více na hotovost a komodity,“ uvedl na Vyšehradském fóru ekonom Štěpán Pírko.

„Z demografických modelů vyplývá, že se o budoucí penzisty stát nedokáže dostatečně postarat. Po celou produktivní část života bychom měli pravidelně investovat. Když investor uloží například do diverzifikovaných investičních fondů tři tisíce měsíčně s ročním navýšením o dvě procenta s průměrným výnosem devět procent, za 40 let tak vybuduje díky složenému úročení portfolio o hodnotě téměř 15 milionů korun,“ řekl Pírko na konferenci.

Ryba: Dluh není udržitelný, lidé by měli investovat do sebe

Lidé by podle ekonoma Golden Gate Pavla Ryby měli investovat v prvé řadě sami do sebe, aby v rostoucí konkurenci na trhu práce lépe obstáli a byli schopni navyšovat své příjmy. Ty by měli diverzifikovaně investovat a tvořit si tak investiční portfolio, které je zajistí na penzi.

Státní dluh není dlouhodobě udržitelný, vlády začaly tvořit gigantické deficity, které bude těžké dostat pod kontrolu a přiblížit se vyrovnaným státním rozpočtům. Deglobalizace, dlouhodobě drahé energie způsobené překotným přechodem k obnovitelným zdrojům vedou ke ztrátě konkurenceschopnosti Česka i celé Evropy oproti USA nebo Asii,“ říká Pavel Ryba.

 

Vlády a lidé by si měly ale uvědomit, že nejcennější aktivum je schopnost jednotlivce vydělávat peníze a nejlepší investice je do profesního rozvoje člověka, nikoli pumpování peněz do ekonomiky. První peníze by měli lidé investovat do sebe, čímž zvýší své kompetence a tím i příjmy, díky kterým si mohou vybudovat svá investiční portfolia a doživotně z nich profitovat,“ řekl na Vyšehradském fóru Pavel Ryba.

Přibližně 80 procent naší ceny na trhu práce představuje podle Ryby schopnost vydělávat peníze, ti úspěšní si to uvědomují a tuto schopnost rozvíjejí. Největší prostor mají v roli podnikatelů, kdy se snaží využívat rozvoje svých schopností, dovedností a práce ve svůj prospěch, a ne ve prospěch pro svého zaměstnavatele

„Většina populace si to ale neuvědomuje a celý život neřídí procesy, které vedou k významně vyššímu příjmu. Z pohledu statistik 20 procent těch nejlepších ročně zvyšuje příjem o 11 procent, pět procent nejlepších pak dokonce o 25 procent ročně,“ řekl Pavel Ryba.

Očekávat od zlata rychlé zisky je nesmysl

„Rozumný investor ve zlatě hledá zajištění a pojistku proti negativním scénářům. V krizové době cena zlata roste a chrání majetek investorů. Očekávat od zlata rychlé zisky není správný přístup. Zlato je dlouhodobá strategická investice a zajištění. Vhodné je do něj například spořit dětem nebo si pravidelně spořit na penzi. I když zlato nemá průběžné výnosy, od roku 2000 kumulativně dosáhlo stejného zhodnocení jako akciový index SP500, a s významně nižšími riziky. Co by za takový výnos daly například dluhopisy, hotovost nebo jiná aktiva,“ říká Pavel Ryba.

V důsledku války v Gaze cena zlata vzrostla ze dne na den o sto dolarů a nyní se pohybuje okolo 1950 dolarů. Navýšily se také prodeje zlata u společnosti Golden Gate, oproti minulému měsíci zhruba o 40 procent.

„Velmi podobná čísla jsme viděli po invazi Ruska na Ukrajinu. Předpokládám, že cena zlata do konce prvního kvartálu příštího roku překoná cenu 2100 dolarů za unci,“ uvedl Ryba.

11. ročníku konference Vyšehradské fórum se zúčastnilo osobně v Kongresovém centru Praha přes tisíc návštěvníků a přes 2 000 lidí sledovalo online přenos.

20.10. 13:20  nestabilta nesvobodný trh (nagualista)
20.10. 13:07  nestabilta nesvobodný trh (pavelpetr)
Diskuse je uzavřena

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá   7:55  Ranní shrnutí (08.11.2024) X-Trade Brokers (XTB)
Pá   3:54  Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení? Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688