Modernizované znění Konsensu OECD umožní pojistit vývozní úvěry se splatností až 15 let
Modernizované znění Konsensu OECD umožní pojistit vývozní úvěry se splatností až 15 let
19.10.2023 / 15:50 | Aktualizováno: 19.10.2023 / 15:54
Dne 15. července 2023 vstoupilo v platnost modernizované znění Konsensu OECD týkající se oficiálně podpořeného financování a pojišťování vývozních úvěrů. Hlavní změnou je prodloužení maximální délky splatnosti úvěrů až na 15 let. Exportéři nyní mohou nabízet svým zákazníkům delší doby splatnosti úvěrů, které lépe odpovídají užitečné době životnosti vyváženého zboží a služeb. Tato flexibilita je ještě výraznější pro transakce, které jsou ekologicky šetrné, včetně projektů souvisejících s bojem proti klimatickým změnám. Tato revize pravidel podpoří české exportéry v konkurenčním prostředí mezinárodního obchodu.
Exportéři a jejich finanční instituce mohou nyní oficiálně získat podporované pojištění vývozního úvěru s dobou splatnosti až 15 let, namísto původních deseti let. Tato změna se týká všech sektorů, s výjimkou letecké a lodní dopravy, které zůstanou nezměněny. To umožňuje exportérům a jejich financujícím bankám přizpůsobit splatnost úvěru délce užitečného života exportovaného zboží a služeb. Tato flexibilita ve financování umožňuje snadnější plánování a financování projektů, což může vést
ke zvýšení objemu obchodu a ziskovosti.
Modernizace pravidel také podporuje klimaticky příznivé transakce a technologie přátelské k životnímu prostředí. Splatnost úvěrů pro tyto oblasti může být prodloužena až na 22 let, v závislosti na použitých technologiích. Tato změna je spojena s mírným snížením minimální pojistné sazby v případech, kdy jsou transakce splatné na delší dobu.
Důležitou součástí modernizace je také rozšíření věcného záběru klimatické sektorové dohody (CCSU). Nový rámec CCSU nyní zahrnuje široké spektrum klimaticky a environmentálně vstřícných technologií.
Aktualizace dohody o úvěrech na vývoz zboží a služeb přináší českým exportérům konkurenční výhodu na mezinárodních trzích. Delší splatnosti a větší finanční flexibilita jim umožní lépe plánovat
a financovat své projekty. Současně podpora klimaticky příznivých transakcí je v souladu s globálními snahami o udržitelný rozvoj a pomůže exportérům získat přístup k novým trhům s důrazem na ekologickou udržitelnost. Tato modernizace otevírá nové obchodní příležitosti a přispívá k celkové prosperitě českého exportu.
Zpracovala: Karolína Uxová, stážistka SM Paříž
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?