Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Okénko investora  |  18.10.2023 09:21:40

Aktuální posilování polského zlotého – přechodná nebo trvalejší záležitost?

V ČR se obvykle výsledky parlamentních voleb do kurzu koruny nepromítají. A pokud již ano, tak zcela marginálně. U našeho severního souseda, v Polsku, je však historicky reakce finančních trhů na výsledky voleb výraznější. To se projevilo i v úvodu tohoto týdne, kdy se vítězství opozice v polských parlamentních volbách odrazilo do prudkého posílení polského zlotého (vůči euru přes 2 %) i tamního akciového trhu (WIG 20 – necelých 9 %).

Proč zlotý na výsledky voleb takto prudce reagoval?Výsledek voleb totiž indikuje změnu směru a návrat zpět k proevropské politice. Lze očekávat, že za nové vlády dojde ke zlepšení vztahů s EU a přístupu k evropským finančním prostředkům (fond Obnovy), zlepšení prostředí pro zahraniční investory, snížení rizikové prémie a výsledně i větší fiskální disciplíně. Nakolik jsou aktuální očekávání reálná ukáže čas.

Je ale aktuální výrazné posílení zlotého udržitelné i poté, co opadne prvotní opojení z výsledků polských voleb? Předpokládám, že krátkodobě ano, ale v několikatýdenním nadhledu příliš ne. Na čem to bude záviset?Za prvé na měnové politice Polské centrální banky (NBP). NBP v září překvapila razantním snížením úrokových sazeb a sazby již mírněji snížila i v říjnu. Další snížení sazeb lze očekávat opět v listopadu, kdy polští centrální bankéři budou mít k dispozici novou makroekonomickou prognózu. Zužující se pozitivní úrokový diferenciál mezi sazbami v eurozóně a v Polsku není něco, co by mělo zlotému pomáhat. Na druhé straně nelze vyloučit, že to se snižováním sazeb ze strany NBP nebude po volbách tak horké a snižování bude pozvolnější. Určitý politický přesah na měnovou politiku NBP byl totiž v posledních letech zjevný.

Za druhé na vývoji spotřebitelské inflace a hospodářském vývoji v Polsku. Inflace v posledních měsících zde evidentně zpomaluje, ať již se díváme na meziměsíční či meziroční srovnání či na celkovou či jádrovou inflaci. Nutno podotknout, že např. zářijový výsledek inflace byl zkreslen „záhadně“ stabilními cenami pohonných hmot, ačkoliv cena ropy rostla, americký dolar posiloval a v dalších evropských zemích pohonné hmoty zdražovaly. Pro rok 2024 však existuje v Polsku celá řada proinflačních rizik, která mohou období vyšší inflace protáhnout. Nulová DPH na vybrané potraviny skončí na konci letošního roku. Dvouciferný růst mezd zvyšuje pravděpodobnost přetrvávající vyšší inflace ve službách. Rychlejší snižování sazeb od NBP znamená nižší ochotu domácností spořit. Vyšší inflace a nižší úrokové sazby vedou ceteris paribus k oslabování měny.

Za třetí vnější prostředí není a podle mě ani v brzké době nebude nakloněno posilování středoevropských měn, polského zlotého nevyjímaje. Vysoké úrokové sazby v eurozóně a v USA budou stále více znevýhodňovat úrokovou atraktivitu středoevropských měn. V USA kvůli stále silným číslům z pracovního trhu nelze vyloučit ještě jedno zvýšení úrokových sazeb. Utažená měnová politika hlavních centrálních bank bude v nejbližších čtvrtletích oslabovat hospodářský růst (transmise měnové politiky do reálně ekonomiky chvíli trvá). Vládám v Evropě i v USA v příštím roce přestane pomáhat vysoká inflace v podobě rychlého nominálního růstu HDP a do hledáčku finančních trhů se dostanou vládní dluhy a jejich (ne)udržitelnost při současném nastavení úrokových sazeb.

Posilování zlotého tak z výše zmíněných důvodů považuji za dočasné a až odpadne prvotní euforie z výsledků voleb, tak začne zlotý oslabovat a vracet se na předvolební úrovně. 

Miroslav Novák

Miroslav Novák

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.


AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz/



Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 15:00  Postará se Trump o levnější pohonné hmoty? Petr Lajsek (Purple Trading)
St 14:24  Trumpova červená vlna, co to znamená pro trhy? Mgr. Timur Barotov (BHS)
Po 14:24  Vyplatí se byty v Praze? Pravidlo 4 % napoví Mgr. Timur Barotov (BHS)
Po   9:50  Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688