Průměrná letní škoda z cestovního pojištění byla o 7 % dražší - výrazně přibylo takzvaných velkých škod
Letošní letní sezóna začala naplno už v červnu. Ten však nebyl z hlediska škod tak silný jako v loni, kdy v něm bylo nahlášeno 34 % všech letních škod, zatímco letos jen 29 %. Průměrná výše škody meziročně vzrostla o 7 % na 11 700 Kč. Velký podíl tvořily tzv. velké škod nad 100 tisíc Kč, kterých bylo o 37 % více. Letos i nadále pokračuje loňský trend masivního návratu k leteckým dovoleným s CK do zemí na pobřeží Středozemního moře. Pojištění ERV Evropské pojišťovny využívají klienti většiny velkých a středních českých CK.
Na rozdíl od loňského roku byl letos nejsilnějším měsícem z pohledu škod červenec. „V červenci klienti nahlásili 37 % všech letních škod,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Škod oproti loňsku ubylo, vzrostla však jejich průměrná výše
Škod z léčebných výloh bylo proti předchozímu roku o 15 % méně. Ve srovnání s rokem 2019 však o 50 % více. Léčebné výlohy tvořily zhruba tři čtvrtiny všech škod, stejně jako v letech 2022 a 2019. O celých 13 % (na 7.300 Kč) se ale meziročně zvýšila průměrná škoda z léčebných výloh, což jen potvrzuje zdražování lékařské péče.
Téměř polovinu vyplaceného pojistného plnění připadlo letos v létě na škody ze storna. Průměrná výše dosáhla částky 29 500 Kč, což je o 2 % více než loni a o 56 % více než v roce 2019. „Mohou za to především rostoucí ceny dovolených, ale také nákupní chování. Letos lidé pořizovali své zahraniční cesty později a většina storen tak byla pár dní před odjezdem, tedy s vyššími stornopoplatky,“ říká Vlastimil Divoký.
Pokračuje rostoucí trend velkých škod
Velkých škod s náklady převyšujícími 100 000 Kč bylo letos o 37 % více než v roce 2022 a náklady na ně se zvýšily dokonce o 45 %. „Náklady na hospitalizaci se zvýšily natolik, že téměř každý případ, který vyžaduje i repatriaci do ČR, automaticky dosáhne nákladů nad sto tisíc korun. Průměrná velká škoda pak vyšla na 253 tisíc Kč,“ říká Vlastimil Divoký.
Nejvíce škod z Egypta, výrazný nárůst zaznamenalo Tunisko
Nejrizikovější destinací byl z pohledu počtu škod opět Egypt, odkud jich klienti nahlásili z celkového počtu téměř 40 %. S odstupem druhé skončilo Řecko a těsně za ním Turecko se shodným podílem 17 % škod. Výrazně se pak letos zvedl počet škod v Tunisku.
Druhy škod se vrátily k normálu
Mezi nejčastější komplikace Čechů v zahraničí opět patřily bronchitidy, nachlazení, gastroenteritidy, záněty uší a spáleniny od sluníčka.
Nejdražší letní škody
Nejvyšší škodu letos tvořil úraz v Egyptě. Šlo o hospitalizace klienta se zlomeninou stehenní kosti. Jelikož byla nutná operace, celkové náklady se vyšplhaly na 1,4 mil. Kč. Druhá nejdražší škoda pak byla zaznamenána u klienta v Turecku, který byl hospitalizován s respiračním selháním. Celkové náklady u něho dosáhly částky 1,1 mil Kč. „Zároveň jsme evidovali 10 případů, u kterých náklady činily přes 500.000 Kč, všechny se udály ve Středozemí,“ říká Vlastimil Divoký. Samostatnou kapitolou pak byly škody v souvislosti s požáry v Řecku. „Celkovou výši nákladů na škody s nimi spojenými odhadujeme na 6,7 milionů Kč,“ dodává Vlastimil Divoký.
Vlastimil Divoký
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
?