Americký dolar drží silné pozice (Komentář)
Přibývá otazníků nad oživením domácí ekonomiky ve druhé polovině roku. Tuzemský PMI ze zpracovatelského průmyslu v září poklesl na 41,7 b., na čemž se odrazilo mimo jiné pokračující snižování nových zakázek (více zde: https://bit.ly/3LJ7aGy). V útlumu zůstává také domácí spotřebitelská poptávka. Maloobchodní tržby bez aut v srpnu poklesly meziměsíčně v reálném vyjádření o 0,8 %. Meziročně se tržby snížily o 2,8 % a výrazně tak zaostaly za tržním konsensem, který očekával pokles o 1,9 %. Po mírné recesi ve druhé polovině loňského roku a stagnaci v letošním prvním pololetí tak tuzemská ekonomika stále neoživuje a je možné, že v celoročním vyjádření letos nakonec mírně poklesne (více zde: https://bit.ly/45oA8m2).
Plnění státního rozpočtu za první tři čtvrtletí letošního roku příjemně překvapilo. V září se schodek meziměsíčně snížil počtvrté v řadě na 180,7 mld. Kč. Zatímco v předchozích měsících hospodaření státu vylepšovaly prostředky z EU, mimořádná dividenda z ČEZu nebo loňskými zisky tažené příjmy z daně z příjmu právnických osob, v září pomohla hlavně první záloha na windfall tax. Přestože tedy v závěrečném čtvrtletí deficit vlivem sezónnosti výdajů a předchozí realizací většiny mimořádných příjmů pravděpodobně vzroste, splnění schváleného schodku ve výši 295 mld. Kč se již nejeví jako nereálné. Notabene v situaci, kdy ministr financí opakovaně ujišťuje o dodatečných úsporách ve výši 15-20 mld. Kč ještě do konce roku (více zde: https://bit.ly/46spDjf).
Zápis z posledního zasedání ČNB potvrdil, že někteří členové bankovní rady by mohli uvažovat o snížení sazeb již v letošním roce. J. Frait nevyloučil diskusi o prvním snížení úrokových sazeb na listopadovém jednání. Podle J. Procházky by k tomu mohlo dojít na konci tohoto roku. Letošní pokles sazeb dává smysl i T. Holubovi. Na tento scénář stále sázejí také finanční trhy, které mají zaceněno dvojí 25bodové snížení repo sazby do konce roku. My se však nadále přikláníme spíše k tomu, že k prvnímu „cutu“ o 50 b dojde až v únoru 2024.
Příliš povzbudivé zprávy nadále nepřicházejí z Německa. PMI ze zpracovatelského průmyslu za září byl v pondělním finálním čtení snížen na 39,6 bodu. Srpnové tovární objednávky sice vzrostly meziměsíčně o 3,9 %, čímž překonaly tržní konsenzus (1,5 %), jednalo se ale pouze o částečnou kompenzaci propadu o 11,3 % m/m o měsíc dříve. Nedaří se ani tamnímu zahraničnímu obchodu. Německý export v srpnu poklesl o dalších 1,2 % (po -1,9 % v červenci).
Polská centrální banka (NBP) ve středu snížila klíčovou sazbu o 25 bb na 5,75 %. Neopakovalo se tak již překvapení ze začátku září (kdy cyklus zahájila „cutem“ o 75 bb), když tentokrát doručila očekávaných 25 bb. Na trzích se spekuluje, že spěch se snižováním sazeb souvisel více s nadcházejícími parlamentními volbami než s ekonomickými fundamenty. NBP proto podle nás nyní ponechá klíčovou sazbu na současných 5,75 % až do koce Q1 23.
Na globálních trzích byly z dat v celém týdnu nejsledovanější dnešní statistiky z amerického trhu práce. Počet nových pracovních míst v nezemědělském sektoru (payrolls) v září dosáhl 336 tis, což je téměř dvojnásobek tržního konsenzu (170 tis.). Výrazně vzhůru byl revidován údaj za srpen (ze 187 tis. na 227 tis.). Řada odvětví však již v září dosáhla svých předpandemických úrovní zaměstnanosti, a tak nadále očekáváme v příštím roce výrazné zpomalení tvorby nových pracovních míst. Na trzích dnes o něco vzrostly sázky na další zvýšení sazeb Fedem, které je ale pro listopadové zasedání zaceněno pouze zhruba z jedné třetiny. První „cut“ se potom odsunul z června na červenec příštího roku. Stejně jako v první polovině týdne dnes rostl hlavně delší konec výnosové křivky, který Fedu pomáhá utahovat podmínky financování i bez dalšího zvýšení měnověpolitických sazeb.
Silná data ze Spojených států negativně pocítily dluhopisy, dolar zpevnil. Výnos amerického desetiletého dluhopisu se v pátek přehoupl přes 4,80 %, kde byl naposledy v roce 2007. Americký dolar si k euru v mezitýdenním srovnání připsal 0,6 % na 1,051 USD/EUR. Globální vývoj v kombinaci se slabými domácími daty a připuštění snižování úrokových sazeb ještě letos ze strany ČNB vyústilo v mírné oslabení české koruny k euru (mezitýdenně o 0,3 % na 24,50 CZK/EUR), zatímco maďarský forint i polský zlotý tento týden k euru posílily o 0,6-0,8 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 07.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?