cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  13.09.2023 00:00:00

Vývoj platební bilance – komentář 2. čtvrtletí 2023

Spolu s výsledky platební bilance za druhé čtvrtletí 2023 jsou zveřejněny aktualizované údaje za první čtvrtletí 2023. V revidovaných údajích jsou promítnuty především zpřesněné údaje ČSÚ o vývozu a dovozu zboží a služeb a na finančním účtu údaje ČNB z výkazů finančních i nefinančních subjektů. 

xxx

Bilance běžného účtu platební bilance skončila ve druhém čtvrtletí 2023 schodkem 30,4 mld. . Na finančním účtu byl vykázán odliv finančních prostředků do zahraničí (čisté půjčky do zahraničí) ve výši 2,6 mld. vlivem nárůstu zahraničních aktiv. Rezervní aktiva vzrostla o 2,5 mld. (bez vlivu kurzových rozdílů). Vznikl schodek běžného účtu platební bilance na roční bázi k HDP ve výši 4,3 %, bilance zboží a služeb byla aktivní ve výši 2,4 %.

Běžný účet platební bilance

Poměr běžného účtu a bilance výkonů k HDP
(v mld. , pravá osa v  %)

Poměr běžného účtu a bilance výkonů k HDP
Pozn.: propočet ukazatelů je proveden na bázi ročních klouzavých úhrnů

Bilance zboží a služeb (bilance výkonů) skončila ve druhém čtvrtletí s přebytkem 105,2 mld. . Meziročně se výsledné saldo v běžných cenách zlepšilo o 112,1 mld. vzhledem k poklesu dovozu zboží o téměř 10 % při mírném navýšení vývozu zboží (index 101,2).   Obchodní bilance se zbožím byla aktivní ve výši 80,6 mld. (meziroční zlepšení o 118,6 mld. ). Bilance služeb skončila rovněž přebytkem 24,6 mld. , ale meziročně aktivní saldo pokleslo o 6,6 mld. . Tento pokles ovlivnilo především navýšení dovozu pojišťovacích a telekomunikačních služeb, a dále vznik pasivní bilance zahraničního cestovního ruchu při nárůstu objemu vyvážených a dovážených turistických služeb. Celkový obrat zboží a služeb v běžných cenách je v meziročním srovnání ve druhém čtvrtletí o 1,8 % nižší při růstu vývozu o 32,9 mld. a snížení dovozu o 79,2 mld. .

Záporné saldo bilance prvotních důchodů činilo ve druhém čtvrtletí 131,1 mld. . Jeho meziroční nárůst o 58,7 mld. ovlivnilo především zvýšení objemu dividend vyplacených zahraničním vlastníkům. Objem poukázaných dividend z přímých a portfoliových investic do zahraničí činil 159,4 mld. , což představuje v meziročním srovnání nárůst o 84,5 mld. .

V bilanci druhotných důchodů vznikl ve druhém čtvrtletí schodek ve výši 4,5 mld. (meziroční snížení o 1,5 mld. ). V poklesu schodku se příznivě promítl pokles sociálních dávek vyplácených nerezidentům.  

Kapitálový účet

Kapitálový účet byl ve druhém čtvrtletí aktivní 50,5 mld. . Meziroční zlepšení jeho bilance o 35 mld.  způsobily vyšší příjmy z rozpočtu Evropské unie zaznamenávané na kapitálovém účtu a kladné saldo z obchodů českých podniků s emisními povolenkami.

Finanční účet platební bilance

Na finančním účtu platební bilance (vč. změny rezervních aktiv ČNB) došlo ve druhém čtvrtletí k čistému odlivu finančních zdrojů (čisté půjčky do zahraničí) ve výši 2,6 mld.  vzhledem k výraznějšímu zvýšení zahraničních aktiv v porovnání s přírůstkem zahraničních pasiv.

Poměr finančního účtu k HDP
(v mld. , pravá osa v  %)

Poměr finančního účtu k HDP
Pozn.: propočet ukazatelů je proveden na bázi ročních klouzavých úhrnů

V položce přímých zahraničních investic se uskutečnil čistý příliv finančních zdrojů ve výši 25,4 mld. . Hlavním faktorem bylo na straně pasiv navyšování základního kapitálu v tuzemských firmách především formou reinvestování zisku zahraničními vlastníky a čerpání úvěrů od zahraničních dceřiných společností. Objem aktivních transakcí souvisel především s růstem podílu tuzemských vlastníků na reinvestovaném zisku v zahraničních firmách.

V položce portfoliových investic byl vykázán čistý příliv prostředků ze zahraničí (čisté výpůjčky ze zahraničí) ve výši 30,6 mld. . Tento vývoj souvisel s nákupy tuzemských bankovních a vládních dluhopisů zahraničními investory a pasiva se zvýšila o 48,4 mld. . Aktiva rovněž vzrostla v důsledku nákupů zahraničních akcií rezidenty o 17,9 mld. .

V transakcích spojených s vypořádáním obchodů s deriváty došlo k přílivu finančních prostředků ze zahraničí ve výši 2,5 mld. .

V položce ostatních investic odplynuly finanční prostředky do zahraničí (čisté půjčky do zahraničí) ve výši 58,5 mld. .

Rozhodující podíl na tomto vývoji má vývoj devizové pozice bankovního sektoru (vč. ČNB), kde došlo k navýšení stavu vkladů a půjček poskytnutých do zahraničí. Čistý odliv zdrojů činil 67,2 mld. .

V pozici sektoru vládních institucí vůči nerezidentům byl rovněž vykázán čistý odliv zdrojů do zahraničí ve výši 12,6 mld. zejména v důsledku realizovaných splátek přijatých krátkodobých úvěrů do zahraničí.

U ostatních sektorů převažoval pokles objemu obchodních úvěrů a půjček poskytovaných do zahraničí nad současným splácením pasív a byl tak vykázán čistý příliv finančních prostředků ze zahraničí v objemu 21,3 mld. .

Vlastní operace ČNB a transakce pro klienty ČNB (po vyloučení kurzových rozdílů) vedly ke zvýšení devizových rezerv o 2,5 mld. .

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688